Да обсъдим съседите

  • 1 758
  • 28
  •   1
Отговори

Анкета

Харесвате ли сърбите?

Опции:

  • out of space
  • Мнения: 8 569
Гледам Отечествен фронт в момента и въпроса ми хрумна спонтанно. Ясно е, че някои етноси и цели нации са недолюбвани от болшинството българи и ще ми е интересно какво мислите за западната ни съседка.
Интересно ми е какво е цялостното ви впечатление за всичките ни съседи, какво ви харесва, какво не приемате...

Румъния- нямам никакви преки впечатления, освен че доста по-бързо от нас излизат от прехода.
Турция- харесвам турците и тяхното трудолюбие, харесвам откритостта и гостоприемността им. С впечатление съм, че имат положителна настройка към българите. Не харесвам отношението им към жените, техните собствени.
Гърция- категорично съм предубедена. Мислят ни за боклуци, за измета на Европа, че българските жени са лесни и евтини. Това че са патологични лъжци и прекаляват с децибелите.
Сърбия- смятам ги за братя. Както и Македонците.

Моля, в тази тема да контролираме расизма си  Peace

# 1
  • Мнения: 9 865
Предвиждам Балканска война в тая тема.
Аз по принцип съм положително настроена и нямам националистки предубеждения.
Дори и гърците имат положителни качества, а за историята и културата на Елада да не говорим.
Специално за сърбите/хърватите/босненците и черногорците мога да кажа, че тепърва опознавам историята и културата им, изучавайки езика и мисля, че има от какво да се поучим по нашите географски ширини от общата си противоречива история...
У македонците ме дразнят залепналите им от идеологични гурели очи.

# 2
  • Мнения: 107
Определено предпочитам гърците пред турците.
Върху другите нямам наблюдения.

# 3
  • Мнения: 2 891
Не съм предубедена към никой от заобикалящите ни народи. Добри хора и гадове има навсякъде!

# 4
  • Мнения: 3 423
Румъния- нямам никакви преки впечатления, освен че доста по-бързо от нас излизат от прехода.
Турция- харесвам турците и тяхното трудолюбие, харесвам откритостта и гостоприемността им. С впечатление съм, че имат положителна настройка към българите. Не харесвам отношението им към жените, техните собствени.
Гърция- категорично съм предубедена. Мислят ни за боклуци, за измета на Европа, че българските жени са лесни и евтини. Това че са патологични лъжци и прекаляват с децибелите.
Сърбия- смятам ги за братя. Както и Македонците.

Моля, в тази тема да контролираме расизма си  Peace

Искаш да кажеш, че всички тук сме расисти?
И трябва да си контролираме расизма?! Браво!

В какъв аспект ще са обсъжданията?
Личен опит от летни почивки? Или от обикаляне
до ИКЕА? Или от влиянието на съседските езици
върху граматиката ни? Или може би чалга-инвазията?
Изясни критериите, моля, за да сме максимално прецизни.

От скромния си допир с представители на въпросните
нации и държави мога да кажа следното, като държа
да се знае, че едва ли е обобщаващо за целите държави
или нации, за които ще стане дума и моля да ме разберете.

Сърби.
Много викат. Много псуват. Мъжете имат груби гласове.
Хвалят се, че са големи ебачи. Жените са много бойни.

Македонци.
Говорят много смешно.

Румънци.
Румънките, които познавам, са много красиви, ама много.
Минавала съм през Румъния с влак през 1989, предупредиха
ни на влизане в страната да си заключваме купетата и да не
си показваме носовете, докато не влезем в Унгария. Пълно
беше с циганки, които се качваха от една гара и обикаляха
вагоните до другата гара, за да просят. Искаха Кока-Кола,
Кент, кафе. Но и салам не връщаха. Ландшафтът не кефи.

Турци.
Веднъж съм била в Кушадасъ. Ужасен сървис. Впечатлих се лошо
от цъкащите семки мъже по крайбрежната ивица. Гърдите ми
бяха обект на мануален интерес от страна на местен смелчага,
когото заплаших на убедителен немски в кръвна разправа, ако
си позволи още веднъж да опознае тялото на комшийката. Тука
е пълно с турци. Носи им се славата на затворено общество и на
бандити. Вестниците често изнасят новини за убийства за спасяване
на честта на фамилията. Братя убиват сестра си, защото се задявала с
германец. Турците, които познавам лично, не са такива, много ясно.
Гостоприемни са, да, любезни са, да, амбициозни са, да, готини са, да.

Гърци.
Не съм била никога в Гърция. Имам наблюдения от ходене в Сандански,
че доста гърци идват на евтино чукане в южния ни градец, както и да си
напазаруват на далаверистични цени. Много шумни и много нагли и мазни.
Имах съсед грък, много похотлив беше, не знам, дали всички са така.

