Лук, чесън, подправки? Откога?

  • 12 756
  • 17
  •   1
Отговори
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Здравейте!
Бихте ли ми дали съвет кога могат да се въведат подправки, както и лук и чесън?
Благодаря

# 1
  • Мнения: 961
Аз от навършени девет месеца давам лук. newsm78  Дали не съм подранила много?! А уж много бавно и внимателно въвеждам храни! Копър съм давала с готова каша, но мисля, че и иначе няма проблем да се слага в манджите!  newsm78

# 2
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Лук - след 8 м. За чесън не знам, на 1 г. не съм давала още. От подправките спокойно можеш да слагаш копър и магданоз.

# 3
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Благодаря, момичета?
А черен, червен пипер, кюмин и други такива?

# 4
  • Мнения: 961
Сетих се, че съм слагала и целина корен в манджите.
А черният и червеният пипер ми се струват доста силни подправки, и скоро няма да ги дам.
А сол откога? Четох, а и двама доктори ми казаха, че до годинка не било хубаво, защото бъбреците много се натоварвали. Но вчера свекърва ми излезе с теорията, че единственият начин организмът да си набави йод е чрез солта и един вид лишавам детето си от йод!  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 2 478
Моето дете ходи на детска кухня и мисля че в храната му има лук.Чесънът е след 1 годинка,а за черния и червения пипер -незнам,но може би е рано.
Сол не е хубаво да се дава до 1 година,защото бъбреците все още не могат да я разграждат.Не мисля че детския организъм би страдал от липсата на сол.Аз дори ще избягвам солта и бялата захар след годинката.Те са  достатъчно вредни.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 734
Лукът и чесънът не дразнят,а и се слагат много символични количества в храната на бебе.Стига детето да ги харесва на вкус,може още от 8м. някъде да слагаш да се варят по малко с останалите зеленчуци.Сол до годинка-не.Червеният пипер е ок,но само когато е сладък.Това всъщност са си стрити червени чушки,така че от момента в който детето е захранено с чушка може и червен пипер.Аз имам известни резерви към този,който се продава,защото мисля,че му слагат оцветители и др.Ако имаш домашен от някоя баба,няма проблем да даваш.Зелени подправки като копър и магданоз може да даваш съвсем спокойно. Черният пипер е лют и дразни стомаха,по-добре да не се дава на малки деца.Кимионът сам по себе си също не дразни,вкусът му е силен и зависи дали детето ще го хареса.Но няколко прашинки в яденето няма да навредят.Аз от около 11 м. започнах да й слагам по малко ванилия или канела в домашно приготвените каши,доста й харесва и си ги хапва с охота.

# 7
  • Мнения: 378
 Четох, че червен пипер е добре да се избягва до 1 година и половина. Готвя по книга "Кухня за деца от 3 до 6 години" - няма нито една рецепта с черен пипер.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 661
Понеже захранвам по-скоро педагогически, вече съм давала лук и чесън в яденето (и много го хареса, реакция няма). В нашите ястия слагам мин. количества сол, червен пипер и чубрица (за която педиатър ми каза, че не е препоръчителна, понеже дразни стомаха), и й давам, а ние дпълнително си подправяме след това с черен пипер и др.

# 9
  • Мнения: 1 328
Аз не помня от кога давам лук и чесън, но не е от скоро. Суров лук е ял и от салата миналото лято, което ще рече на 8-9 м.

# 10
  • Мнения: 641
А дали може да се изрине от суров лук?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 734
Домашен червен пипер съм слагала по съвсееем мъничко понякога след 10-и месец някъде,никога не сме имали проблеми.Чудно ми е ако не е лют и купешки защо да се ибягва.Това са както вече писах стрити чушки.

# 12
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Благодаря отново, момичета!
По принцип някой неща му ги готвя отделно и без подправки, но друг път му вадя картофче, морков или пиле от нашата манжда и се притеснявах, ако има някаква подправка случайно дали би му се отразила.

Вече яде леща, която готвя с лук и чесън, и мисля че му хареса - само дето май самата леща му дойде по-тежичка, а не подправките. (съдя по акото, че не беше смляна)

Червеният ни пипер е всъщност от Мароко - сладък е и няма оцветители. Както каза DoGma_PrObe, то си е чиста смляна чушка. Черният ще го отбягвам още известно време.

 Hug

# 13
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Аз на 8 месеца дадох лук (в доматена супа), тогава и чесън, пак сготвен, и магданоз. Копър - на 9 месеца. Босилек - на година.

# 14
  • Мнения: 1 691
От 7 месеца давам почти всичко от нашето ядене, като внимавам само с черния пипер. И ют червен пипер не съм давала, но всичко друго е ял без проблем.

Общи условия

Активация на акаунт