пътуване в чужбина и кърмене

  • 526
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 367
Мили мами, днес ми се отвори възможност да пътувам в чужбина началото на м. Май, когато бебето ми ще бъде на току що навършили 5 месеца, за 5 дни. И се чудя дали да приема. За сега сме само на кърма, не зная до тогава какво ще се случи с кърменето, но на мен ми се иска до продължим поне до 6-7 месечна възраст. Та въпроса ми е дали е възможно да съчетая нещата. Аз си представям следната схема: ще започна да се цедя от сега, за да замразя кърма колкото за пет дни хранене, докато ме няма ще се цедя, за да поддържам лактацията. Това което ме притеснява е дали след като се върна бебето вече ще се е отучило от сученето и дали ще се отбие? Няма ли за него да бъде стрес изведнъж пет дни да яде от шише? Има ли някой от вас с подобен опит, справи ли са се?

# 1
  • Мнения: 2 829
На твоя въпрос не може да се даде еднозначен отговор. Да, за бебето ще бъде стрес че няма да суче няколко дни (всъщност по-големият стрес ще е че майка му изведнъж я няма) и да, има риск да не иска да засуче или да бъде трудно да възстановите кърменето. Все пак, и ти си човек, и сама ще прецениш дали да заминеш или не. Ако пътуването ще ти помогне да отпочинеш и ще те направи по-спокойна и търпелива към детето ти-това ще е от полза за бебето. Ако пък години наред ще се измъчваш от това че не си отишла-по-добре иди.
Все пак аз лично познавам мами, които са отсъствали от къщи за няколко дни (дри за 10 дни) и след това са възстановили кърменето без абсолютно никакви проблеми.
Ти самата познаваш бебето си по-добре. Ако то е адаптивно, приема добре този, който ще го гледа значи може дори да си изкара добре без тебе Grinning
Лично аз, когато малкия беше на 5 месеца не бих отишла никъде без него, но пък заедно с него бих пътувала навсякъде. Затова и не мога да дам съвсем безпристрастен отговор. Моето момче не беше (и още не е) свикнало да спи нощем без мен.
Пожелавам ти да вземеш правилното за теб си решение Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
Сестра ми е отсъствала за 3 дни от вкъщи и бебето не се отби. При нея обстоятелствата бяха следните
- бебето беше на 8 месеца тогава
- от четвъртия му месец го хранят два пъти с шише през деня, защото тя работи
- много е лаком и от ранна възраст пристрастен към гърдата (никога не са имали стачки и подобни проблеми)
Аз до 8я месец не посмях да се разделя с малката от страх да не се отбие, а след това ми беше вече невъзможно, защото и тя като сина на Янаст не можеше да спи без мен (т.е. заспиваше само на гърда). За първи път се разделихме, когато беше на 1,5г.
Каквото и да решиш, успех!

# 3
  • Мнения: 48
не уточняваш за колко време ще заминаваш.аз също ще пътувам но за 7 мес исега я отбивам.много ми е жално но няма как.ще се наложи да работя.надявам се един ден да си простя че ще я оставям в други  ръце но е неотложно.определено е стрес за детето .та нали то до вчера е сукало от мама.

# 4
  • Мнения: 367
За 5 дни ще пътувам, уточнила съм го.

Пътуването е служебно, не е неотложно, но е важно и мястото, където отиваме е много хубаво. Наддали скоро ще имам възможност да отида, от друга страна детето ми е най-важното и не бих си простила, ако заради едно пътуване го отбия! Иначе мисля да го оставя на майка ми, то вече е свикнало с нея, тя ще спи вкъщи, тоест няма да му се налага да сменя обстановката....Най-тъпото е че сега трябва да заява дали ще ходя или не, а аз как да преценя какво ще се случи с кърменето след 2 месеца! За сега си имам мляко, детето си суче, даже много обича  Mr. Green.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 162
А досега някакви трудности при кърменето срещала ли си? Стачки, намаляване на кърмата...Давала ли си му досега от шише? На поискване ли кърмиш?
Ако само отбиването те притеснява - едно 6 месечно бебе вече се е научило да сучи от гърда и според мен по- трудно би се отбило. Не е невъзможно обаче. Вероятно ще имаш трудности като се върнеш, но с повече упорство може би ще успееш да ги преодолееш.
Ох, моят съвет е да прецениш всички плюсове и минуси и каквото и да решиш да не мислиш за пропуснатото (пътуване или кърмене).

# 6
  • Мнения: 2 829
Ами нищо не ти пречи да заявиш че ще пътуваш, пък в последния момент може нещо да "излезе", ако решиш че не искаш да ходиш може "да те хване грип" или "да няма кой да гледа детето".
Ти сама можеш много по-добре от нас да прецениш дали да пътуваш, а и 6 месечното бебе е доста по-независимо и вероятно лесно ще понесе да те няма 5 дни... Ако ти можеш да се отделиш от детето без ти самата да се поболееш-заминавай Grinning Но според мен-заявяваш сега че ще пътуваш, пък ще решиш окончателно като наближи... Поне аз така бих постъпила. Наистина е малко подло пред работодателя, ама...

# 7
  • Мнения: 1 896
А не може ли да вземеш детето с теб? Това ми звучи като най-добър вариант. Аз съм пътувала и с първото и с второто поотделно, и с двете заедно. Само едно от пътуванията беше служебно, но с бебка нямаше никакви проблеми. Така и двете бяхме много по-спокойни, отколкото яко я бах оставила.

Общи условия

Активация на акаунт