Къде сте, мами от Швеция?

  • 27 606
  • 274
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 896
Само някаква стара ваша тема намерих на втора страница, вече заключена.
Ние сме в Стокхолм от около месец, мъжът ми ще бъде на работа тук три години, а аз гледам децата - бебе на 5 месеца и батко  и на три години, както се вижда по-долу.
Живеем в Lidingö, видях че имаше една мама от Nacka, тя сигурно ни е най-близката комшийка.
Моят тригодишен син е много нещастен че няма с кой да си играе тук, защото засега не говори езика. Той е общително дете, в магазина редовно заговаря разни лели, а те нали се сещате - гледат през него, все едно е прозрачен, щото нищо не му разбират.  Sad
Иначе ние с татко му говорим норвежки, щото и там сме живели, та разбираме на шведски доста, дори вестниците няма проблем да четем, но аз лично още не се пускам да говоря. Веднъж пробвах с един дядо тука в махалата, който ме заговори докато работех в градината - аз на ношк, той на свенска, но беше бая трудна комуникация. После се оказа че е от Малмьо и сигурно затова не съм му разбирала нищо.
Иначе тука поне из махалата има супер много хора, които бъкел английски не говорят и то не само баби и дядовци, постоянно се изненадвам, все си мислех, че шведите масово са супер англофони.
Ако има някоя мама наоколо, ще се радвам да си общуваме форумски, пък кой знае ако се надушим може и на живо по-нататък.

# 1
  • Мнения: 1 896
Ахъммм, сори но ще си позволя да си дръпна темата малко напред - не може да няма никой, така де! Ей ги Норвегия и Дания пишат та се пушек дига. Сигурна съм че и от Швеция ще се обади някой.

# 2
хопса здравей! не може да няма шведска тема доскоро имаше  Rolling Eyes така че поразтърси се малко. относно шведите и английския-би трябвало повечето да го знаят защото имат национална матура но ти сигурно си попаднала на някои древни  Laughing иначе ние сме доста далече от стхлм живеем в едно малко и спокойно градче наречено Тидахолм хайде аз ще бягам а ти провери страница 3/4/5 за свенска тема

# 3
  • Мнения: X
ей ме, на

добре дошли
ще се радвам, ако нашата темичка живне
аз съм много на север

обещавам да намирам време и тук въпреки ангажиментите

поздрави

# 4
  • Мнения: 1 896
Е, супер, много се радвам че се обадихте!
Жалко че сте ми далеч, но все пак ако имам нещо да питам, сигурна съм че ще имате полезна информация, аз нали съм нова тук.
Ми добре, ще погледна на по-задните страници, аз гледах май до 3-та предния път и се отказах.
Я да ви питам - мойто бебе още не съм го водила на детска консултация, дадоха ми час за дата повече от месец след деня на обаждането ми - сигурна съм че ви е познато.
И понеже е време да се захранваме, просто ми е любопитно как се процедира тука. Не че не знам кво да правя, второ ми е бебето, а и съм попрочела туй-онуй, но ми е интересно - ако някоя от вас има малко дете и пресни спомени и няма против да разкаже. С какво препоръчват тука за почне захранването? И друго, исках да взема някаква бебешка каша чист ориз - risgröt дето му викат тукашните хора  Grinning. Обаче в магазините около нас има само продукти на Семпер и малко на Нестле и няма такава каша - има само ориз с още 1-2 други неща. Което ми се струва много странно. Бебката ми е алергична и не ми се иска да й давам нещо състоящо се от повече съставки. Дайте някой акъл. Иначе ще почна с картофче след още някой друг ден.
Това се сещам кат въпроси - дано има някоя мама, която не я мързи да ми отговори. И готини празници!

# 5
  • Мнения: 314
Добре дошла, basilisk .  За захранването, тук препоръчват да се започне с пюре от картофи или пащернак, ето един линк с инфо: http://www.tryggabarn.nu/barn/Page1124.html.  Чисто оризова каша не откривам и аз, но semper имат мека оризова каша с банан,  би трябвало да е добре. Така или иначе човек дава съвсем малко количества първите няколко пъти, така че ще забележиш ако има проблем.
Странно че млади хора не говорят английски, ако са ходили тук на училище ми се струва дори невъзможно.

Mma Ramotswe,  мерси за пожеланията от предишната тема! Успех на теб със стажа и продължението. Моят юнак е добре, расте и умнее. През август започва предучилищна.

buskata, привет и на теб. Нашия английски (от бг училище) наистина не го признават, но ако го знаеш, можеш в komvux да отидеш на тест и да се запишеш директно на engelska A, при нас има вечерни и флекс-курсове 1 път седмично.

