По един и същи начин ли гледате първото и второто?

  • 1 585
  • 20
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При мен разликите са драстични.Баткото е гледан в най-добрия дух на традицията - режим по часове,неносене на ръце,за да не се разглези,оставяне да си поплаче,докато заспи и т.н.
С бебата е тотално различно - едно,че се кърмим,и то на поискване,което неизбежно променя доста нещата,а освен това покрай всичко за кърменето прочетох купища неща и за отглеждането,по-точно за attachment parenting и тъй като установих,че много повече ми пасват като философия и инстинктивно усещане,неизбежно се получиха огромни разлики.Беба никога не е оставяна да плаче,нося я постоянно на ръце или в слинга,кърмя я,нощем спи при мен - и аз,и тя се чувстваме великолепно така.Чак понякога ми е мъчно за начина,по който съм гледала баткото.Наскоро в един сайт срещнах въпрос от майка - след като е гледала първото си дете по един начин,сега с второто иска да го промени (по същия начин като мен),но съпругът й бил против,защото не било честно спрямо първото им дете.
Та затова реших да ви питам вие какво мислите по въпроса и има ли разлики в отглеждането на първото и второто дете Grinning Но че и двете се гледат с много любов съм съвсем сигурна Wink

# 1
  • Мнения: 431
И аз така. Вчера ми стана кофти като баткото ме попита до кога е цокал. Той милия боза до към третия месец и млякото спря. Обясних му криво ляво.
Дани не позволявах да се пипва от никого. Той не е носен изобщо. Заспиваше си сам и изобщо не протестираше. Беше много спокойно бебе, но като поотрасна....
 Мъника голямо мъкнене го мъкна,но не защото има чак такава голяма нужда- просто ми е кеф. Но ако не го бях свикнала съм съгурна, че нямаше да има проблем. Не спя с него, защото много се поти, вре се в мен и е вир-вода постоянно. А и забелязах, че е по-спокоен в креватчето си- там си се огъзва и така спи, а аз все го намествам- струва ми се, че не му е удобно- и го разбуждам.
 Забелязвам, че второто се гледа по-лесно, не поради натрупания опит, макар че и това не е за пренебрегване, а защото мога да му се радвам повече. С първото бях абсолютен гипс- разписание за всичко и голяма трагедия, ако пропусна нещо. Сега съм непукист и е по-готино.
Но и друго забелязах- независимо от общо взето пълната противоположност при отглеждането,  струва ми се, че много си приличат не само физически. Още е рано, но виждам упоритостта граничеща с инат на Дани у Влади. И двамата заспиват като ги галя по гръбчетата или на едно местенце над лявото ушенце. И двамата, когато са ядосани имат еднакъв плач и т. н., но спирам, че стана много дълго

# 2
  • София
  • Мнения: 2 958
hedra, аз съм също като теб.На мен също ми е мъчно ,че не съм  имала  днешната информация преди 10 години,но е факт.Различно беше....Тогава на "мода " бяха  д-р Спок и Лоранс Перну Grinning Не може да се върнем в миналото ....
Просто правим това ,което  е най-добро  за децата ни към  този момент... Thinking

# 3
И при мен има разлики.
Баткото беше спокоен-нямах проблеми с него но го гледах като писано яйце.Графиците спазвах стриктно, да не се натоварва, да спи спокойно и т.н.А сега на бебо първо неможах да създам режим каквото и да правех- още яде нощем, мъкна я на ръце- не защото ми е кеф ,а така я научих. Много е трудна-само мрънка и много ме изморява и като сравнявам(а аз непрекъснато го правя) я определям като едно трудно бебе....Но ми е по-лесно.Не мисля че ще умре когато има хрема(не е смешно-колко съм ревала за първата хрема на баткото...)С храненето съм спокойна и т.н.

# 4
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Леле, аз това го гледам без график, и му угаждам за всичко, все сме на ръце, яде когато поиска, приспива ме се, когато иска внимание си го получава, като иска разходка я има и т.н. Но то на него не може да се откаже инъче започва един рев. Но ако имам второ как ли ще е, въпреки, че не искам 2 дете, това бебе ми стига за 10-тина сина? Има ли мами които са глезели повече първите си деца, а вторите са ги гледали по строго?

# 5
  • Мнения: 8 450
При мен е така-опитах се да гледам баткото по режим,но не се получи.Той искаше да си суче на различни интервали от време-веднъж на 2,друг път на 3 или 4 часа.Тогава нямах никаква информация за кърменето освен споменатите от Стам книги.Добре че беше майка ми да ми каже да кърмя,когато е гладен,а не непременно през 3 часа.За носенето- и при мен беше така-оставях го да си поплаче/е не много дълго,защото ми беше жал за него/И аз като Хедра обаче имам чувството,че сега е доста по-различно-оставям се изцяло да бъда водена от бебата .Носим се на ръце,когато е необходимо а къпането е между 20 и 22 часа-това зависа от нея-ако спи ,изчаквам да се събуди и тогава къпя-не гледам часовника.И трябва да ви кажа,че въпреки привидната липса на режим тя е доста по-спокойна от баткото.То малкото човече иска да го погалиш и гушнеш,за да заспи,но за съжаление понякога не го разбираме и се оставяме да бъдем водени от някакви глупави правила.Другата разлика от преди и сега е огромната информация,с която разполагам сега.Това определено много ми помага.

