Въпрос за здравните осигуровки след изтичане на майчинството

  • 1 378
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 609
Извинете ме ,ако е писано някъде,но не можах да намеря точно това.
След два месеца приключва майчинството ми и не мога и няма да се връщам на старата си работа,защото такава е уговорката ни.Предполагам(не съм много наясно) това се води прекратяване на договора по взаимно съгласие.В такъв случай оставам безработна,но при тези условия мога ли да се запиша в бюрото по труда или това става само ако липсата на работа не е по моя вина.Ако мога-то от държавата ли плащат здравните осигуровки за периода ,в който изплащат обещетения за безработица или си ги внасяш сам?Дано сте ме разбрали,че не го формулирах много ясно Embarassed

Благодаря предварително на всички,които знаят закона и ми отговорят  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
чл.54 от КСО Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски за всички осигурени социални рискове най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. имат регистрация като безработни в съответното териториално поделение на Агенцията по заетостта;
2. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или професионална пенсия за ранно пенсиониране;
3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.
(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За придобиване право на парично обезщетение по ал. 1 се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
4. зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна.

чл.54б. Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител, чл. 128, т. 1, 7 и 8, чл. 128а и чл. 128в, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

чл.40 от ЗЗО т.8. за лицата, получаващи обезщетение за безработица - размерът на изплатеното обезщетение; вноските са за сметка на фонд "Безработица" и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят.

# 2
  • София
  • Мнения: 609
Благодаря много за отговора Hug

Общи условия

Активация на акаунт