Отговори
  • Мнения: 80

Попаднах на интересна, леко стряскаша статистика и караща те да се замислиш статия за храненето. Този път не става въпрос само за американските деца, ами за всички по света, за нашите деца.

Плашещо изглеждат и нещата, които си мислим, че са полезни за малчуганите (в случая зърнените храни), а се оказва, че 75% до 85% от съдържанието са въглехидрати.  Интересно е също, че за недотам качествени продукти и производители са цитирани имена като Нестле.

Вие давате ли такива храни на децата си? И как преценявате дали дадено нещо е полезно или не?

Ето началото на статията и линк към целия материал, според мен мн. полезен.

Поколението на вредното хранене

Всяка година, 15-ти март се отбелязва в целия свят като ден на потребителите. Тази година, темата на кампанията на Потребителския интернационал по повод празника е “Поколението на вредното хранене”. Повдигането на този въпрос не е без основание, защото:

    * 22 милиона деца по света, на възраст под 5 г, са с наднормено тегло
    * Нездравословните диетични режими са в основата на стрдечно-съдовите заболявания, диабета и рака. Тези болести отбелязват ръст в страните със средни доходи на населението.

Във връзка с тази кампания, БНАП организира сравнително изследване на детските зърнени закуски, които се продават в България.


Цялата статия - http://www.bnap.org/2008/03/06/junkfoodgeneration

# 1
  • Мнения: 686
Това е ужасно!
Децата трябва да се учат да се хранят правилно от малки!

# 2
  • Мнения: X
Писна ми да чета и слушам за вредни храни, опаковки, телефони, шишета и какво ли още не.
Плодовете и зеленчуците на пазара - майка плаче, месото, тъпкано с хормони и какво ли още не, млякото -никакво мляко, суха работа, консервите - във вредни кутии.
Мога да следя какво яде детето ми до определена степен и възраст, какво да се метна от някъде, че всичко е вредно ли? опитвам се да го карам и да спортува, освен да яде боклуци, но не мога да го затворя под похлупак. Толкоз.

# 3
  • Мнения: 2 728
Какво друго да кажем освен
НЕ ХРАНЕТЕ ДЕЦАТА СИ ПО ТОЗИ НАЧИН  и не даваите от всевъзможните снаксове,зрънчовци и подобни

# 4
  • Мнения: 961
Ние тези неща си ги знаем. Според мен отрано трябва да се изгради определен хранителен режим на детето, да му се обясни кои са полезните и вредните храни. Освен това е важно да го научим да води активен начин на живот. Ако си мислим, че като не хапва снакс и седи по цял ден пред компютъра, няма да напълнее, жестоко се лъжем. Детето трябва да спортува, да играе физически игри.
Освен това като родители можем да контролираме с какво се хранят децата ни до определена възраст. След това - зависи какво сме ги научили.
И накрая - нека не бъдем максималнисти. Дори и ние често посягаме към вредните храни, макар да знаем последствията.

# 5
  • Мнения: 80

Съгласна съм, че не можем да предпазим от всичко децата. Съгласна съм, че трябва много търпение и разговори и най-вече спорт.

Но не съм съгласна нещо супер вредно да се представя като полезно и да се рекламира и то от утвърдени марки в сектора.

А за вредните храни - да, всеки си позволява от време на време, но е съзнателно.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Наистина проблема е доста сериозен!Опитвам се да храня детето си по здравословен начин, но както е казала pandora какви плодове и зеленчуци купуваме?!Особено зимата, пълни с разни "полезни" нитрати.За солта и захарта много внимавам.Аз самата не ползвам захар за кафе, чай или за някаква закуска.Не давам и на детето си.Сол също.Соля яденето след като е готово и съм отделила за малкия.За спорта съм сигурна че всички сме единодушни - трябва да спортуват децата!Но въпреки всичко не можем до край да ги опазим.Колкото повече растат повече разбират искат да опитват нови неща и т.н.Не съм чак толкова крайна, знам че детето ми ще опита от всичко, даже и от гадните кренвирши  Wink но ако е с мярка и се обясни че това е вредно може и да имат някакъв шанс децата ни.По себе си съдя, че когато ни грабне живота всичко отива по дяволите.Цял ден в офиса, ям боклуци за побърза  Tired ...

# 7
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Проблема е доста сериозен, защото с извинение ама хората средно между 20 и 30 така сме изглупели(слагам и себе си в това число, въпреки, че не мисля, че съм изглупяла), че наскоро четох абсурдното мнение(тук във форума), чев АМ било по - добро от кърмата Sick
Проблем има, защото се заместват пресните плодове, със сокове от кутия пълни с консерванти.Естествените захарини, с вафли,мафли и тем подобни боклуци.Естествените витамини и микроелементи с изкуствени изписани по опаковките от престижни фирми.........мога да продължа до безкрай, но не виждам смисъл.
Кой е виновен за затлъстяването на децата?Техните РОДИТЕЛИ!!!
Съвсем не са виновни големите чичковци, които печелят от боклуците, които произвеждат!!!Те си въртят бизнес.Виновни са родителите, които забравят елементарни неща, които вече биват наречени "бабини деветини", а всъщност в много случаи са по - добри от "педиатрите специалисти", които препоръчват всевъзможни боклуци за децата ни, като "най - доброто"
Пфуууууууууу ядосах се #Cussing out
Извинете ме, ако съм обидила някой.Просто ми омръзна да слушам как тоя и оня са виновни, а ние невинните, кротки овчици, сме бедните жертви #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт