Докога най-късно изключително само на кърма? - вашият опит

  • 1 054
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 340
Здравейте опитни мами,

поразглеждам темите при вас напоследък и ми се иска да направим една такава тема, ако още няма. На много места срещам споменато като късно захранване 6м., но от друга страна виждам, че много от вас кърмят ужасно дълго и съвсем естествено се породи въпросът ми: До кога най-късно са били вашите дечица изключително само на кърма? Кога е най-късният здравословен старт за захранване? Моля да споделите своя опит в тази отделна тема.   bouquet

И аз съм от силно амбицираните мами да кърмя много дълго второ детенце, отделно съм веге и с желание за възможно най-естествено гледане на бебче и отсега се подготвям психически за всичко, което ще ми предстои.

Имам и втори въпрос: как бих могла да съчетая успешно кърмене с излизане за по 3-4 часа вечер (уча вечерно) - едното е през седмица, а другото през 2)... дали тази честота би ми създала проблеми за успешно дълго кърмене, ако оставям изцедено мляко? Разбира се, много зависи и от самото бебе, но как преценявате вие една такава ситуация?

И... всъщност трети въпрос: дали ще се справя, ако разчитам само на себе си за всичко, понеже няма да имам чужда подкрепа, а мъжът ми работи прекалено много (от сутрин рано до много късно) - дали стреса и натоварването биха осуетили иначе огромния ми ентусиазъм и желание да кърмя успешно, без дохранване и този път мнооого дълго?? За мое щастие синът ми ще е на 10г., но все пак го водя и вземам от училище далечко, след училище има други занимания...

Благодаря ви!  Hug

# 1
  • Мнения: 394
поздравления и за новото бебенце и за ентусиазмът ти  Hug
според мен е най-добре да захраниш на 6 навършени месеца и не по късно от 7-8. аз захраних на 5м. и половина, защото вече не можех да си опазя чинията от малката и си чопна малко от моето. бях решила да захранвам педагогически, но после от страх от алергии минах на пюренца (домашни). според мен детето най-добре ще ти покаже кога да го захраниш.

мисля. че вечерното ти учене няма да попречи на успешно и дълго кърмене, само трябва да научиш бебченцето да пие от биберон, защото дъщеря ми така и не се научи и падна голям рев като ми се наложи да отсъствам веднъж.

и разбира се, че ще се справиш  Peace кърменето е естествен природен процес и в повечето случаи, ако се подходи с увереност и търпение протича лесно и най-вече приятно. а пък ако има проблеми - ще помагаме.
само мога да те посъветвам да си ушиеш слинг - така бебето почти се превръща в част от теб. хем то е доволно, че е при мама , хем твоето ежедневие ще се промени минимално. с него ще можеш да си вършиш почти всичко и няма да се притесняваш кога ще ревне да суче, колко да го дондуркаш, дали ще си спи само в креватчето и прочее затормозяващи процеса на отглеждане неща.   bouquet  Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 340
Благодаря за отговора и съветите, Melaniya  Simple Smile

не знам защо очаквах повече отговори. Аз ли съм нещо в грешка, защо е толкова важно това захранване, то няма ли да пречи на кърменето и защо на много места срещам постове на мами, които казват, че децата им са изключително на кърма, а са доста по-големи. Това само за млякото ли важи? Захранване не е ли също като понеш да му даваш яйце и т.н. - ами от толкова белтъчинни и калорични храни, как да опазиш кърменията? Какви са причините захранването да е жизненоважно и след каква възраст кърмата не доставя всичко необходимо на детето?

Опита от къменето на сина ми беше изпълнен със спънки от първия час след раждането му. Но има ли нужда да пояснявам, мамите с по-големи дечица знаят как беше преди 10ина години. А не мисля, че бях много зле, кърмих до 8 месец, от които последните 2 само вечер, което си беше едно нищо. С кисело мляко ми го започнаха (свекървата) още във втория месец, и после се тръгна с всичко останало  Cry Затова за мен отсега всяка мисъл за каквото и да е ранно хранене (с шише) ме плаши... дори след първия положителен тест сънувах сън, в който вече съм родила и се провалям с кърменето още в първите дни.  ooooh!