# 6
  • Мнения: 2 786
Хей, съседки Simple Smile
Как празнувате Великден в Швеция?
Нещо по-традиционно има ли?
Имам близък приятел в Стокхолм и мисля лятото да го посетим с годеника ми Simple Smile
Ще наглеждам темата и ако се появи някоя мама в Стокхолм, може да се обадя   bouquet

# 7
  • Мнения: X
anita, нашият англ. вече се признава
или поне на мен ми го признаха по дипломата от 89г на анг.В

весели празници на всички

щастлива, бих се радвала да се срещнем там, ама ми е малко далече

# 8
  • Мнения: 1 896
щастлива,
Аз съм тука! Само не знам лятото дали няма да ни уцелиш докато сме в Бг, но все пак пиши, дано се засечем.
Мерси много на Mma Ramotswe за инфото за захранването. И още нещо да питам - каква вода давате на бебето, след като го захраните? Аз още не давам вода, ама тези дни като почна с картофа, смятам и водичка да предложа. Той синът ми до 10 месеца вода не искаше, но кой знае, малката може да се окаже фен. Знам, че тука водата от чешмата е много чиста и хубава, ама чак на 6-месечно бебе да я дам ей така  newsm78
Ние пием тука една минерална, която си я поръчваме, ама тя също не е подходяща за бебка. Вие как процедирате - купувате ли, преварявате ли? Много ще сте ми полезни.
А за английския, аз явно на някви двойкаджии случвам - гълтат си граматиката и ми казват че разбират, ма не могат да говорят  Sad  Но онзи ден едно бабе в супера до нас къв английски ми отпра, направо все едно говоря със секретарката на Джеймс Бонд  Laughing Има всякакви значи. Просто като целнах няколко дето не говорят и съвсем се шашнах в началото. В Норвегия аз исках да им говоря на норвежки а те кат ме видят че съм чужденка настояваха да говорим на английски. Тука е обратно засега.

# 9
здравейте
аз съм от около 5 месеца в Стокхолм
доста ми е тегаво тук, нямам по4ти никакви приятели
Ще се радвам да си пиШем тук
в момента у4а SFI, сега запо4нах С ниво, но хи4 не съм наясно със системата, кога се провеждат националните изпити za SFI и кога запо4ва така наре4ения grund. Питах моя у4ител и той ми каза, 4е някъде до края на годината трябва да свърШим с вси4ки нива
Има ли смисъл да протаквам SFI-то или да се явя направо на изпит и да запо4на grund_а.
СъЩо така доразбрах, 4е като у4иШ grund_а, те подпомагат финансово. така ли е наистина и какви са критериите за това. моля, някой ако е наясно да ми отговори, за което благодаря.

# 10
  • Мнения: 314
здравейте,
basilisk, докато кърмиш на всяко хранене няма нужда от вода ако бебчето е здраво и няма опасност от обезводняване. Аз дадох за първи път вода в една жега, направо от чешмата, никакво изваряване, но добре източена.

странно за английския, аз получих тази година някаква предварителна оценка и според нея английския не се признаваше, eng. A взех миналата година... 

добре дошла, nova2008. за мен би било чиста загуба на време да се протаква sfi-то.. а за финансовото подпомагане по време на grundläggande нивото не съм запозната, свържи се с някой studievägledare  чрез училището.

аз съм доста близо до Стокхолм но в момента съм много ангажирана. По-нататък с удоволствие може да направим някоя среща.

# 11
# 12
  • Мнения: 2 786
Басилиск, то ще е ясно кога ще дойдем поне месец-два предварително, имаме други планове за лятото първо (сватба!) и след това ще ходим по екскурзии   bouquet
А в Норвегия и аз съм забелязала, че ми отговарят на английски, независимо от опитите ми да завържа контакт на норвежки  Joy
Аз си го обяснявам с притеснението им дали ще ги разбера, ако говорят на норвежки, и особено с многото диалекти  newsm78
А забелязали ли сте, че норвежците разбират шведския по-добре, отколкото шведите разбират норвежкия?  hahaha

# 13
  • Мнения: 1 896
щастлива, а в Норвегия къде живееш?
Ще се радвам да се видим, ако идвате насам.
Аз днес захраних бебето с малко пюре от картофче  Simple Smile
Мисля, че й хареса.
Mma Ramotswe, този линк дето ми го прати беше много интересен - например това, че е хубаво да се почва с бели зеленчуци, после да се дават жълти, после зелени и накрая червени, не го знаех.
Доста интересно ми беше да прочета и препоръките за съня - те са много различни май във всички страни и се учудвам че тука още се препоръчва този метод на Фърбър с петте минутки, както му викат. За Англия знам че също го практикуват де, даже има професионалисти, които може да наемеш да ти обучат детето да заспива самичко. Ние пък спим заедно с бебето. И с големия спяхме заедно, докато той сам се отдели и сега е в своя стая.
Любопитно ми беше и за бибероните, че не плашат родителите толкова, колкото в БГ че ще има се развалят зъбите и захапките на децата, а казват просто да се откаже биберонът до излизането на постоянните зъби.
Както и да е, дано не отегчавам никой, просто се интересувам от тези неща, а и мисля че начинът на отглеждане на децата говори много за едно общество.
Поздрави, мами, ще изчезвам, че дребната нещо ме буди супер рано напоследък.

# 14
  • Мнения: 2 786
басилиск, аз съм на север.
Навъртай се във форума и поддържайте темичката, пък като разберем точно кога ще пътуваме, ще се уговорим да се видим.
Дано междувременно се появят и други мами в Стокхолм.

Общи условия

Активация на акаунт