Благодарна съм на всичките ни съседи,
че имат такава чудесна музика, та да
не умират от глад родните чалгаджии!

# 5
  • Мнения: 6 991
Румъния и Гърция не ги познавам много, в Румъния бях за 2 дни, в Гърция никога не съм била. От румънците не останах с много добро впечетление...Гърци не познавам...
Виж за Турция ми е много положително мнението. От цяла Европа това беше държавата, в която България не ми липсваше много. Хората ми харесаха - изключително дружелюбни, навсякъде ни се радваха, щом разберяха, че сме българи, някои говореха български...Не знам как се отнасят към жените си, аз бях в интелигентно семейство - баща юрист, майката счетоводител - не са показвали никакви ориенталски нрави...Но пъки само в Истанбул съм била.
За Сърбия също не мога да кажа много, струва ми се, че приличат на нас. И като цяло Сърбия прилича на БГ, но не съм била за дълго там и не мога да кажа...

# 6
  • Мнения: 6 167
Генерално не ми пука за сърбите, както на тях не им пука за целия свят, камо ли за нас.
Избягвам преминаването през мизерната им държавица, съчувствам на малцинството ни там,
мисля, че се опитват да провокират разни проблемчета у нас с твърдения за шопска нация и тн.
Хора, вечно създаващи проблеми. Но, да обобщя все пак, че навсякъде има гадове и добри хора.

# 7
  • Мнения: 505
Според мене навсякъде има различни хора. Ужасявам се от приказки като "турците са такива, а сърбите други..." Има готини хора, които бих приела за свои приятели и такива, които просто не стават... Без значение къде са родени. Не мисля, че една нация може да се категоризира, защото хората са различни...

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 569
 Laughing Лис, права си, трябваше да съм по-обстоятелствена в последното си изречение.
Иначе добре си схванала критериите и благодаря за подробния отговор!

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Ужасявам се от приказки като "турците са такива, а сърбите други..."

Ех, не исках да те ужася чак толкова, просто си говорим. Интересни са ми обобщените впечатления по темата, не виждам нищо ужасно...  Wink

# 10
  • Мнения: 505
не съм се ужасила, мисля си, че е доста повърхностно да съдиш за хората само по мястото, на което са родени...  Hug

# 11
  • Мнения: 3 423
Обобщенията са опасни! Да не говорим, че
не са и обективни. Как може да обобщиш за
една държава или народ само от отпуската си.

# 12
  • Мнения: 6 167
не съм се ужасила, мисля си, че е доста повърхностно да съдиш за хората само по мястото, на което са родени...  Hug

Е не е така , нали уж има нации, народопсихология.....т.е все има някакви обобщаващи думички, които да се кажат за тия и ония.

# 13
  • Мнения: 4 651
Имах преди време възможност да прекарам 10 дена в компанията на: румънци, македонци, сърби, естонци, украинци, арменци.
Още първия ден и до края се оформиха естествено компани от: българи, румънци и сърби и съответно македонци, естонци, украинци и арменци. Контактите на всички българи с македонците приключваха до "Ааа вие сте българи?!". От там насетне следваше любезно "Добро утро" и "Добър ден" и толкова. С румънците и сърбите всяка вечер обикаляхме, кръчмите, ядохме румънска шкембе чорба и изобщо се заформи много добра дружба. Най-накрая БГ групата си изпуснахме влака, а румънците ни търсиха апартамент да преспим, развеждаха ни из града и ни изпратиха надлежно на следващия ден за България.

Та впечатленията ми от румънци и сърби са много добри, но все пак трябва да се има предвид, че са добити главно на маса, въпреки че основния повод за срещата и съпътстващите я гуляи беше силно работен  Mr. Green

П.С. За тънката част - мъжете сърби, определено са по Убави  Mr. Green от мъжете румънци  Embarassed.

# 14
  • Мнения: 2 978
Имам познати сърби. Ми,  като нас са си. Само дето като идват тук и търсят евтинко- марково Rolling Eyes

И аз като Лиска съм ходила само в Кушадасъ, но пък съм очарована от обслужването. Хареса ми..не знам защо....даже езика им ми хареса...и това не знам защо. ooooh! Laughing
Имам познат българин (избягал преди време- сега е с турско име), който живее в Турция, винаги е готов да ми помогне ако имам нужда от нещо. Не иска да го сравнявам с българските - турци, срам го било.

За Румънците не знам нищо.

Ходила съм няколко пъти в Гърция...хареса ми. Особено това, че навсякъде е зелено и имат малки блокчета с голеееееми тераси. Завиждам им ужасно много. Twisted Evil
И да, мъже им ми се видяха доста похотливи.


Общи условия

Активация на акаунт