Имам идея за слинг, а бих искала тук с вас да споделя и още един вариант за носене на бебе - със специално приспособление бебето се носи до корема. Имам една книга на хаптоном, в която се обяснява, че това е най-доброто място за носене на бебето, защото така естествено то продължава да бъде близо до майчината утроба, с която е свикнало. Освен това не тежи на гърба... още не знам дали ще го пробвам, но ми звучи убедително.

 Peace

# 3
  • Мнения: 2 467
1. До кога най-късно са били вашите дечица изключително само на кърма?"
- захраних на 6 навършени месеца. Уж имаше всички признаци за заранване. Обаче госпожицата не хареса твърдата храна и хапваше точно за да не ме обиди  Laughing по 2-3 лъжички. И така всеки месец увеличавахме лъжичките. Започна да приема повечко твърда храна след годинката, а хубаво прояждане (да видя дъното на купичката) след 2-та година.
2. Кога е най-късният здравословен старт за захранване?"
- когато детето е готово, ще ти покаже само.
3. как бих могла да съчетая успешно кърмене с излизане за по 3-4 часа вечер ?"
- няма да ти създаде проблеми в кърменето. Кърмиш преди да излезеш и готово. Оставаш и малко изцедено за всеки случай.
4. дали ще се справя, ако разчитам само на себе си за всичко?"
- Ще се справиш. Дори по-добре от колкото да разчиташ на някой. Аз лично очаквах голяма помощ, но стана положението "който е родил, да си гледа детето". Сега като се замисля, много по-добре е така. Щото освен помощ, родата носи и "акъли" разни, "компетентни" съвети...
5. Захранване е всичко различно от кърма (и водата е храна).
6. Какви са причините захранването да е жизненоважно и след каква възраст кърмата не доставя всичко необходимо на детето?
- при всяко дете е различно. Захранването е важно, защото идва момент в който кърмата не може напълно да покрива хранителните нужди на порасналото дете.

Лека бременност и още по -леко раждане. И ще те очакваме  в редиците кърмачески  Hug

# 4
  • Мнения: 2 829
Като чета с каква нагласа си ми се струва, че скоро ще те видим в темата на педагогически захранващите Grinning
Според мен захранването трябва да започне когато бебето започне да се опитва да открадне от храната на мама LaughingПри моето бебе това се случи малко преди да навърши 6 месеца (въпреки, че на мен ми се искаше да е по-късно) и аз започнах бавно да захранвам... Когато иска му давах да опитва от нашата храна. Суче си когато желае, просто като сядаме да ядем го взимаме с нас.
За мен беше важно детето ми да се захрани бавно и постепенно, да има свободата само да избира кога и колко твърда храна да изяде, кога и колко да суче.
За мен кърменето на поискване, педагогическото захранване и ЕБх са най-лесния, най-евтиния, най-приятния и мързелив начин за гледане на бебе.Горещо препоръчвам Laughing

# 5
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Захраних на 71/3м и все още въвеждам продуктите. Не че не можех да изчакам и още, но започна да ни гледа с голямо любопитство като ядем с баща му. Разбрах от една мама, че до 2 години на детето практически му е достатъчно да се изхранва само с кърма, но децата проявявали интерес и затова следва да се запознават и с друга храна. Нейното момиченце е захранено на 9 месеца, вече е на 2 години и продължава да я кърми. Не е ваксинирано с нито една ваксина и не боледува, слава Богу. Надявам се и моето момченце (също не е ваксиниран) да продължава да е здраво дете и да се кърмим още много време. Засега съм на мнение, че няма да отбивам, докато сам не се откаже да суче.
Поздравления за амбицията да кърмиш дълго. Ако можеш, пребори се да не дават на детето ти в родилния дом АМ, вода или чай. Макар че в България май все още е химера някаква...  Confused С това адптирано мляко толкова майки имат проблем с кърменето като се върнат у дома с бебето, че често се стига до шише...
Успешна бременност ти желая и лесно и безпроблемно раждане - естествено и без упойки  Wink

# 6
  • Мнения: 340
Благодаря ви мамчета  Hug   bouquet

много ми харесаха отговорите ви. Точно от каквито имах нужда. Като съм сигурна, че всичко зависи от мен и от бебето ми, и аз ще карам на интуиция  Peace

За моя радост ще избегна българските болници, защото живея в чужбина и то в една доста толерантна към естествените процеси страна - Холандия. Единствения и проблем е с отпуска по майчинство, той е около 12 седмици. Така колкото и да искат, майките рано се отказват от кърменето. За мен обаче ще бъде друго, тъй като няма да разчитам на въпросния болничен. Тук бих могла да раждам в къщи, ако няма някакъв проблем. Аз също възнамерявам да не ваксинирам. За съжаление и тук го има условието за детските градини, но мисля че само за тях.

 Hug Благодаря ви за пожеланията - ух, нямам търпение...  Laughing поне прегледа да беше минал, май сложих тигана ужасно рано, обаче като си ме вълнува  Crazy

# 7
  • Мнения: 394
виждам, че се притесняваш, че със захранването ще приключи кърменето ви, но това не е задължително. да захраниш не означава да заместиш кърмене непременно. аз и досега не съм заместила кърмене и Нинката сама си определя дали и колко твърди храни да яде.  като следваш детето си и го оставиш само да определя кога да опита твърди храни и по колко да си хапва то ще си запази кърменето докогато му е нужно. за мен най-правилния начин за захранване е педагогическия.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Пух, в Холандия имате отлично функционираща Ла Лече Лига Grinning
Може да ти е много полезно и приятно да ходиш на срещи на най-близката местна група - както през бременността, така и след раждането на бебчето Simple Smile Със сигурност ще намериш много съмишленици, а и ще срещнеш много жени, които споделят личен опит и мнение (съвсем като тук, но и на живо Simple Smile)

# 9
  • Мнения: 340
Така е, Бу но още не съм тръгнала по пътя  Grinning Преди време събирах брошури и се настройвах ли настройвах, тя пък мечтата се забави и ги изхвърлих всичките. Сега обаче изведнъж се породиха въпросите и понеже от дълго време съм в бг.мама, реших да ви питам вас.

Давам си сметка колко лесно може да бъде, а толкова хора си го правят да бъде трудно и после дори упорстват в грешките си.  Confused 

 Hug на всички стахотни майки на много щастливи бебоци  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 3 638
Пух, честита бременност!  Simple Smile

След като си в Холандия мога да ти препоръчам освен Ла Лече Лига и VBN  - аз ходих на курс при тях, защото няма ЛЛЛ в моя град.

http://www.borstvoedingnatuurlijk.nl/

Много интересна информация за кърменето и захранването има и на този сайт

http://www.borstvoeding.com/


аз лично захранвам по посочениа там метод и засега върви много успешно  Simple Smile - можеш да видиш и клипчетата долу на страницата

http://www.borstvoeding.com/voedselintroductie/films-bijvoeden/zelf-eten-rapley-methode.html

# 11
  • Мнения: 3 760
Да споделя първо личния си опит, после малко разсъждения (тоже лични) по темата:
- започнах да захранвам на 6,5 месеца. До тогава (а и тогава) малката не беше проявявала нито интерес, нито нетърпение - славеше се с олимпийско спокойствие  Laughing Между старта и същинското й прояждане минаха 4-5 месеца - де факто до 11 месечна възраст госпожица щерка ми хапваше по 2-6 лъжички седмично.
- когато ТЯ реши да се захрани (на около 11 месеца) то направи със страшна сила - за няма и месец увеличи количеството изяждана храна на 1-2 купички дневно, съответно увеличихме и асортимента.
- много неща при нас (при нея де  Embarassed) бяха въведени след 1-1,6 годишна възраст - яйца, каквито и да било млечни различни от кърмата и т.н. Някои и досега не сме въвели, защото не виждам смисъл да бързаме.
- как яде - откакто прояде яде като ламя. Не съм виждала друго хлапе на подобна възраст, което да изяжда такива количества храна. Няма да цитирам количества, че ще ме обвините в хронично хиперболизиране  Mr. Green Не е дебела, поне не много. Като ръст и килограми е в средно-долната част на измислените таблици. Много жизнена и по своему енергична. Практически не е боледувала. Никога не е пила и капка панадол или друго лекарство - не се е налагало.

