Какво е менюто на децата ви след 1 годинка?

  • 1 976
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 272
Вече започнах да се виждам в чудо. Не знам какво да готвя на малката. Искам да я запиша на кухня, но не знам дали тук въобще съществува такова нещо.
Знам, че ще ме посъветвате да яде от нашата храна, но това е напълно изключено. Нямам време да готвя, а и не знам някой ще го яде ли след това. Ако и малката яде от същото, трябва да се съобразявам да е без сол,без подправки, без прясно мляко, да не е консерви и т.н. Освен това, за нея купувам само био.

1.Моля ви споделете какво давате на децата си сутрин, обед и вечер. Тези, които вземат храна от кухня, да споделят каква е тя, за да събера повече идеи.
2.Давате ли бурканчета детски храни за след 1год. или само готвено?
3.Ядат ли децата ви все още каши?



# 1
  • Мнения: 122
ето моите схеми, не са нещо особено.
сутрин най-често е бисквити с кисело мляко - мърво попарвам бисквитките с малко вряла вода и добавям киселото мляко. Голямата ми дъщеря предпочита прясното мляко, незнам ти защо се безспокоиш да даваш на детенцето прясно мляко. Тя е достатъчно голяма.  Друг вариант за закуска са фините овесени ядки, не се плаши, стават за минути. само ги сваряваш и малко захар...
За обяд изкарвам какъвто зеленчук има вкъщи - някой картоф, морков,лук,пипер и спретвам едно супичка с тях. Кога с пилешко месо, кога без, но става за 25 минути. Ако направя повече като количество, не се чудя за вечерята  Peace .  вариант 2 е ориз със зеленчуци (ползвам замръзени миксове, че няма време!) - задушавам ги в малко зехтин и вода и след 20 минути вече са на масата.
В детската кухня готвят : пиле с ориз, картофи с пиле, гювеч (картофи,грах,зелен боб и пиле), голи сарми (само плънката...с една дума ориз), кюфтета по ориенталски (хаха... с някаква брашнянена бяла каша) и супи.
Може от време на време да и задушаваш броколи в масло, някои деца много ги харесват и не отнема почти никакво време. Рибата също се приготвя бързо, взимаш някаква едра бяла риба с малко кости и я сваряваш на парчета с малко сол. Ако ти остане риба , можеш само да я добавиш при зеленчуците в супата и става чудесна полезна рибена супичка.
На следобедната закуска най-добре е да дадеш един банан, или някакъв лек сладкиш, може и крем нишесте да спретнеш,ако харесва. И какво излиза...всичко става бързо и лесно,ама като го правиш по 4 пъти на ден и.... ти свършва деня.  Tired
надявам се да съм помогнала.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 734
Мила я записах на кухня на 1 год.Там готвят гозби като за големи,само без запръжки и много сол.Всякакви яхнийки,фрикасета,разни гозби с ориз,мусака,гювеч,боб,леща,грах,зелен боб...Абе аз съм доволна.Детето вече не е малко,харесва вкуса на готвената храна,а вкъщи все ги докарвах едни блудкави такива...Но все пак беше на домашно готвено до годинката.Сутрин все още е на кърма и АМ,на обед яде половината супа с малко сухар и сирене и колкото й се яде от основното,към 3-4 й правя шейк от плодове и АМ,към 6 десерта от кухнята,вечер пак кърма и АМ.През почивните дни обикновено купувам от готовите менюта за деца над годинката,следобед давам или някоя каша приготвена от мен(овесени ядки,елда),или готови каши,все още си ги харесва.Прясно мляко няма проблем да даваш на тази възраст,стига да нямате алергии.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 504
Понеже и нашата храна не е подходяща за бебка й готвя отделно, като замразяван 3 4 бурканчета във фризера.
Сутрин -попара, бисквитки с пловодо пюре или кисело мляко, извара с плодове на ХИП/зависи в колко е цокала..сутринта закуси кърма и към 10 й дадох изварата с плодове, ако е цокала в 6 й давам попара/
Обяд - телешко и пилешко аз готвя във вид на супа/ама гъстичка супа де/ и пасирам. Правя по 3 4 бурканчета и редувам. Пуешко и заек купувам на ХИП. Телешкото го правя с картоф, морков, лук, магданоз, малко целина - варя и пасирам. Пилешкото слагам каквото имам, броколи, карфиол, чушка, картоф, морков, грах. Понякога правя праз с ориз и домати. Горе долу готвя по веднъж в седмицата за нея и така съм го направила, че ми се застъпват готвенията.
Вечер - силно казано, защото посленото й ядене на твърда храна е в 17,30-18 е каша със суров плод/ябълка, круша, манго или с плодово пюре/, бискивтки, коричка хляб, плодове на тънки резенчета, пробутвам й овесена каша ама нещо не й харесва, затова купувам най-разнообразни готови каши. Понякога й давам от нашата храна, ако е подходяща/което е рядкост обаче/ В крайна с/ка оснвната й вечеря си е кърма преди заспиване.
Влизам в сайта на  детски кухни Ози http://www.ozi-food.com/ozi-standard.php и правя неща които  има там...но това напоследък, като правя за няколко дни и пак редувам.
Различните детски кухни са различни..при нас тази дето е..била много брашняна и затова се въздържам да я запиша.Дават и свинско, което не съм въвела, боб и зеле поне веднъж в седмицата, което ми се струва натоварващо, а и отзивите са че повечето бебоци не хапват зелето, а на боба трябва да му се махат люспите. Дори дали нещо с кренвирш, и направо щях да падна... /незнам дали малко не се втелясвам, ама ми се струва раничко за такива работи/ Мамите казват, че е разнообразна но с малко зеленчуци. Десертите са с прясно мляко, което аз още не съм въвела, и дават крем какао или крем шоколад, което ми се струва още рано, разни кисели..които са пълни с консерванти и т.н. Може би като ме домързи ще я запиша и аз...засега готвя за нея и за нас поотделно/татито яде всичко с много подправки и не върви да товаря бебка отсега с такива храни/.

# 4
  • Мнения: 19 272
Благодаря много за отговорите. Много ми помогнахте. Прясно мляко не са ни разрешили още заради алергии.
Не съм давала и повечето неща, които EmiR е изредила. А шоколад и разни какаови сладкиши няма да давам скоро.
 Понякога отказва да яде каквито и да било зеленчуци. Случвало ми се е  по три пъти на ден да приготвям различни и пак да не ги яде.
Не съм се сещала да замразявам храна. Много добра идея  Heart Eyes

# 5
  • София
  • Мнения: 3 064
Ами, сутрин доста суче, така минава с една-две бисквити като станем.
На обед яде нещо сготвено или супа - зеленчуци, ориз, месо понякога, най-различни неща.
След обяд хапва някакъв плод, не се разминаваме и със солетите и бисквитите навън. Кремчета не правя, но яде Данонино, бабите му купуват, аз - не Mr. Green
Вечер - нещо леко - кисело мляко с банан, или с овесени ядки, понякога каша, или пък супичка някаква. И суче за приспиване все още, както и през нощта.

В общи линии - това е нашето хранене.

Взимах ядене от кухня, но хвърлях половината и реших че няма смисъл. Бурканчета не купувам, скъпи са ми, при положение, че бързо-бързо мога да сготвя нещо и за двама ни на обед.

# 6
  • Мнения: 417
A kak prigotvyate oveseni yadki ooooh!

# 7
  • Мнения: 19 272
Аз давам овесена каша с плодове или фини овесени ядки, които като се сварят малко стават на каша.

А когато приготвяте храната вкъщи, пасирате ли я?
Забелязала съм, че примерно зеленчуците на Хип след 12 месец са на парченца, които са меки и малката ги харесва. Аз колкото и да варя зеленчуците, като ги оставя на малки парченца, са все твърди и не иска да ги яде. Иска домашните манджи да са пасирани много на дребно.
Храната от кухнята така ли е?

# 8
  • София
  • Мнения: 2 734
Ами специално в нашата кухня някои яденета са на малки парченца,ама други трябва да ги пасирам.Напр. пилето яхния е на съвсем малки къшчета месо и него го давам направо.Яденетата с кюфтета са си цели кюфтаци,тях пасирам засега.Като ми се видят някои гозби с твърде едри парчета,ги врътвам 1-2 пъти с пасатора,не да станат съвсем на каша,ама малко да се раздробят,щото моята лапне ли нещо по-едро,бърка с пръсти в устата и го вади и почва да си го разглежда и размазва...Та гледам да няма  чак такива едри парчета.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
Не, не пасирам от доста време.
А овесените ядки само ги заливам с кисело мляко!

# 10
  • Мнения: 13 667
Здравейте майчета
аима ли такива, чиито дечица ядат доста повече и доста по често от това?

# 11
  • Мнения: 336
Добре ми дойде тази тема и най-вече коментара на София - защото и ние се храним кажи речи два пъти на ден - на обяд и надвечер. На обяд - или готвено от мен - зеленчукова (най-често 1 картоф, 2 моркова, малко лук и/или праз, 1/2 чушка, 1/2 домат, целина и магданоз) или пилешка супа (пиле, морков, картоф, лук), не съвсем рядка, пасирана с малко хлебец вътре, или готови герберски пюрета, от които номер 1 ни е пуйка със зеленчуци (в което има и макаронки). Надвечер традиционно хапваме каша от кърма и елда на Хип (или 8 зърна на Нестле) с половин бурканче плодово пюре вътре. До обяд караме с нощните и сутрешните кърмения и някое парченце бисквита - преди време пробвах да предложа попара от сухар, сирене, масло и вода, но категорично бе отказана - просто не мога да измисля в кой момент точно да я давам - все още нямаме заместено кърмене.
Моята калпазанка като цяло не е фен на храната - всяко хранене започва с големи уговорки и струпване на необичайни предмети наоколо, за да се залисва, вместо да си "бърше" лицето. Никога не лапва нещо от ръката ми - само ако си го вземе само и ако не е мокро (затова нямаме успех с плодовете...) Изобщо, много е трудно засега и мисля, че за това не се пробвам да правя закуска. И все пак малко се тревожа дали количествата храна, които изяжда, не са прекалено малки за нейната възраст.

