Кърмене и дохранване!

  • 869
  • 13
  •   1
Отговори
Здравейте,мами!Имам нов въпрос към вас!?В момента сме в процеса на кърмене и дохранване!По-то4но искам да попитам как да разбера дали да дохранвам!Сутрин като стана имам много кърма,но към 5 4аса следобед по4ва да се из4ерпва,поне според мен!Смисъл съдя по гърдите си!Синът ми навърши 3 месеца скоро и в 1-я и 2-я наддаде  по 1,300кг,а в 3-я-600гр. и лекарката ми каза да дохранвам ве4ер!Но тои до сега не ми се е събуждал ве4ер,но го гледам 4е цока цока и тарси още а аз нямам ве4е какво да му дам!но заспива и си спи!затова немога да разбера дали да дохранвам или да си продължа само с кърмата!Притеснявам се да не го отбия от това дохранване!още не съм по4нала сокове и пюрета,лекарката ми ми каза след 4-я месец!Храненията ми са 6 на ден!незнам какво да правя,надявам се вашите съвети да ми помогнат! newsm53

# 1
  • Мнения: 2 829
А ти как разбираш че нямаш повече кърма? Защото ако е заради това че са ти меки гърдите-в грешка си, моите са съвсем меки и "празни" още от края на втория месец, а малкия не беше опитвал нищо освен кърма докато навърши 6 м. и още го кърмя.
Просто предлагай и двете гърди на всяко кърмене (когато мислиш че млякото от едната не стига) и ако мислиш че е гладно детето давай му да суче по-често. Колкото по-често суче-толкова повече кърма ще имаш. Следи го дали пишка и ака достатъчно, дали е жизнен... И не се задълбочавай толкова в грамове, часовници, схеми.... Давай да суче винаги когато мислиш че е гладен и изобщо не се замисляй има ли кърма и колко. Ако кърмата ти е малко в момента-бебето ще огладнее по-бързо и пак ще му дадеш да суче Grinning
Успех!

# 2
  • Мнения: 9 481
Ако е гладен ще се събуди. Щом не го прави няма за какво да се притесняваш Wink
Колкото повече кърмиш-толкова повече кърма ще имаш...започнеш ли да дохранваш организмът ти ще намали производството, така че изчакай..няма да загуби нищо бебока Grinning
А ако захраниш след 6-ия-най-добре  Peace
Успех и дъъълго кърмене! Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 2 348
И аз минах през тая чуденка, но благодарение на майките от кърмаческия  Hug сега си кърмя без да се притеснявам стига ли му или не(4 месеца сме почти).
 Бутай му цица колкото пъти поиска. А хич не съди по гърдите. Аз имам две мекици за гърди. Както каза Бу(май беше тя  newsm78 ) гърдите са заводи, а не складове за кърмата.
 Виж, може да поискаш съвет как да събереш смелост да се оправдаеш пред педито, ако пак тръгне да те напада(че аз съм доста притеснителна в тези моменти).
 Нали не даваш вода!? Че иначе може бебенцето да се напие с вода и да не хапва достатъчно от "манджата" на мама.

# 4
Мами,прочетох съветите ви,за които благодаря!успокоихте ме с това за гърдите!В интерес на истината аз го храня само от едната гърда от гледна точка на товара че ако дам от двете,няма да успеят да съберат кърма за 3 часа-до следващото хранене!единствено на последното хранене в 23:00 часа давам от двете от гледна точка на това,че до 08:00 сутринта ще ми се събере достатъчно кърма!Не съм пробвала да давам на поискване,понеже още с излизането ми от болницата започнах да го кърмя на 3 часа-7 кърмения на ден без нощно кърмене още от тогава,за да мога да го свикна без него!и сега минах на 6 хранения!
Искам също да попитам от кога вкарахте сок4етата и пюретата!Педиатъра ми ме съветва след 3-я  месец да по4вам сокове и в края на 4-я пюрета!Мисълта ми беше 4е нали като по4на пюретата сега в края на 4-я и ще пропускам едно хранене и ще ми се понапълват  гърдите,но пак ще намаля кърменията и кърмата с тях! Но не ми се ще с това сухо мляко 4е да не го отбия!Е благодаря за съветите все пак! newsm10   thumbsup

