Въпрос за аквариум

  • 2 513
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 180
Май ще се предавам вече - децата ми проглушиха ушите за домашен любимец. Мислех за костенурки, но се отказах, миришели... След кратко проучване, реших - златни рибки. Има ли някой впечатления от този аквариум /избрах си по-големия/? Ставал предимно за златни рибки, а те не били претенциозни.
Всякакви съвети ще са ми от полза! Притеснява ме да не мирише нещо /от храната ли, и аз незнам/. Харесах ето това:
http://www.bg-pet.com/Fish/Aquariums/other/blue.htm

# 1
  • София
  • Мнения: 39 747
За 10литров аквариум ми се вижда скъпо.

Ние имахме 3, 1 правен и 2 купени (бели). Последният (40 литра) сме го взели за не повече от 15лв (мисля, че беше 12).
От София си, има много хубави зоо магазини, където можеш да си кипиш сносен аквариум на нормална цена. Сама можеш да го разкрасиш по някакъв начин. Нашият беше с нещо подобно на деколаж, Дияна много се радваше.

Не съм фен на марката Елит. Китайски помпи (филтри) също не ти препоръчвам. Последната ни беше вътрешна помпа, немска Chosen (Atman).

Сега вече е топло - нагревател няма да ти трябва.

Според моите скромни наблюдения не мирише от храната. Макар, че чернодробната храна има ужасен мирис. Котаракът ми пренебрегваше рибките, но винаги успяваше да открадне пакетче чернодробна храна.
Мирише ако водата е застояла, или няма добра филтрация.

# 2
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Рибките са много симпатични домашни любимци, но преди да гледате, трябва да понаучите доста.
Първо, този аквариум е пълна измислица. 10 литра е много малко, за такъв аквариум не повече от 2 рибки и то не златни, а по-малки.
Второ, златните рибки като поведение са прасетата в аквариума - много ядат, много цапат, раздърпват растенията, водата става на боза за нула време.
Съветвам те да вземеш нормален стъклен аквариум, около 20-25 литра.
Да прочетеш всичко за гупите и да започнете с гупи. Мъжките имат красиви опашки като на златните рибки.


Гупите са по-дребнички, не цапат, дружелюбни са, размножават се лесно - живородни са - и за децата ще е радост да имате малки рибки.
Пазарувайте от пазара зад театър София - в събота там има всичко - растения, рибки, аквариуми.
Купете първо аквариум, напьлнете с вода и оставете да престои една седмица с водата. През това време може да сложите и растения. На следващата седмица купете няколко рибки. Правете сметка -по около 3 литра вода на рибка, за по-едрите е нужно повече. Не правете грешката да купите прекалено много риби.
Храните леко намирисват, но като ги държите затворени, не е проблем. Рибките се хранят с много малко количество. Излишната храна е беда за аквариума. Тя пада на дъното и се разлага, а после водата замирисва.
ДОбре поддържаният аквариум мирише на свежа зеленина и е бистър.
Важно е мястото за акваруима - да не е на пряка светлина. Трябва да има осветление, ако ще имате живи растения, най-добре да е специален луминесцент - на пазара се продават лампи - с мека розова светлина, от тях растенията се развиват добре.
АКвариумът се чисти, като на 1-2 седмици с маркуч се обират боклуците по дъното и се долива нова вода, престояла 24 часа на стайна температура. При чистенето се сменя около една трета- или една четвърт от обема на съда.
Ако все пак се наложи да се смени всичко, аквариум се мие със сода за хляб, не с прапарати, и при новото зареждане пак се оставя така - първо да престои, после се пускат рибки.
Има сайтове за аквариуми, има и книжки.
Ако децата са по-големи, нека те се понаучат. Ако са малки, по-добре име вземете морско свинче - става за гушкане, умно е (не като хамстер), опитомява се и не мирише.
Ето хубав сайт за четене
http://aquariumbg.com/

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 20:35 от firebird

# 3
  • Мнения: 458
Да кажа и аз Crazy.Не сме професионалисти в отглеждането ,от аматьорите сме .Започнахме с аквариум от 10 ,60 а сега сме със 120 литров Wink.Да едни от най издръжливите рибки са гупите а след тях нареждам хелерите /червени са целите/.Никога не сме сменяли водата през месец или два,защото не е необходимо помпата ни е добра и мн добре филтрира ,ако се наложи просто доливаме престояла вода да кажем поне 24 часа.И да нагревател все още си трябва ,времето не е толкова топло,вземи такъв с термо реле като стигне определената Т да се изключи ,трябва да имаш и термометър за да следиш Т на водата / трябва да е от порядъка на 23-25 гр./ ,но това вече зависи и от рибките които ще гледаш.За осветлението също е важно ако имаш живи водорасли ,но и една настолна лампа обърната на долу /да свети в аквариума /на първо време ти върши работа .Не, не миришат нито рибките нито храната /ако я съхраняваш в затворен съд/.Красиво е но си иска и грижи Hug,успех Peace

# 4
  • Мнения: 1 180
Е, да, ама не. С нашите кашлици, се оказа, че трябва да забравим за всякакви домашни любимци... Личната лекарка ни праща на алергичен тест и като чу за рибки, подскочи - НЕ! Много ми е мъчно за децата, но няма как... Благодаря на всички за компетентните отговори! Може би по-нататък  Sad

# 5
  • София
  • Мнения: 39 747
1вия аквариум купихме когато Дияна беше на 7м. Лазеше по леглото към него и си удряше носа в стъклото Simple Smile Личната малко скептично погледна, видя аквариума, но нищо не каза.
Направете си тестовете и виж от какво е кашлицата.

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Смело мога да заявя, че личната лекарка не е права.
Когато има нещо неизяснено, винаги домашните любимци са "виновни"
Нашата също изпадаше в ужас, а е имало период, в който сме имали 10 аквариума, котка и птици, все "ужасни" неща според нея, но постепенно се убеди, че децата оцеляват.
Рибките не алергизират, притеснителна за алергии е само един вид суха храна - сушена дафния, но рибките могат да се хранят с много други храни, а и ако храните стоят в затворено бурканче, не пречат.
Кашлицата може да бъде от много неща, не само от алергии.
Установете от какво е и дано се отървете бързо от кашлици всякакви!

Общи условия

Активация на акаунт