# 12
  • Мнения: 19 272
Аз също много се притеснявам за храненето, защото е много злояда. При нас проблемът беше, че за последните няколко месеца беше наддала съвсем малко и никазаха ако продължава така, ще й вкарат някаква разтвор венозно, доколкото разбрах.
 По цял ден съм след нея с лъжицата. Точно поради тази причина спрях дневното кърмене напълно и кърмя няколко пъти нощем. Напоследък се пробвам да й направя някакъв режим на хранене, за да може да изяжда по-големи количества на един път и да яде по-рядко.
Сутрин към 10ч яде 2 сухарчета  с 2л адаптирано мляко.
На обед към 12ч преди й давах готвено от мен, но напоследък категорично отказва мои манджи. Сега харесва едни пюрета на Хип след 12м с пуйка и зеленчуци. Давам й половината бурканче, после спи около 2ч и след като стане давам другата половина. Не винаги успява да изяде всичко де.
Следобед давам някакъв плод, понякога с  бисквити или с малко овес, понякога давам печена тиква.
Вечер давам каша с адаптирано мляко пак 2л и зехтин, за да е по-калорична.
Преди лягане се кърмим.

Всеки път като ядем се налага да се местим на две-три места, защото й омръзва и отказва да яде. Слагам я в нейния стол , давам й играчки и тя ги хвърля долу и се наслаждава как тракат като падат. Тогава пъхвам по някоя друга лъжица в устата й, пссле вдигам играчките и пак. Като се изтърка номерът, се местим на пода. Там пълзим, вадим си от устата, ако има по-едри частици, разглежда ги и ги размазва където види.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 504
А защо малко не увеличиш часовете м/у храненията. В 10 като си дала 2 сухара, незнам как очакваш в 12 да яде пълноценно. Пък и вече не е толкова малка експериментирай...остави я сама да си поиска да яде...все по някакъв начин ще разбереш, че е гладна..След попарата Кати издържа повече време по 3,5 4 часа, аз й предлагах ядене след 3я час и естесвено хапваше 2 3 лъжички или половин пюре и така нищо не правехме, аз се ядосвах, че яде малко, а то просто детето не е било гладно и само съм й залъгвала глада...Сега ако сутрин е яла попара/към 10 часа, а към 7 или 8 е цокала/ й предлагам обяд чак към 13,45 14  часа/ м/у храненията не давам солети, зрънчовци и т.н. може единствено парченца ябълка, круша, банан. Към 14 часа си изяжда порцията обяд, която варира от 150 до 220 грама зависи какво й предлагам. Нямаме твърди часове...а около...закуската е около 9,30 10, часа, а обяда около 13,30 14,15. Ако е яла за закуска пюретата на ХИп/дует плодове с извара/ определено огладнява по-рано примерно към 13,30, но тя си дава някакви знаци и аз я разбирам...Макар, че днеска примерно беше яла попара в 10,00 ч  и в 13,30 беше вече гладна и мрънкаше...не беше наакана, не й се спеше, оставаше да й предложа ядене...и така...води се по детенцето..не го гони с лъжицата, че наистина ще го направиш злоядо...

# 14
  • Мнения: 134
Сутрин закусваме с някой плод, нарязан на дребни кубчета, за да го взема сама, а ако има настроение за ядене с лъжица набързо приготвям царевичен корнфлейкс с кисело мляко, царевична каша със сирене или оризови макарони пак със сирене /обичаме го  Simple Smile/. За обед и вечер най-често давам от нашата храна, просто като отделям малка част от готовото ядене за бебка и тогава слагам подправките за нас. Ако пък съвсем не става нашето ядене за детенце, за 10 мин задушавам някакъв зеленчуков микс в микровълновата, само с малко зехтин или масло, гледам да е на кубчета, че така ни е ужасно интересно и си хапваме добре Simple Smile Често давам и едни оризовки пише на етикета, има и смес от ориз и царевица, като блокчета са, но аз ги чупя на по-малки парчета, с които се разхождаме и хем си чешем венците, хем и похапваме.

Общи условия

Активация на акаунт