# 6
  • Мнения: 4 244
При моите разликата е малка и то идва най вече от натрупания опит.
И двамата бяха на кърмене на поискване, но и в известна степен режим - по едно също време разходка, по едно и също време къпане и лягане за нощното спане.
Има и разлики от характерите на децата. Определено сина ми го гледам по лесно, но пък е по капризен откъм ядене.
И двамата съм ги носила - каката в кенгуру, че се чудех слинга що за животно е, а сина - нон стоп в слинга и го предпочитам от кенгуруто по всички параграфи
И двамата си спяха в собстено легло от бебета, разликата е че за каката нямахме детска стая и спеше при нас.
Захраних ги късно - след 5 месец каката, а сина след 6 м.
Просто тук имах достъпна информация и подкрепа от майка ми за тия неща. Не е имало изобщо дискусии за кърмене под час и подобни глупости, Единственото за което спорихме беше ранното даване на сокчета, но успях да надделея.
Доволна съм че можах да се наслаждавам така на бебегледането и сега се старая в детското възпитание.
Дано да имам шанса да се насладя и на 3.

# 7
  • Мнения: 844
Малей мами, при мен пък е точно обратното. Аз каката вярно, че я гледах под режим, но много боледуваше и беше злояда, та вследствие на това много я разглезихме. Направо ме лудваше от носене на ръце, гукане, дундуркане, приспиване пак на ръце, хранене с безброй приказки и пр. и пр. Малкият изобщо не е дундуркан и носен на ръце, но той нямаше колики, храни се сравнително добре, спокоен е и си спинка повечко. Ами защо да го будя тогава детето и да го глезотя. Единственото, което сега спазвам в следствие на прочетената информация е късното захранване - правя опити от пет дена да му давам сокче от ябълка, но безуспешно. Май ще прилича на кака си, тя до 3 години сок никакъв не пи и, ама и сега не ще фрешове. Мисля, че детенце само си показва характера и те кара да се нагаждаш според него. Не мога да кажа, че съм по-спокойна, просто съм по-зряла и повече обмислям нещата.
П.П. И двете ми деца нямаха щастието да бъдат кърмени: каката просто защото се разболях на 5-я ден от раждането и малкото ми кърма секна за няколко дни вследствие пиенето на антибиотици и некърмене; малкото макар надъхана за кърмене и изчела безброй статии по въпроса, просто нямах достатъчно кърма и не можах да увелича количеството, но все пак успях 20 дни.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Е - при моите нямаше разлика.Къремни са по 1м. (и малко) Разликата е може би в това, че с дъщеря ми можех по цял ден да обикалям улиците, без да се връщаме за 'папането", докато синковеца просто си търси манджа!
Никого не съм носила, глезила или приспивала.  Bulb
Мразя режима - -както за мен, така и за децата ми  Confused
Единствената разлика е може би в това, че за нея имах повече време и по-дълго си я гледах аз.

# 9
  • Мнения: 1 250
Защо да допускам едни  и същи грешки 2 пъти?

Пък и самите деца са много различни по характер и възможности. Не едното е по-надарено от другото, ами всяко - в различна посока. Грешно ще е едни мерки за възпитание или стимулиране да ги прилагам и при другото - просто няма ефект, там действат друти мерки.

# 10
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Първото го гледах точно по книга- режими на хранене, спане, носене... През това време снаха ми гледаше племенника на поискване- каквото поиска това. Разликата е че моето се съдираше от рев докато му дойде часа за ядене аз пък се скапвах да го друсам да заспи защото трябвало да спи и т.н. Сега слава богу ми дойде ума в главата - Марти яде когато си поиска, спи когато си поиска и го нося на ръце по цял ден.
Да ви кажа само че сега ни е паднало да си носим бебоците на ръце и да ги гушкаме и целуваме. Никога няма да се повтори тази близост. Големия ми син сега е в пубертета и не дава да го пипна камо ли пък да го гушна и целуна.
Така че каквото и да ми казват имам една, максимум 2 години да си се нарадвам на детенцето и да си го нагушкам.
За друго също ми доиде ума - че може да носи и дрешки втора употреба (дадени от познат разбира се) и не е нужно да му се купува всяка играчка която загледа в магазина. А също така и че сега не му пука дали е облечен с дрешки по 1 лв или по 10 лв. И дали количката ни ще е от 60 или от 600 лв.

# 11
  • Мнения: 311
Абсолютно се различават както децата,така и гледането им.

# 12
  • sofia
  • Мнения: 171
Баткото е гледан под зорките очи на баби и дядовци   People No Good #Bad Talk  ама бях млада и глупава #Crazy .Сега с бебка е друго-мама и тати. При мен разликата е голяма и сега виждам колко грешки съм допускала при баткото ама какво да се прави-времена ooooh!

# 13
  • Мнения: 35 891
за сега нямам подобно намерение!

# 14
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Хедра, точно същото като при теб, без слинга и спането в моето легло (страх ме е, че таткото, който е голям шемет, ще я смачка  Wink ). Изпитвам същите чувства, чак ми е неудобно пред сина ми като я глезотя, защото той, милия, беше в казармата от новородено!  Sad

Общи условия

Активация на акаунт