пак за кумовете

  • 1 432
  • 15
  •   1
Отговори
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
някой запознат ли е какви точно ритуали извършват кумовете при църковната венчавка?

мерси   bouquet

# 1
  • Мнения: 71
Мисля че преди ритуала ще ви обяснят какво да правите.

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мисля че преди ритуала ще ви обяснят какво да правите.

е това е ясно, ама аз искам сега да знам Peace
във всяка църква различно ли е? не е ли по канона?

слагат короните, какво друго правят  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 903
При нас беше така: Кумът разменяше  и слагаше короните, даваше пръстените и ... май беше само това. Общо взето повечето неща на венчавката ги прави свещеникът , ролята на кумовете е много малка.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При нас беше така: Кумът разменяше  и слагаше короните, даваше пръстените и ... май беше само това. Общо взето повечето неща на венчавката ги прави свещеникът , ролята на кумовете е много малка.

мерси Hug

# 5
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Общо взето това  е- кума им слага короните и пръстените. Кумата е само за красота  Flutter

# 6
  • Мнения: 3 154
Общо взето това  е- кума им слага короните и пръстените.

И захранва младоженците с питка. Поне при нас беше така.
На нашата сватба кума извърши това с короните и пръстените, но кумата ни захрани с питка. След 3 години, когато ние кумувахме (в същата църква) мъжът ми сам извърши всички ритуали. Аз само седях като тъпан зад младоженците Laughing

# 7
  • Мнения: 1 175
Това което всички изброиха и задължително да са кръщавани т.е.православни християни.

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
това с питката ми е непознато, къде захранват? в църквата ли?
коя я прави тази питка?

а кумът подава или слага пръстените?

единият от кумуващите трябва да е православен, така ми казаха  Peace

а има ли нещо със свещи? свещеникът спомена някакви свещи, че трябва да имаме  newsm78
тези свещи не ги ли държат кумовете  Crazy

# 9
  • Мнения: 3 154
Значи започвам подред:

В църквата се носи питка (при нас за това имаше грижата сватбената агенция, която използвахме). След като мине ритуала с халките попа извиква кума и му казва да отчупи по парче и да захрани младоженците. След като лапнат парчето питка младоженците целуват ръката на кума. Така е поне в нашия край (Велико Търново).

Попа слага пръстените. Кумът ги разменя три пъти.

За свещите - младоженците си имат техни си свещи. На кумовете в църквата се дават от онези жълтите, обикновените, но големи. Младоженците държат техните, вие вашите си свещи.

Общо взето нищо страшно няма. Попът казва кой, кога, какво трябва да направи. Wink

# 10
  • Мнения: 6 694
това с питката ми е непознато, къде захранват? в църквата ли?
коя я прави тази питка?

а кумът подава или слага пръстените?

единият от кумуващите трябва да е православен, така ми казаха  Peace

а има ли нещо със свещи? свещеникът спомена някакви свещи, че трябва да имаме  newsm78
тези свещи не ги ли държат кумовете  Crazy

И двамата кумуващи трябва да са православни християни и да си носят кръщелните.
Обикновено църквите дават листче с изисквания какво да се носи.
В общи линии искат:
Две големи свещи, вързани с една панделка.
Една чаша
Червено вино
Питка
Мед
Кутия шоколадови бонбони.

В някои църкви кумата разменя пръстените на младоженците, в други кума.
Кумът разменя короните на венчаващите се.
За другото кой какво да прави и кой кога да държи свещите ще ви кажат свещениците и ще ви водят.
Хубава венчавка!

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ще говоря пак със свещеникът, за питка нищо не е споменавал... ако е някаква локална традиция, ще я прескоча...
само за свещи каза.

ок, разбрах, какво правят кумовете.

Общо взето нищо страшно няма. Попът казва кой, кога, какво трябва да направи. Wink[/color]

свещеникът и кумовете не говорят един език  Rolling Eyes така, че трябва да се знае предварително, а той не се впусна в подробности, защото има време до сватбата и той е зает с богослуженията покрай постите  Peace

Кутия шоколадови бонбони.

тези бонбони за какво са? айде виното и питката мога да си представя, че са част от венчавката, ама тези бонбони никъде не ми се връзват... newsm78

# 12
  • Мнения: 3 154
Бонбоните просто се носят в църквата и се слагат там до питката и виното. Не се черпи никой с тях. Нито младоженци, нито кумове, нито гости. Изискаване някакво е да ги има. Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 6 694

Кутия шоколадови бонбони.

тези бонбони за какво са? айде виното и питката мога да си представя, че са част от венчавката, ама тези бонбони никъде не ми се връзват... newsm78

След отпиването на виното свещеника "захранва" младоженците с хляб с мед и после им дава по бонбон.
Не претендирам, че навсякъде е така.
Къде ще е венчавката, ако не е тайна? Не ви ли дадоха листче с това, какво да носите.

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Къде ще е венчавката, ако не е тайна? Не ви ли дадоха листче с това, какво да носите.

няма да е в Бг.
нямаме листче, защото свещеникът не иска да ни венчае просто ей така, иска да ни опознае.  Sunglasses
съответно трябва време да ни опознае...та явно е рано за листче Whistling

Общи условия

Активация на акаунт