Разликата между рубеола и скарлатина?

  • 8 861
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 877
На моята кума детенцето е болничко с висока Т и обриви.Водила го е на две д-рки. Едната поставила диагноза "рубеола",а другата - "скарлатина".Някой знае ли в какво е разликата? А между другото кумата ми е бременна в 3 месец и е имала контакт с детенце разбира се,но веднага,щом са поставили диагнозите (различни) и двете докторици са и казали да се изолира от детенце.Тя е отишла у техните,ама все пак дали има риск за бебето? И как така еднта казва една диагноза,а другата - различно нещо???!!!  #Crazy

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Може мненията да са две, особено ако обривът не е типичен.
Рубеолата е много опасна за бременните до 3 мес. от бременността /има голяма опасност от малформации на плода/. За това тя трябва да се изключи или потвърди непременно във вашия случай!
При нея обикновенно има подуване на  лимфни възли.
Може да се заведе детето в инфекциозна болница за да му бъде поставена точна диагноза. Peace

При скарлатината също има подуване на лимфните възли под долната челюст поради наличието на типичната за нея АНГИНА! Има също и т.нар. малинов език. Диагноза може да се постави като се вземе гърлен секрет например.
Точната диагноза се налага не само от факта, че рубеолата е опасна за майката, а и от това, че при скарлатината се прилага специално лечение и наблюдение!
А ако искаш да четеш повече потърси тук http://www.google.bg/  Grinning Може да видиш и снимки като натиснеш горе в ляво "изображения" след като си написала търсената  дума /сигурно го знаеш Grinning/

А има и друго нещо -  децата на 13мес. възраст се имунизират за морбили, паротит и рубеола и за това тази диагноза остава на заден план....Не знам само колко е голямо детенцето на кумата ти... Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 08 мар 2008, 15:50 от tala

# 2
  • Мнения: 673
  До колкото знам , но не съм сигурна, при скарлатината се образува триъгълно побеляло петно около носа и устата. Но най- добре е да се вземе гърлен секрет наистина.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 783
Контактната бременна трябва непременно да си направи серологични изледвания за рубеола. Правят се през около 10-13 дни. По стойностите на титрите се определя терапевтичното поведение по -нататък. Независимо дали лекар и е препоръчал такова изследване, или не, е задължително да се направи, ако детето се окаже с рубеола.

# 4
  • Мнения: 1 984
да спомена че рубеола не е рубеола в БГ... а рубела...
проблема е че двете заболявания които са ви определили са много различни като лечение... изискаите изследвания и преглед от инфекционист.

# 5
  • Мнения: 1 877
Леле,направо ей сега се обаждам на кумата,да и кажа да търчи по доктори.... Уф,дано да и се размине!!! Детенцето е на 4г...

# 6
  • София
  • Мнения: 7 097
Не само заради бременната майка, но и заради самото дете трябва да се установи със сигурност за каква шарка точно става дума. Ако е скарлатина, от гърления секрет се изолират стрептококи. Лечението е задължително прием на пеницилинов антибиотик в продължение на 10 дни!
При скарлатината първоначалните симптоми са силно зачервено и болезнено гърло, повръщане, температура. После се появява "триъгълникът на Филатов" и 24 ч. по-късно обрив, който прилича на опарено от коприва. Езикът първо е обложен, след което става малиново червен на цвят и болезнен.
Може обаче да протече нетипично. Когато аз се заразих от дъщеря ми и карах скарлатината нямах обрив, а само силни болки в гърлото и температура - нещо като ангина.

# 7
  • София
  • Мнения: 708
ама тия докторки как са поставили диагнозите? и то толкова различни! изследвания не са ли правили? ега ти здравеопазването!!!!  ooooh!
скарлатината се причинява от бактерии (както са ти написали вече), да вземат да пуснат една микробиология!

Общи условия

Активация на акаунт