Как да направя паеля

  • 2 567
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 622
Момичета може ли някой да ми даде изпитана рецепта за паеля. Искам да я направя с морски деликатеси - октоподи, скариди, миди, калмари.
Порових се с търсачката, но нищо не ми хареса

# 1
# 2
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
И един малко побългарен вариант (оригиналът е от "Афродита" на Исабел Алиенде), за 3-4 души:

Една малка глава лук се нарязва на ситно и се запържва до прозрачно в 3-4 с.л. зехтин. Добавят се подправки - шафран, куркума, червен и черен пипер, сол (може и по 2-3 щипки естрагон и майорана). Бъркат се 2-3 минути, след което се добавят морските дарове (общо около 800гр. риба и размразени морски дарове, още по-добре е с пресни), запържват се с бъркане 5 мин.
Добавя се един домат, нарязан на ситно (най-добре бланширан и обелен) и 2-3 пресовани скилидки чесън (може и на прах). Бърка се още 5 мин., и се сипват 4 чаени чаши топъл бульон (най-добре рибен, аз си варя и си замразявам на кубчета, но става и зеленчуков, 1 кубче). Когато бульонът заври, котлонът се намаля (при мен - на 2) и се поръсват 2 чаени чаши ориз (не го мия предварително). Оставя се захлупено, около 20-25 мин. Маха се от котлона, поръсва се с пресен магданоз и се оставя захлупено още 10 мин.

Съотношението ориз/бульон е 1/2. С 1 чаша ориз е за 2 души, с 3 - за 5-6, но тогава трябва да се увеличи количеството морски дарове.
Приготвям го на ел.котлон, в голям тиган с капак. Оригиналната паеля се прави в тава, на огън, ама при домашни условия - толкова.

# 3
  • Мнения: 3 622
Момичета едно голямо благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт