въпрос към колегите юристи

  • 7 345
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 905

Здравейте!
Имам едно малко затруднение и ще съм много благодарна, ако някой от колегите ми помогне.

От 2,5 години заемам длъжността "ст. юрисконсулт". Току-що бях принудена да подам молба за преназначаване в ст. ескперт към новосформиран отдел. Не е по мое собствено желание, но трябва да си запазя някак работата все пак... Освен всички минуси на новата длъжност, пред мен изникна въпроса дали от тук нататък ще ми се води юридически стаж. От "личен състав" твърдят, че ще се води такъв, тъй като в длъжностната характеристика като изискване за заемане на длъжността е предвидено висше юридическо образование. Но аз не съм много сигурна в това...

Моля за съвет!

# 1
  • Мнения: 1 111
 Хм, те и за НАП изискват юридическо образование, но не тече юридически стаж, освен ако не си юрисконсулт.

# 2
  • Мнения: 326
Трябва да си юрисконсулт...., иначе никакъв юридически стаж не може да ти тече. Веднага се запознай с длъжностната ти хактеристика и виж дали ще се явяваш по дела на фирмата. Ако е така - кажи им, че само юрискосулт може да ги представлява по дела и добре да си помислят... Успех ! Не им се давай!

# 3
  • София
  • Мнения: 7 097
От "личен състав" твърдят, че ще се води такъв, тъй като в длъжностната характеристика като изискване за заемане на длъжността е предвидено висше юридическо образование.

В нашата дирекция е по същия начин - в длъжностните характеристики има изискване за заемане на длъжността - висше юридическо образование. За всички длъжности - от младши до държавен експерт се води юридически стаж.

# 4
  • Мнения: 14 472
зачита ти се за юридически стаж щом като за длъжността се изисква висше юридическо образование - чл. 164, ал. 6 от Закона за съдебната власт.
някои други специални закони като закона за нотариусите и нотариалната дейност си изброяват изчерпателно длъжностите, но така или иначе пак се касае за същото.

# 5
  • Мнения: 8 905
Много ви благодаря!    bouquet

А колкото до процесуалното представителство - според чл. 32, т. 3 от ГПК
представители на страните по пълномощие могат да бъдат юрисконсултите или други служители с юридическо образование в учрежденията, предприятията, юридическите лица и на едноличния търговец;

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Зачита се, със сигурност, мести се спокойно, особено ако е за по-голяма заплата Simple Smile Колкото до процесуалното представителство - аз с огромно удоволствие бих се отказала от него, ама не ме питат Joy

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
зачита ти се за юридически стаж щом като за длъжността се изисква висше юридическо образование - чл. 164, ал. 6 от Закона за съдебната власт.
някои други специални закони като закона за нотариусите и нотариалната дейност си изброяват изчерпателно длъжностите, но така или иначе пак се касае за същото.

Точно така е.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 097
В длъжностната характеристика, освен изискване за висше юридическо образование, трябва да фигурира и правоспособност. Софийска и Варненска адвокатска колегия изискват и двете основания да са налични в длъжностната характеристика. Иначе не признават юридически стаж.

# 9
  • Мнения: 8 905
В длъжностната характеристика, освен изискване за висше юридическо образование, трябва да фигурира и правоспособност. Софийска и Варненска адвокатска колегия изискват и двете основания да са налични в длъжностната характеристика. Иначе не признават юридически стаж.

ХМ! Не виждам логика.
Между другото, гледам, че и в длъжностната ми характеристика за ст. юрисконсулт не се изисква изрично юридическа правоспособност.

# 10
  • Мнения: 6 877
Трябва да си юрисконсулт...., иначе никакъв юридически стаж не може да ти тече. Веднага се запознай с длъжностната ти хактеристика и виж дали ще се явяваш по дела на фирмата. Ако е така - кажи им, че само юрискосулт може да ги представлява по дела и добре да си помислят... Успех ! Не им се давай!

Не е вярно, че само юрисконсулти могат да се явяват по дела!

Съжалявам, че се повтарям, сега прочетох , че вече е отговорено.
Но заплатата едва ли е по-голяма, най-вероятно е същата.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 097
ХМ! Не виждам логика.

Виж § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за адвокатурата.
И тъй като Законът за адвокатурата е специален по отношение на Закона за съдебната власт, виж ми предходното писание:

Софийска и Варненска адвокатска колегия изискват и двете основания да са налични в длъжностната характеристика. Иначе не признават юридически стаж.

# 12
  • Мнения: 8 905
Искаш да кажеш, че ако реша някой ден да се впиша като адвокат в някоя от тези две колегии, няма да ми признаят стажа като юрисконсулт???   Shocked

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Нати, това сериозно ли newsm78
Разбирам защо колегията би искала придобита правоспособност - действително е тъпо да се впише като адвокат някой, който има юридическо образование, но не си е взел практ. изпит и е работил 5 години като..не знам, правил е кафета в някоя кантора, да речем Simple Smile
Но ако изискването са правоспособност не фигурира в длъжностната характеристика, това не е пречка на практика да се явявам по дела и ефективно да си упражнявам професията. Дори в новия ГПК, както знаете, прават на адвоката и юрисконсулта, вече са изравнени. А и всички знаем колко лесно се променя длъжностна х-ка. Просто ми е безкрайно любопитно защо е такова решението на тези адвокатски колегии Thinking Ако въобще има някакво разумно основание, то аз не го виждам.

# 14
  • София, център
  • Мнения: 3 455
чл. 162, ал.6 от ЗСВ - ще ти тече!

Опс, Алегра го е написала вече.

Общи условия

Активация на акаунт