А сега за разсъжденията  Laughing
Преди често се е случвало захранване между 1 и 2 годишна възраст посредством рязко и окончателно отбиване. Проблеми не е имало. Поне не видими.
Според мен е добре след 6-8 месечна възраст да започнеш да предлагаш нещо различно от кърмата, а детето само да реши иска ли или не иска да се захрани. Не мисля, че ще имаш проблеми с намаляваща кърма след захранване, освен ако не направиш грешката да замениш хранене. Простото правило "до годинка първо кърмата после другата храна, след годинка-обратното" върши чудесна работа  Peace

# 12
  • Мнения: 5 401
Само по първия въпрос мога да се включа:

Моят дребчо беше изключително кърмено бебе - до 7 навършени месеца той не знаеше нищо за водата, нито за сока, нито имаше интерес към твърда храна.  Peace Захранването вървеше бавно, несигурно и трудничко. Каби си беше класически цицоман - ядеше твърда храна в много малки количества с ясното съзнание, че мама ще го накърми и гладен няма да го остави.  Grinning

Така, някъде до към 11-тия месец, Каби ядеше сутрешна закуска + кърма, обедно пюре + кърма, следобедно пюре + кърма и допълнително сучеше денонощно. Изведнъж отказа всякаква храна освен маминото млякото и месец-два карахме основно на кърма, плодове и бисквити.  ooooh! През тези месеци той не наддаваше, растеше с по 1 см, но пък пролази и проходи. Безпокойството ми беше огромно, още повече, че никой, освен форумските ми дружки, не ме подкрепяше да продължавам с кърменето. "Отбивай" беше глагола, с който ми набиваха канчето най-близките ми хора.  Confused Не зная как издържах, но ето че със същата скорост, с която Каби отказа храната, започна изведнъж да проявява интерес към човешката храна.  Simple Smile

Постепенно успях да заместя едно хранене, да разредим кърменията и лека-полека сам се отказа и от нощното кърмене (с моя помощ, разбира се).

Далеч съм от мисълта, че късното захранване е причина за трудните ни моменти, поради простата причина, че болшинството от неговите набори бяха захранени късно и нямаха никакви проблеми с храненето!  Peace

Та, моето бебче беше изключително кърмене бебе до 7 м. и активно кърмен и до ден днешен. За ползите - няма да отварям дума, всички си ги знаем.  Wink

Желая ти успешна и щастлива бременност!

# 13
  • Мнения: 340
Aма и аз съм една патица... снощи ме хвана срам, като намерих тема, подобна на моята на 2 страница. А вие ми отговаряте и сте толкова добрички  Heart Eyes Hug  Ама който чете само в библиотеката и на 1ва стр. така се получава.

fata morgana, благодаря, на мен ми е още рано да се хваля, то се вижда от подписа, обаче съм огромен оптимист.  Grinning
Мерси за линкчетата!

След всички отговори се чувствам много добре и не мисля, че нещо ще се обърка. На мен първия път кърмата ми намаля от притеснения и се случи тъкмо когато отидохме за месец при свекървата. Сега съм решила никой да не ме посещава или ако майка ми много настоява, може да дойде да готви и чисти  Mr. Green но не и да гледа бебе. Извода, до който стигам е, че ако кърменето тръгне добре и кърмя изключително пред първите 6 месеца, вече ще имаме един добър старт, бебето ми ще е свикнало по този начин и от нас зависи да не заменяме кърмене.  Simple Smile

Още веднъж ви благодаря.  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт