Кърменето в родилния дом?

  • 4 335
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 559
Здравейте всички!
Искам да ви попитам как да процедирам като се роди бебчо. Четох статиите в библиотеката, ще раждам в Тина Киркова. Ходих на Училище за родители и доктора каза, че бебето не трябва да се държи повече от 15-20мин. на гърдата. Само на едната! След това трябва да се изцеди максимално. След 3 часа бебето се слага на другата гърда и процедурата се повтаря. Въпроса ми е трябва ли да се цедя и наистина ли само по 20 мин. да го държа? Ами ако иска да цока още?

# 1
  • Мнения: 767
Когато се роди моят мъник още като ни качиха в отделението му дадох да суче, колкото по-рано толкова по-рано ще ти слезе кърмата,
не съм чакала сестрите да дойдат и да ми кажат ,че може да му дам да суче.
Това за колко време е относително, но имай предвид, че току що родените бебчета се изморяват бързо като сучат, освен това в началото ще имаш
много повече мляко отколкото бебето може да изяде.
Много ясна, че ако са минали 15-20 минути и то продължава да суче няма да го прекъсваш да си суче докато само се откаже, но ако виждаш, че използва
зърното вместо залагалка и само го смуче без да дърпа по-добре го махни.
Имай предвид, че някой бебета не издържат 3 часа до следващото хранене, моят съвет е да не го оставаш да плаче докато станат 3 часа, нахрани си го
и така нито ти, нито то ще се изнервите , все пак не е каприз да си гладен
Успех с твоето бебче отглеждането на едно дете не е толкова трудно колкото изглежда. Hug

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Само ще допълня Лейди Лаура.
Аз също родих в Тината.
Цеди само ако гърдите се препълнят и само толкова, че да омекнат, за да може бебчето да засуче.
И кърми без всякакъв режим, наложен от теб по съвет на доктора или друг.... на поискване( това за едно новородено е на всеки плач, поне аз така процедирах... като я взема и не се успокоява само от гушване, веднага цица и никога не ми е отказвала).
Иначе казано слушай бебето и усета си.
Успешно кърмене ти пожелавам! Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 1 252
Бебешкото стомахче е колкото лешник. Бебето не следи часовник, за да ревне, че е гладно и затова моят съвет е да кърмиш на поискване - когато ти или бебето имате нужда. Аз съм цедяла само докато бебето беше в кувьоз, оттам насетне кърмех при всеки дискомфорт или при повик на бебето.
В началото кърми и от двете гърди, докато се регулира лактацията. 
Научи се да кърмиш легнала - голямо удобство е. А това за кърмене по 15 минути и под час и на мен ми го разправяха в болницата, но реших да се вслушам в бебето и загърбих съветите.

Добре е бебето да е при теб, а не да ти го носят под час, за да можеш да кърмиш и през нощта. Аз лично избрах да спя с бебето още от болницата ( за ужас на лекари и акушерки) и така изкарахме почти 18 месеца. Но през това време таткото не разбра, че има бебе в дома - всички се наспивахме, защото бебето не плачеше, а се научи бързо да се самообслужва Simple Smile

# 4
  • Мнения: 559
Благодаря ви за съветите! Точно така мисля да процедирам, дано да се справя. Казаха ни, че бебчетата ще са при нас непрекъснато ако няма някакъв проблем.
А мисълта ми беше: ако бебчо няма голямо желание да суче или не може, аз да се цедя ли за да подпомогна лактацията?
Приятелки ме посъветваха да си нося в родилното помпа и биберон залъгалка, но май няма да ги послушам  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 253
И моят съвет е такъв - кърми си бебчето, когато ти покаже че е гладно. При нас беше на около 1,5 часа. Не съм спазвала 3 часовия режим. Съжалявам само, че вечер ми го взимаха и му даваха водичка, а трябваше да си е до мен и да го храня.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Благодаря ви за съветите! Точно така мисля да процедирам, дано да се справя. Казаха ни, че бебчетата ще са при нас непрекъснато ако няма някакъв проблем.
А мисълта ми беше: ако бебчо няма голямо желание да суче или не може, аз да се цедя ли за да подпомогна лактацията?
Приятелки ме посъветваха да си нося в родилното помпа и биберон залъгалка, но май няма да ги послушам  Mr. Green
Така е ... аз родих в 2.30ч. и в 7 без малко ми донесоха бебка, от там на сетне я взимаха само за бебешката визитация и за тоалет... иначе казано за по 10-15мин.
Ако имаш хлътнали зърна, вземи силиконови такива. Иначе бъди настоятелна ако случайно не иска бебчо, но нали се раждат с този рефлекс... не го мисли така от сега, ще иска Simple Smile .
Помпата си я вземи, както писах и по-горе ако се наложи да изцедиш, за да омекне препълнена гърда. Иначе си слагай често на гърда бебо, от него по-добра помпа няма. И най добре ще регулира гърдите.... с времето де.
Биберон залъгалка - не.


Препоръчвам ти книгата "Близо до бебето" на Василена Доткова.

# 7
  • Мнения: 10
Аз също раждах в Тина Киркова, няма да споменавам колко разочарована бях от отношението на сестри и акушерки, ако искаш повече да ти разкажа пиши на maya_tasheva@abv.bg . За кърменето в болницата ще ти кажа, че аз два дена нямах кърма и беба си смучеше някакво АМ, което те ми даваха. Като дойде кърмата бебка засука, но явно моите зърна не бяха в ред, защото много ме разрани и на  втория ден кърмене бече бяха целите в рани. Така че, по-добре си купи силиконови зърна за всеки случай(аз ползвах Авент), кърми си бебока когато иска- моята бебка ядеше само три пъти на ден, защото през останалото време спеше и нищо, и никой не беше в състояние да я събуди. Пожелавам ти успешно и дълго кърмене!

# 8
  • Мнения: 433
Биберон залъгалка не взимай! Той е най-лесния начин да се обърка и отбие едно новородено бебе. Причината е, че начинът, по който бебетата засукват зърното на мама, е коренно различен от начина, по който се смуче залъгалка. В началото  бебето е добре да не бъде обърквано. А и най-лесният начин за цедене е просто да слагаш детето на гърда всеки път, когато е неспокойно, проплаква или мляска с устичка. Така и гърдите ти ще се поизпразват, и ще се стимулира производството на още мляко. Не чакай да зареве силно, за да го нахраниш - тогава вече твоето бебче ще е доста изгладняло и изнервено и храненето ще е по-трудно.
Бебетта наистина не огладняват по часовник, затова се ориентирай по твоя бебо, а не по съветите на акушерките за паузи по 3 ч.

# 9
  • Мнения: 559
Разбрах ви, няма да спазвам режими. А ако кърмата ми слезне чак на трети, четвърти ден, няма ли да е нонстоп гладен? newsm78

# 10
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей

Първо да ти кажа, че много се радвам, че чакаш бебче, а вече си и на финала. Знам те от подфорума Искам бебе и дълго след като забременях хвърлях по едно око, за да видя как сте. Пожелавам ти мнооого леко раждане и да се наслаждаваш на здраво и усмихнато бебоче.

Сега, момичетата са ти дали прекрасни съвети. Най-вече - ако е възможно сложи бебчето на гърда веднага след като се роди или поне до 2 часа след това. Кажи на акушерки и лекари, че категорично отказваш да дават АМ и вода докато не е при теб (вероятно ще вземат бебчето, за да си "починеш" както казват). За слизането на млякото не се притеснявай от сега. В началото ще имаш коластра, която е най-полезното нещо за бебчето. В началото то се нуждае от съвсееем малко. Важно е да го слагаш на гърдата при всеки сигнал на неспокойство. Правилно са казали за залъгалката - това е най-сигурния начин да се отбие рано (или поне има голяма вероятност). За мен залъгалката е абсолютно излишно нещо, един начин да накараш бебето да млъкне. Ние сме създадени с много по-готина залъгалка - цицата. За бебето, тя не е само източник на храна, но и на успокоение. Именно за това се препоръчва кърменето на поискване. Друго много важно нещо - за да не ти се разраняват зърната, е изключително важно да поставяш бебето правилно. В библиотеката има тема за позициите - коремчето му трябва да е притиснато до твоя корем, ушите, рамото и бедрото да са на една линия, т.е. то да не си извърта главата, за да захапе зърното. Брадичката трябва да се допира до гърдата, а нослето едва едва да я докосва. Имаше статия със снимки и в сайта на bg-mamma.com. Препоръчвам ти да си разпечаташ различни теми за кърменето и да си ги вземеш в болницата. Другото важно нещо, за да не ти се разраняват зърната, е да ги държиш на въздух колкото се може повече. Аз лично се разкарвах по цици почти по цял ден (и без това малката сучеше през час два  Mr. Green ) Не ги мий със сапун, не е необходимо дори да ги замиваш с вода преди всяко кърмене - ежедневния душ е напълно достатъчен. След като свърши бебчето със сученето, остави ги да изсъхнат на въздух. Когато на мен ми бяха разранени, ги мажеш с кърма и ги оставях да съхнат така. Не съм ползвала никакви кремчета.

Малко дълго стана, но се надявам да съм ти била полезна.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Дааа и Мимсат чудно се е включила.  Simple Smile
Мушмороче по повод последния ти въпрос слагам табилица, която тотално трябва да изпари притеснението. Hug

# 12
  • Мнения: 767
mu6muro4e само искам да допълня, че на мен също не ми се разраниха зърната, но докато бяхме в болницата ,
кото слагах бебчо да суче страшно ме болеше, а на външен вид нищо не се виждаше- казаха ми , че това се получава,
защото се отпушват каналите, след два дни болката отмина от самосебеси.
mimsat ти е дала много хубави съвети подкрепям я изцяло
 

# 13
  • Мнения: 559
Добре че ви има, защото всички покрай мен ми обясняват как трябва да се кърми през 3 часа и да не се кърми нощем и такива неща, които щях да правя! Като ти е за пръв път и не знаеш как се прави и слушаш глупости  Tired
Гониме някакъв ентусиазъм и много ще се разочаровам ако не се справя, още малко остана и ще ви пиша пак като се гушнем с бебчо  Heart Eyes

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
..
Гониме някакъв ентусиазъм и много ще се разочаровам ако не се справя....
Браво за ентусиазма и никакви кофти мисли, като няма да се справя, има ли достатъчно кърма и др. от сорта.... подплатена с материалите от Библиотеката тук няма да се съмняваш изобщо и всичко ще е ОК!
Мойта бебка в началото правеше по големи нощни паузи, но сега покрай зъбките зачести и изобщо няма никакъв режим, но въобще не ми дреме/тежи... иначе казано на какъв интервал ще я кърмя и колко дълго, ще каже тя! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт