Хемоглобин 88.3 на кърмаче на 7м

  • 641
  • 8
  •   1
Отговори
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Момичета, знам, че това е поредната такава тема, но прегледах архивите и за подобно чудо нищо не намерих. Близнаците ми са на 7 месеца и днес им направихме задължителните кръвни изследвания. Божана е герой с ХБ 117, но Божидар ме изуми с неговото 88.3. Захраних ги със зеленчуково пюре на 6 навършени месеца. До тогава са изключително кърмени. От както станаха на 7м започнах да давам след обед и по малко плодово пюре, като се старая да не замествам хранене. Днес, след като видях резултатите, изкупих всички пюрета със спанак в магазина, но не знам какво още да направя... При педиатъра сме на 12.03 и ми се иска ако мога да го наблъскам като Попай Моряка, та да позеленее от спанак и хемоглобина му да стане 130   Sick ама няма как... Най- странното е, че Божидар е доста по- лаком и буден от сестра си. Знам ли... прочетох доста неща по темата, но сега имам нужда от моралната ви подкрепа и практическите съвети. Само да вметна, че съм с тежка алергия към месо, яйца, мляко и млечни продукти и шоколад, та ми се иска да отложа въвеждането на месните пюрета колкото се може повече... Взех си и каша елда на Хип, но не знам дали не е рано за нея... а и да не му станат много новите неща (днас започнах да въвеждам карфиол, утре ще премина към спанак, а ако вкарам и каша става страшно...

# 1
  • София
  • Мнения: 1 056
Ами, ето ти моята подкрепа Hug

Моя Мъри по начало си е с нисък хемоглобин - на 6 мес беше 96, на годинката 92. (при това хапваше месце от края на 8-мия месец, съвсеееем по малко, но все пак захраних точно заради хемоглобина, но...резултата както виждаш беше обратен)
Не ме епритеснявало това че има нисък хемоглобин, може би защото не обичам да ни вкарват всички в разни таблици с грамове и сантиметри...и който не се вмества в таблиците.... го правят на луд... Все едно не сме различни всички по височина, дебелина , все едно нямаме различен метаболизъм, все едно всички бебета трябва да са кото по калъп направени... Чак се нервирам някой като почне да се вайка за тези глупости...
Аз (а ми се струва и мъжа ми) съм с нисък хемоглобин по рождение. Явно си е наследствено. Сина ми е много жизнен и никакви проблеми не е имал. Нашата педиатърка ме успокои, че ако само стойностите на хемоглобина са ниски, а всички останали стойности на изследванията са в норма, то това не е анемия, а просто нисък хемоглобин, което не е тревожно. Тревожно е ако има анемия (т.е. не само хемоглобина да е нисък, но и други показатели(не ги помня кои). Доколкото знам, анемичните деца са по-поспаливи, не са много жизнени, освен неестествено бледата кожа. (но за това само съм чела, не съм виждала наживо, така, че не претендирам за достоверност)
Ами, това е, ако детенцето ти е жизнено и игриво и се чувства добре не се притеснявай, едно време да не би да са знаели колко им е хемоглобина.

А за захранването с меса ще ти кажа едно - при положение че ти си силно алергична, не бързай. Съдържанието на наистина полезни вещества (и в частност на желязо) в пюретата е толкова малко, че не си заслужава. Педиатъра ви да каже дали има анемия или само нисък хемоглобин и ако каже че е наложително допълнително да получава желязо май е по-добре да пиете малтофер, отколкото да захранваш. Но, се увери първо има ли или няма анемия.

За пюретата - аз ти препоръчвам да си купуваш пресен спанак, да го почистиш от дебелите жилки ако има, потапяш във вряща вода само за по 3-4-5 мин.(за да се запазят веществата) и да го прибавяш към картофеното пюренце. Не бързай, хемоглобина няма да се вдигне за няколко дена.

Еми, да са ти живи и здрави близначетата, кърми си ги на воля и гледай и ти да поемаш по-голямо количество желязосъдържащи храни.

