Солено жито

  • 6 907
  • 8
  •   1
Отговори
Някой приготвял ли е солено жито?!   newsm78 .Срещнах само за сладкия вариант и дали изобщо е възможно житото да се направи солено

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Става за салати - сварява се и после, като изстине се слага сол, оцет, олио, нарязан на ситно лук, още по-хубаво - зелен лук, а ако се сложи и връзка магданоз - става арабската салата Табуле, може и на ситно нарязан домат и краставица - изобщо - измпровизирай.

# 2
  • Мнения: 22 867
Казва се "Сватбарско жито" и се прави в Троянския край.

Сватбарско жито
300 г. жито
5 с. л. брашно
1 ч. ч. прясно мляко
40 г. краве масло
10 с. л. олио
сол

Това успях да намеря в нета, жалко, че няма подробна рецепта, но на мен страшно ми хареса това солено жито - сервираха ни го на една сватба като мезе за сливовата ракия. Може пък някоя мама от Троянския край да знае рецептата..........

Цитат
В Троян има много и интересни специалитети, които не се срещат в другите райони на страната – казва Розалина Русинова. - Тъй като тук ракията е предпочитаното питие, за нея има и много мезета. Едно от най-уникалните мезета за ракия, което сигурно ще учуди всички, е т. нар. сватбарско жито. То се приготвя по интересен начин. След като житото се свари хубаво и се остави да престои една нощ, за да набъбне добре, за него се приготвя специална запръжка с олио или според старите троянски рецепти - разтопена сланина. Брашното се запържва в тази мазнина и след като се зачерви към него се прибавя житото. В него предварително се прибавя прясно мляко и накрая, за да придобие по-хубав вкус, слага се и краве масло. Става чудесно мезе за ракията, защото троянци обичат да пийват повече, а житото ги предпазва да не се напият.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 890
   Абе, мацки, аз съм от Троян, ама това сватбарското тук се сервира поръсено със захар.  newsm78 Иначе аз много обичам другото (дето се прави за погребение) - с канела, жито и пудра захар.  Peace

# 4
  • Мнения: 22 867
   Абе, мацки, аз съм от Троян, ама това сватбарското тук се сервира поръсено със захар.  newsm78 Иначе аз много обичам другото (дето се прави за погребение) - с канела, жито и пудра захар.  Peace

Я поразпитай тогава майка, баба - трябва да знаят. На тази сватба, на която ядох соленото пържено жито имаше и сладко, също много интересно - пак като че ли с мляко беше и не знам какво още, само помня, че бяха много вкусни и сладкото и соленото.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 890
    За разпитването няма проблем - баба ми това сватбарското го прави много хубаво, все нея я карат. Наистина има мляко в него, но повече не знам. А другото стои сухо и се прави единствено и само за погребение. Като си ида следващия път, ще запиша точната рецепта и за двете и ще я постна.  Peace По телефон, за съжаление, може да забрави нещо, доколкото я познавам...  Crazy

# 6
  • Мнения: 114
Баба ми прави солено жито.Точни мерки не мога да дам,но в общи линии се слага1 пиле нарязано на парчета,измитото жито ,вода и сол на вкус. Всичко това се вари на мн слаб огън с часове без да се бърка много много.Когано житото уври напълно се бърка и се изваждат костите на пилето.Бърка се с голяма дървена лъжица или едно такова като чук ,но дървен-не знам как се нарича,докато месото и житото станат на конци.Получава се нещо като лепкаво тесто,но повярвайте мноооооооооооооого вкусно.Ако е гъсто се добавя прясно мляко.За по-сигурни данни ще се консултирам с баба и ще пиша пак.


П.П Редактирам,за да кажа,че е невероятно мезе за ракия.А и никой няма да пита за вечеря.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 08:32 от NIL

# 7
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Някой приготвял ли е солено жито?!   newsm78 .Срещнах само за сладкия вариант и дали изобщо е възможно житото да се направи солено

 Това ми е любимата диета Simple SmileПравя житото, но не му слагам сол, или захар.И синът ми много го обича.

   Гнездо от пилешка кайма с жито

# 8
smile3521 Ще изпробвам рецептите,но вместо месо ше сложа витабел,тъй като съм вегетрианка... Peace

Общи условия

Активация на акаунт