Сокчета и пюрета!

  • 1 193
  • 19
  •   1
Отговори
Здравейте,мами!Имам няколко въпроси към вас!
По4ваме сок4етата и пюретата!Искам да попитам какви сок4ета да запо4на?
Дали единствено само от ябълка и морков сокове мога да давам!
Как се процедира!Смисъл как се запо4ва и нанатака!
Аз ще ги правя на машина! Пре4е ли?

Пюретата:
С кои се по4ва!
Какви е добре да давам!
и как се дават! По колко на ден? как се редуват със сок4етата!
От кои е най-добре да давам!

# 1
  • Мнения: 1 328
Стеленце,

Кой те посъветва да започваш със сокчета, не е ли малко бебечето още? Гледам на 3 месеца е само..
Съвременните педиатри препоръчват захранване след 6-тия месец. Сокчета след 2-рата годинка чак.. Соковете доста зле влияят на незрялото бебешко стомахче, почакай по-добре с тях.
Е, ако все пак толкова държиш да започваш захранване толкова рано прочети и в този подфорум - в Библиотеката, съседния форум също има доста информация по темата.
 Peace

# 2
  • Мнения: 745
Не бързай с пюрета и сокове.Много сте малки,млякото е единствено и достатъчно !Сокове не съм давала още,ще изчакам да навърши година.Пюрета към 5 навършени месеца можеш да дадеш. Peace

# 3
  • Мнения: 629
Здравей!
Според мен сте малки за захранване, ако правилно съм видяла лентичката ти. Световната здравна организация препоръчва захранването на децата да започне на 6 навършени месеца (освен ако няма някакъв проблем), но не по-рано от 4 навършени месеца. До навършване на годинка по новите (всъщност добре забравени стари тенденции) на детето първо да му се предлага да суче, а после твърда храна. След годинка първо е твърдата храна и после му се предлага да суче.
В никакъв случай не се препоръчва захранване със сок (той е за след годинката) защото е много агресивна и тежка храна с висока концентрация на плодови киселини, които не са за крехкото бебешко стомахче с все още недоразвита лигавица. Повечето педиатри препоръчват, а и мамите избират захранване с каша или пюре. Ако е с каша - да е безглутенова (от ориз най-добре, и след нея се въвеждат такива с царевица, елда евентуално след 6-тия месец). При навършени 6 месеца може да се започне полека и с глутеновите каши. Ако се започва с пюре е добре да бъде само от един продукт (така по-лесно се следи за алергична реакция или друг дискомфорт на детето). После към този продукт се добавя втори, после трети. Бих ти препоръчала да опиташ със зеленчуково пюре (но поне след още два месеца, в случай че нямате специфичен проблем) защото ако стартираш с плодове има вероятност детето да привикне към по-сладки неща и да откаже в последствие зеленчуковите. Не е задължително това да се случи, но не е и изключено. Можеш да започнеш например по подобна схема: картоф, след него картоф с морков, после картоф с тиква, после картоф с морков и тиквичка, после ориз с морков и тиквичка. Така постепено към един или два познати продукта можеш да добавяш и нови. Ако не ти се занимава да готвиш има подходящи пюрета на пазара, но те са на по-скъпичките марки. Евтините в повечето случаи са бъркочи от по сто неща. Това е т. нар. захранване по схема, препоръчвано и от педиатрите. Когато се започне захранване при всяка нова храна се дават по 1-2-3 лъжички за начало. И всеки следващ ден се увеличава с 1-2 лъжички количеството.
Другият вариант е т. нар. педагогическо захранване когато на детето му се предлагат подходящи храни от масата на възрастните пак в малки количества, които постепено се увеличават.
Като цяло има 2 противоположни тенденции за началната възраст . Едната е за ранно захранване с всякакви щуротии. Другата е за по-късно захранване и по-внимателно.
Аз лично бих те посъветвала да не бързаш излишно. Пак казвам, ако нямате някакъв специфичен проблем. Нищо няма да му стане на детето, ако вместо на 4 месеца опита картоф на 6 месеца.Ако обаче набухаш жълтъци и меса и какво ли не още на 5 месеца има вероятност да му докараш сериозна алергия и после цял живот детето да стои далече от една или друга храна, или пък от претоварване на неподготвения организъм алергиите да избият в други посоки като екземи, астми и т. н. Природата си знае работата и едва ли е предвидила едно беззъбо бебе и не можещо да седи да се храни с храната на възрастните, пък била тя и пасирана.
Все пак майката си ти и правото на решение е твое. Ти си тази, която ще прецениш. Порови се в библиотеката, особено в раздела захранване на бебето.
Пожелавам ти успешно и безпроблемно захранване.  Hug