# 2
  • Мнения: 34
Най-добре се консултирай с лекар, но от опит с наш Тони мога да ти кажа как по-ефективно се увеличава хемоглобина с храненето.  Като гледам си изчела кои храни са богати на желязо. По съвети на нашата щатска педиатърка (тук направо ти връчват една дипляна с инструкции и храни, които се ядат при хемоглобин под 100-110), важно е обаче храните, богати на желязо, да се приемат заедно с витамин С - подобрява неколкократно усвояването на желязото.  Разрови се кои храни са богати на витамин С и ги комбинирай с тези богати на желязо.  Калцият пък е инхибитор, т.е. пречи на усвояването на желязо и трябва да се избягва 20 мин преди и след ядене на спанак например. Кърмата е богата на витамин С, така че не пречи.

# 3
  • Мнения: 1 089
Първо трябва да се направи контролно изследване на хемоглобина от венозна кръв. После ако наистина е нисък наистина се повишава по-добре с храната предимно с месото. Можеш да пробваш да даваш коприва- има повече желязо. Иначе аз лично не съм привърженик на домашното готвене, особено ако не знаеш какви са точно продуктите , дали са гледани с пестициди и торове. За готовите храни поне се знае, че подлежат на изключително строг контрол.
Съветите на dimo6a за влиянието на калция и вит. С върху резорбцията на желязото са абсолютно точни и адекватни. Избягвай зеленчуковите пюрета с АМ, сметана, можеш да добавяш кърма, тя освен че има вит.С има и специален белтък който подпомага резорбцията на желязо.
Захранвай постепенно, давай си и елдата след някоя друга седмица и най-вече не се притеснявай щом детето е живичко.
Ако се налага може да направите и консултация с хематолог, понякога има вродени анемии, които не са особено опасни.
Желая ти успех!

# 4
  • Мнения: 2 467
1. Направете контролно изследване на Хб от венозна кръв.
2. Резултатите при Хематолог.

Много често стават грешки при изследванията на Хб. Особено с кръв от пръстчето.

При моето дете беше нисък Хб и отидохме при Хематолог преди да я натъпча с желязо. Оказа се , че е с таласемия (вид анемия, при която е противопоказно да се приема желязо).

# 5
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Благодаря ви за мненията, момичета. В Сряда сме на лекар и мисля да ги заведа пак да им вземат кръв. Вчера се чух с хематолог по телефона и така на прима виста ме успокои, че подобни стойности са възможни при кърмаче, захранено след 6м. И че не винаги говорят за сериозен проблем, а по- често зависят от това как е взета кръв на детето. Все пак смятам да се консултирам с лекар "на живо", но до тогава вашите мнения много ме успокоиха.
За храната- не смятам да им включвам месо или животински продукти скоро. С алергия, като моята, е по- безопасно да им дам Малтофер (ако се наложи) отколкото да им създам моите проблеми с храната. За сега давам спанак на Sunval. Нямам вяра на пазарските зеленчуци, а в нашия квартал няма Био зеленчуци. Ще говоря с нашата лекарка (препоръчвам я на всички в Младост- д-р Иванова, страхотна е) да давам по малко елда с пюрето след обед и ще се водя от детето. Все пак той е много жизнен, весел и лаком хлапак  Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 453
Провери дали ти или съпруга ти нямата таласемия преди да даваш Малтофер!
Аз съм с бета таласемия, която е наследствена, също голямата ми дъщеря. На 6м. имаше хемоглобин 106 (незахранена, кърмена), но на годинка -98. Педи упорстваше да давам Малтофер в течение на 4(!) месеца, хемоглобина падна до 88, а се оказа, че серумното желязо е скочило 7 пъти над нормата! Детето изгуби апетит тогава, езикът, акото бяха черни и ... потъмняха горните четири резци. Аз лично свързвам този проблем при каката с приема на Малтофер.

# 7
  • Мнения: 48
аз пиех през ден чай от коприва и като бременнаи сега и нямаме проблеми .хб ни е 110.

# 8
  • Мнения: 147
С тези задължителни тестове които се правят на децата в България само шашкат майките за този хемоглобин! Детето ми е захранено в 7-я месец и месо опита за първи път към 11 месец и щом майката е предразположена към алергии трябва по внимателно да се въвеждат някои продукти има заместители на тези от тях които са богати на желязо, аз например давах каша от елда а вместо кисело мляко давам соево такова, от менюто ни не липсва и пълнозърнестия хляб Wink !

Общи условия

Активация на акаунт