Прехвърляне на кола и регистрация в КАТ

  • 42 183
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Здравейте,

В КАТ гледах, че искат следните документи за прехвърляне на собствеността на автомобил (вече веднъж регистриран в БГ):

1.     Заявление за регистрация / за фирми: с печат на фирмата и копие на “Булстат”/;
   2.    Договор – копие и оригинал;
   3.    Квитанция за платена такса МПС;
   4.    Застраховка “гражданска отговорност”;
   5.    Документ за самоличност на собственика или нотариално заверено пълномощно;
   6.    Свидетелство за регистрация на МПС.
     7.    Диагностичен лист за техническа изправност

Може ли някой да ми каже каква точно е тази такса? На място ли се плаща?

А, и има ли нещо общо с 2%-я местен данък? (бележката за него така и не разбрах къде да я търся, нотариуса ни взе някакви пари, но дали включваха местния данък не разбрах).

И последно, този местен данък от 2% къде ми го искат точно? В КАТ или в данъчното? И от къде да си взема бележка, че съм го платила?

Мерси!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 890
   Предполагам, че е точно това - тия 2 %. Само че на мен не са ми давали специална бележка, а се предполага, че щом имаш договор за покупко-продажба, заверен от нотариус, си я платил. Нотариусът ги взима тоя 2 %, при него плащаш. Затова обикновено хората сключват договор на минималната цена, мисля, че беше 700 лв за западни коли (ако не са я вдигнали).

# 2
  • Мнения: 13
Освен договор и стария талон, друго не са ми искали.

# 3
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Според мен става въпрос за платен данък МПС, след като колата вече е била регистрирана в БГ. Вече го търсят в КАТ.
Единият вариант е да поискате платежното от предишния собственик, другият (понеже е почти края на март) - да сметнете колко е и да го преведете по сметка на данъчните. Така или иначе, ще трябва да го плащате за тази година.

2% ги търси само нотариусът, при покупко-продажбата.

# 4
Т'ва е данък МПС който се плаща в общината от стария собственик (по принцип)

# 5
  • Мнения: 329
Моето мнение е ,че би следвало в КАТ да искат квитанция за платен пътен данък, който се плаща всяка година, а квитанцията за платен МД, който за София вече е 2.5% се представя в Данъчната служба при деклариране на автомобила, в срок от 2 месеца от придобиването. Това е местен данък за придобиване на имущество и се заплаща еднократно, бележката се съхранява при нотриуса и можете да си я получите от там поименно.

# 6
  • Мнения: 19
Миналата седмица си прехвърлих колата на мое име.
При нотариуса трябват следните документи: големия талон на колата, застрахователна стойност на колата, личните карти на 2те страни, удостоверение за наследници, ако предния собсрвеник е починал, делкарации за недължими данъци на продавача (по 2 бр.), квитанция за платен местен данък (по местоживеене на купувача). По принцип трябва да имаш и полица за гражданска отговорност, талон за минат техн. преглед, платен данък МПС (тази година се плащат от април, значи за миналата календарна.
В КАТ искат квитанцията за платен местен данък към общината като данните на нея да са на новия собственик. За всяка община е различен - 2 или 2.5% на база на застрахователната стойност на автомобила, копие и оригинал за сверка на Договора за покупко- продажба, и пак гражданска отговорност, платен данък на автомобила. В КАТ се заплащат отделно 3 лв. за заявка за сменяне на собсвеност и още около 24 лв. някакви други такси.
Бюрокращината е голяма. Още не мога да повярвам, че през нотарис и КАТ минах за 1 ден.
След това се отива в общината с новия талон и договора да се открие партида на новия собственик.
Успех на всички собственици.

# 7
  • Мнения: 224
Нотариуса не ми даде бележка за платени такси. В общината дали ще я искат и дали няма да ме накарат да платя въпросните 2% отново  ooooh!

# 8
  • Мнения: 142
Нотариуса не ми даде бележка за платени такси. В общината дали ще я искат и дали няма да ме накарат да платя въпросните 2% отново  ooooh!

Искай си я от нотариуса. На нас ни казаха след минимум месец да идем да си я вземем и предварително да се обадим да видим дали били готови. В общината ще я искат, но ти си я платила вече при прехвърлянето.

# 9
  • Мнения: 224
snezhito,
благодаря  Hug

# 10
За прехвърляне на собствеността се дължи местен данък, който при продажба е в размер на 2 на сто от застрахователната стойност на автомобила. Той се внася в данъчната служба, където живее купувачът. При дарение по права линия местният данък е в размер на 0,5 на сто, а между трети лица в размер на 5 на сто.

# 11
  • Мнения: 4 970
я да попитам тук Grinning.Искам да прехвърля една кола на мое има.Тя се води на името на мъжа ми, а той по документи в друг град Crazy.Та- целта на занятието е да се смени регистрацията само, а за да направя това нещо, трябва да е на мое има най-лесно, тъй като аз съм със софийска лична карта.Как трябва да се оформи прехвърлянето?

# 12
някой знае ли колко излиза прехвърлянето

# 13
  • Мнения: 142
някой знае ли колко излиза прехвърлянето

2% от застрахователната стойнот + някакви нот. такси, ако не се лъжа. 2 поста по-нагоре е обяснено.

# 14
От 1.1.2008г., споменатите 2% са различни за различните общини.
Цялата процедура за прехвърляне е описана на:
http://bgcar.eu/kola-chastni-lica.php

Общи условия

Активация на акаунт