# 4
  • Мнения: 415
Здравей Стеле,

Подразбирам че са те накарали да почваш захранване от четвъртия месец.
Лично моето мнение е че е малко рано, ако може от шестия ще е по-добре за коликите.
Вече са ти казали че ще намериш информацията в Библиотеката, но мога да споделя моя опит.
На последното ДК педи почти успя да ме убеди да почнем със сок от ябълка преди захранването с пюре от шестия месец и по-точно 15 дена със сок първо от ябълка (купешки, на Хип, на Гербер), после морков - да стигнем до 50мл на ден и след това пюре от ябълка.
При което купихме сок от ябълка на ХИП БИО - по препоръка на педи! и му дадох две лъжички.
Признавам си че четох надписите на шишето по диагонал.
При което синът ми се продриска - четири пъти за един ден (обикновено ака по веднъж) като първото последва даването на сокчето до половин час. Ние обаче не се усетихме и на другия ден му дадохме пак две лъжички - пак същото.
А преди време беше много запечен. Честно ти казвам дуфалака пасти да яде.
Обадихме се на педи - Невъзможно! Ябълката запича! Обикновено й се оплаквали че се запичали, сигурно били зъби.
След което аз решавам да прочета на ново ситните буквички по сока и там пише много хубави неща (слагам ги всичките за пълнота):

- без добавка на захар
- без добавка на ароматизатори
- без добавка на оцветители
- без добавка на консерванти
- влияние на стомаха: слабително
- без добавка на млечни белтъчини
- без глутен
- с ниско съдържание на киселини

Освен това отзад като отлепиш етикета пише още:

Начин на употреба:
Изключителното кърмене през първите 6 месеца е идеално за Вашето бебе. Ако не можете да кърмите, този продукт се препоръчва за захранване, но не по-рано от 4 месечна възраст - Моля консултирайте се с Вашия лекар
От 4 месец - 1-2 чаени лъжички
От 5 месеца - 4 чаени лъжички в шишето с млякото. Също и за утоляване на жаждата смесен с питейна вода.

Важно
Този сок съдържа въглехидрати, които при честото или продължително смучене от биберона на шишето могат да причинят тежки увреждания на зъбите (кариес).
Ето защо:
- не давайте на бебето шишето като биберон за успокояването му или като  средство с което да му помагате да заспи
- дръжте сами шишето при хранене и утолявайте бързо жаждата на бебето
- още с появата на първото зъбче полагайте редовно грижи за зъбите
- до навършване на една година научете бебето да пие от чаша

Не бях попадала на обяснение защо употребата на сок се свързва с кариеса, но от тези указания донякъде вече си го обяснявам.
И като се сетя какво старание полагат педиатрите да ни карат да изплакваме устите на бебетата след кърмене, а в същото време да си цокат на воля по 50мл сок!А освен това мерих и дозата - 20мл = 5 чаени лъжички от моите, 50мл = около 13.

Та така ние приключихме набързо със сокчетата.
Смятам да го ползвам само за слабително по 2 лъжички ако ми се наложи.

Видях и че ти смяташ да цедиш пресни сокове - там ябълката наистина би трябвало да запича заради пектина който съдържа, но въпреки това мисля че това може да е от полза на мамите които им предстоят спорове с педиатри.

Ето това е статията която много ми харесва, има я в библиотеката: 
Становище на Американската академия по педиатрия относно соковете

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 23:43 от Мунка

# 5
Про4етох съветите ви за които благодаря!   bouquet
Днес бях на Педиатър именно да попитам за това захранване!и тя ми обесни така:
-Може да запо4вате сок4етата от круша и ябълка,но не и от моркови понеже сега не им е сезона и имат много въглехидрати!По 1-2 лъжи4ки парвия ден,на втория още 1-2 лъжи4ки......и така 4-5 дена до 30-40мл.Из4акай след 1-2-я ден да видиш дали му понася и ако понася продължавай!една седмица след това дай пюре "ЗЕЛЕН4УКОВО",да не свикне детето със сладките пюрета и да откаже зелен4уковите!Две седмици давай пюрета и такмо като достигне детето средата на 5-ти месец му дак и безглутенова каша!"Като пюретата даваш 2-3 лъжи4ки на 1-2 хранения и допалваш с кърма,на другия ден прибавяш още 1-2 лъжи4ки и докато стигна до буркан4е на хранене!
Това и бяха указанията!

