Денят за прошка

  • 1 434
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 183
Днес е ден за прошка...Вие спазвате ли традициите,искате ли прошка от по възрастните членове на семействата си,от кумовете...По принцип грешите ли?!Осъзнавате ли грешките си?!Искренно ли искате прошка?!Давате ли такава?!

У дома,спазваме традициите,но повече заради децата...За да ги научим да ги почитат,да ги разбират...Но откровенно казано,не искам прошка,или поне не искренно...Не казвам че не греша,но и спрямо мен много са грешили...Такъв е живота!!!И никога не знаеш кое е за добро,и кое за лошо...

В нашият квартал го празнуват по стар си обичай,и е интересно,с огромните огньове,оратниците,и много много разлят алкохол,и хора...А при вас?!

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Непозната ми е тази традиция, съответно не я спазвам.
Разбира се, че се случва да сгреша и когато го осъзная, моля за извинение съвсем искрено, но не днес, а когато се случи. Ако са ме наранили и обидили, трудно прощавам.

Това с огньовете ми е много неприятно, дано тази вечер около нас да няма такива, че имам две тераси с дрехи.

# 2
  • Мнения: 9 814
...Но откровено казано,не искам прошка,или поне не искрено...Не казвам че не греша,но и спрямо мен много са грешили...Такъв е живота!!!И никога не знаеш кое е за добро,и кое за лошо...


И аз така, греша, но ми е трудно да поискам искрено прошка- точно в този ден и точно по този начин, т.е. пред всички. Ще трябва да искам прошка от свекър си и свекърва си, но точно през тази година ме обидиха доста. Така че....... Вкъщи люлеем яйце най-вече заради детето и по-малко заради традицията. В родното място на мъжа ми се събират палят огньове, прескачат ги.Е, в София е малко трудно, но не и невъзможно.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
от дете обожавам тоз ден.  Heart Eyes
Като малка, докато люлеехме яйцето, дядо ми все се правеше, че не може да го хване, за да можем ние с брат ми да се доредим. Така ми липсват тези мигове...  Sad
До м.г. се обаждах задължително И на баба ми..., но тя си отиде  Cry Cry и сега сякаш ми е полупразен тоз ден за прошка.  Confused
Ще звънна на нашите и на кумувете, разбира се... Дори на свеки...
Мил празник, с мили спомени. Опитвам се да ги предам и на децата си.


А къде прескачат огньове? Близко ли е до София, бих искала да си заведа децата да гледат...

П.П: щом ще искам прошка, значи греша... Кой ли човек не греши...

# 4
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
Е, когато не е искрено, то просто е излишно даже да го изричаш!!Първо трябва да го почуствуваш, а после да го изричаш!!!Аз поне от майка си винаги искам прошка в този ден, защото волно или неволно все някога съм я наранила!!! Praynig

# 5
  • Мнения: 183



А къде прескачат огньове? Близко ли е до София, бих искала да си заведа децата да гледат...


Ние живеем в Горна Баня,но иначе знам че на много места в покрайнините на София го правят...Но е като се стъмни,и трябва да ти е удобно...Поздрави!!!

# 6
  • Мнения: 911
Може ли някой да ми раzкаже какво точно се прави днес, какви са традициите и обичаите? Че таzи година с кумовете ни сме в един и същи град, а те много държат на традициите, пък аz съм гола и боса в това отношение.

# 7
  • Мнения: 3 423
У дома,спазваме традициите,но повече заради децата...

Не, че го чувствате, а?!
Като да кажеш "простете" във
форума, не, че го чувствате. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 2 386
Понякога съм доста лоша, затова искам прошка от всички, не само във форума..
Искрена съм.

# 9
  • Мнения: 1 896
Непозната ми е тази традиция, съответно не я спазвам.
Разбира се, че се случва да сгреша и когато го осъзная, моля за извинение съвсем искрено, но не днес, а когато се случи.
И при мен е така. Не бих била искрена, ако търся прошка в един конкретен ден за всичките си грешки през годината, защото традицията повелява така. Прошка искам веднага за нещо конкретно в  което съм сгрешила или пък наранила . За неволните и неосъзнати грешки се надявам да ми е простено.

# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Преди исках, но днес няма да стане Crossing ArmsОбидена съм и то с право!Редно е на мен да ми  искат прошка!

 На този ден имаше традиция да се "амка халвата", нали?Ако съм права то празника е един от най-хубавите от детството ми.Събирахме се в баба и дядо, връзвахме халвата с конец за лампата и всеки се опитваше да в улови с уста.

 За съжаление когато възръстните хора починат, често с тях си заминават и хубавите български обичаи Sad

# 11
  • Мнения: 183


 Преди исках, но днес няма да стане Crossing ArmsОбидена съм и то с право!Редно е на мен да ми  искат прошка!

 На този ден имаше традиция да се "амка халвата", нали?Ако съм права то празника е един от най-хубавите от детството ми.Събирахме се в баба и дядо, връзвахме халвата с конец за лампата и всеки се опитваше да в улови с уста.

 За съжаление когато възръстните хора починат, често с тях си заминават и хубавите български обичаи Sad
Недей така!Сега ние сме възрастните които трябва да оставят хубав спомен у децата!!!Поздрави!!!

# 12
# 13
  • Мнения: 1 259
Аз забравих!!!!

# 14
  • София
  • Мнения: 14 512
Единствения обичай, от който ме присвива стомаха от нерви като наближи-благодарение на родата, с техните помпозни прощавания и целуване на ръка.

Иначе-беше назабравим празник в детството ми-с хамкането на яйцето, огромните огньове по кварталите, прескачането им за здраве....За съжаление, порастнах...

Общи условия

Активация на акаунт