# 5
  • Мнения: 9 481
Гърдите не са резервоари за кърма WinkПогрешно мислиш, че намаления бр кърмения увеличават кърмата-точно обратен е механизма-има търсене-гърдите предлагат /произвеждат/
По-горе ти писах мнението си относно захранването-аз захраних на 7мес /до тогава единствено и само кърма/, но ако имам следващо-ще е по-късно...относно продължителността на кърменето-още кърмя Sunglasses
Категорично съм против соковете, още повече 3-ия месец Naughty
Захраних директно с пюре, вода пропи едва в 11-иа мес, а сок-след годинката

# 6
Здравейте,мами!Здравей MTV!Прочетох отговора ти,за което казвам "браво"!аз също съм за дългото кърмене,но може би май месец ще го отбия,защото лятото нали не е хубаво,а мисля че няма да издържа цяло лято!А за това,че като се намалят храненията ще се увеличи кърмата не е вярно-и аз това казах,но явно не съм се изразила правилно!имах предвид че временно ще се пълнят гърдите понеже пропускам едно хранене,но с течение на времето ще спрът и кърмата ще намалее още повече!Аз водичка давам още от излизането ми от болнивата!половин-един месец давах глюкоза и от там нататъка до сега водичка след всяко ядене да му се изплакне устичката от кърмата и по някои път м/у храненията но НЕ и половин час преди ядене да не се засити!а за пюренцата всеки ми казва да почна още от 3-я  месец,а педито ми от 4-я месец!
 Надявам се още Мами да изкажат своите методи на хранене на бебенцата си!Благодя ви!  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 2 348
Защо мислиш, че няма да издържиш на кърмене през лятото?

# 8
Ами първо го отдавам на това 4е кърмата няма да ми достига защото аз още сега имам съмнение за това!а и в тея жеги и в това топло и хубаво време на всеки два - три 4аса да се пребираме до вкъщи да го нахраня!и после пак да го приготвям да го оправям за излизане,ще го побъркам това дете да го размотавам! smile3502

# 9
  • София
  • Мнения: 2 348
Съмненията ти са съвсем неоснователни. Ако кърмиш бебчето без да го дохранваш няма за какво да ти спира кърмата. Майчините предчувствия в това отношения не са верни  Laughing . Аз нямам грамче кърма в гърдите до момента, в който детето не засуче. Тогава кърмата се произвежда и е точно колкото да се нахрани бебето.
 Защо ще се прибираш до вас за да кърмиш? Почти всички кърмачки нямат проблем да кърмят навън. Ако те е срам, може да мяташ върху бебето една пелена. Или пък носи дрехи с копчета за да не вдигаш блузата. За преобуване става и количката, а може и пейката да свърши работа. В началото е малко неудобно, но като свикнеш...
 Не знам дали имаш представа какво е това да мъкнеш шишета, хумани, пюрета... Пък детето цялото на маймунка се прави докато се храни. Кърменето е бързо, лесно и чисто  Peace
 Моля те, помисли си пак. Не знам кой ти набива тия овчи мисли в главата, но няма по-евтино и  удобно хранене от кърменето.
 Откакто е топло ходим с бебчо на 4-5 часови разходки и кърменето протича на някоя пейка. Преобуването в количката. Повярвай ми, не съм единствена.
 Слушай какво ти пишат yanast и Бу и няма да сбъркаш.

Последна редакция: пт, 07 мар 2008, 14:45 от skrech

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Steleto{}, пробвала ли си да го храниш от двете гърди на едно хранене? Да изпразни добре едната гърда, след което да му предложиш втората, ако иска - после пак първата, пак втората?

Много бебета имат 'скок' в растежа около третия месец - започват да искат да сучат по-често. Майката може да се притесни, че няма кърма, защото бебето изглежда гладно и иска да суче на често и решава да дохранва. А всъщност това, което става, е следното: бебешкият организъм знае, че му предстои 'скок' в растежа (най-често се вижда на следваща консултация резултатът Simple Smile) и започва няколко дена предварително да иска да суче по-често. Така тялото на майката получава сигналът от бебето: 'Суча по-често, трябва ми повече мляко' и започва наистина да прави повече мляко. Това, че гърдите може да не изглеждат 'пълни' като преди, не значи, че няма мляко; просто лактацията се регулира според нуждите на бебето. Точно такива моменти на по-често сукане позволяват на организма на майката да промени количествата мляко, които прави. Видът на гърдите няма отношение към количеството мляко - най-голямо количество мляко се прави по време на сукане от бебето, а не в периоди на покой помежду.

И обратното - ако майката реши да дохранва, гърдите й приемат сигнал: правим повече мляко, отколкото трябва (защото част от хранителните нужди на бебето са задоволени от адаптираното мляко), трябва да намалим продукцията. И я намалят. И това е един от най-ефикасните методи млякото "да спре", не по желание на майката, но така се получава много често с дохранването.

Да, лятото не е добър момент за отбиване Simple Smile Но и хубавото време за разходки не е причина да отбиеш бебето толкова бързо, освен ако не е това, което искаш. С малко повече изобретателност можеш да кърмиш навън - да покриваш бебето с пеленка, да се събираш с приятелки, сред които се чувстваш комфортно да кърмиш и т.н. В крайна сметка, можеш навън да храниш с шише или чашка с мек накрайник (с изцедена кърма или адаптирано мляко) и да кърмиш през останалото време.

Със сигурност ползите за бебето ти са големи - по-големи, отколкото ако избереш да отбиеш преди лятото, заради повишения риск от чревни инфекции в горещините Simple Smile

И последно - малко е рано за захранване със сок, пюре или каша. Педиатрите по света и у нас (включително с официална препоръка от Министерството на здравеопазването) препоръчват изключително кърмене до шест месечна възраст (това е навършени шест месеца) и постепенно захранване след тази възраст с допълващи храни. Като най-ранна възраст за захранване в някои случаи се препоръчва не по-рано от 4 навършени месеца. Сокът вече не се препоръчва да бъде сред първите въведени - повечето майки залагат на пюре или безглутенова каша.

Бебето е твое, тялото е твое, изборът е твой Simple Smile Преди да решиш какво да правиш обаче, бъди сигурна, че си събрала достатъчно информация Grinning

# 11
  • Мнения: 690
Steleto{},   защо бързаш със сокове и пюрета??? има време - цял живот ще яде нашата храна  Shocked
защо искаш да дохранваш, при положение, че детето ти заспива и не плаче за още?

# 12
Благодаря на май4етата за съветите и на теб Бу за вси4ко което си ми написала!Има доста смисъл в думите ти!ще ускоря кърменето надявам се да се полу4ат нещата!Ще помисля за захранването,но зна4и казвате да карам само на кърма до 6 пълни месеца така ли?Явно трябва да сменям педиатъра! Rolling Eyes ще посъбера още малко инфо и ще реша!Благодаря! Peace

# 13
  • Мнения: 378
На мен също ми препоръчаха да дохранвам на 1 месец - размислих и не дадох добавка. Започнах да кърмя често, както е написала Бу. Взех бебето да спи при мен - сучеше и нощем, колкото иска.
Започна добре да наддава и после нищо не съм уточнявала пред педиатърката - може и да си е мислела, че дохранвам...
Да допълня за захранването - дава се съвсем малко нова храна  (до няколко лъжички) като добавка. Така детето се запознава с нови вкусове, не се замества кърмене. Би било добре да изчакате да навърши 6 месеца.
На педиатърката не съм обяснявала колко точно яде...
 

Последна редакция: вт, 11 мар 2008, 13:45 от Милли

Общи условия

Активация на акаунт