 Rolling Eyes Ами мами,нетрябвали да запо4на първо с плодовите пюрета!до колкото знам те са по леки4ки от зелен4уковите!и да се запо4не направо със зелен4укови след кърма!  newsm12 Не са ли мого тежки за беб4о!?
Аз го кърмя и понякога му давам и сухо мляко ве4ер 1 или 2 пъти но по-мъни4ко 30-40 грама,но понякога и до 90гр стигам!зависи дали имам кърма!затова няма да се кърми още много де!
П.С. А и ми каза да не давам от купишките сокове,а да си ги правя сама!нали в слу4ея на машината ми!
и общо взето това беше указанието днес! baby

# 6
  • Мнения: 5 393
................................и общо взето това беше указанието днес! baby

Не бих последвала това указание. Момичетата преди мен са отговорили.Захранването е добре да става след 6ти месец и то не със сокове. Прочети малко в библиотеката и се надявам да промениш мнението си относно храненето на бебето.

# 7
zdraveite ot men  ;-)iskam da pitam za sokcheto ot qbalka i ot krusha.Nie zapochnahme sok ot qbalka na 45den i sok krusha na 2meseca i 15dni-ednata lekarka mi kaza che e bilo mn rano chak sled 3mese no nie mu gi dadohme po rano bebcho gi prie mnogo dobre i nqma pr ako nqkoi e v sashtoto polojenie molq da mi pishe newsm78

# 8
  • Мнения: 5 393
Какво точно искаш да питаш за сока от ябълка и круша, маринела? newsm78

# 9
  • Мнения: 1 737

и общо взето това беше указанието днес! baby

Това указание противоречи на препоръките на Министерството на здравеопазването, педиатъра просто не ги спазва, с което може да навреди на детето ти.

# 10
Каде да влезна в тази библиотека!Немога да я намеря нещо! newsm78
А и Добре де,бабите ни,майки са ни захранвали след 3-я и реално погледнато сме си добре!Смисъл такъв незнам това е само мнение де! . newsm64   feeding

# 11
  • Мнения: 254
Боблиотеката е точно на първата страница (малко по-горе от въпроса ти).

# 12
  • Мнения: 745
Стеле,защо искаш мнение по въпроса като не не слушаш.Това РАННО захранване е отдавна отречено,то само вреди на бебчето ти(може да получи колики в момента или да развие алергии в бъдеще).Има много инфо,просто трябва да прочетеш .

# 13
  • Мнения: 3 718
Steleto{} , ето това е линк към библиотеката  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844
А ето тази статия непременно я прочети
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199
Тя дава отговор на въпроса ти "А и Добре де,бабите ни,майки са ни захранвали след 3-я и реално погледнато сме си добре!"
И не, реално погледнато не сме си добре. Много хора страдат от колити и други стомашни нарушения, които вероятно произтичат от лошото начало в захранването. Много, ама ужасяващо много хора са с алергии, за които една от причините може да е прекалено ранното сблъскване с алергени. Много хора са отбити рано поради бързото и ранно въвеждане на твърди храни, много от тях са хранени с кисело мляко или други неподходящи за малко бебе храни.
Е, може и да не съм права, ама ти готова ли си да рискуваш?

# 14
Iskam samo da znam dali e mnogo rano zapochvaneto na sok qbalka i krusha a nie sme na karma osven tova i sme zapekane az za tova pochnah da davam veche i sok krusha za da moje da go otpicha a ne iskam da davam dufalak no i lekarkata mi kaza che ne trqbva da mu pravcq klizma dran-dran no pak to gorkoto se machi kato ne se e izakalo  [smilie=smile3518.gif]A kogato bqhme na konsultaciq d-r ni kaza da sprem sokchetata i kato navarshi 3m da pochnem da gi davame a to dokato navarshi 3m ostavat 10dena prosto nevijdam smisal da spirat i zashto po kasno da se pochne sas sokchetata kato predi 2godini kazaha na moq pr da pochne sokcheta a bebeto beshe na 1m i 5dena a sega po kasno da se dava sokcheta kakva e razlikata  newsm78to shtom predi 2g sa im davali sok na 1m kakvo znechenie ima i sega da mu davamchak sled 3mesec aman ot lekari

Общи условия

Активация на акаунт