Порции в яслата?

  • 2 346
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18 542
Някой знае ли каква е порцията на едно ядене в яслата?
Примерно манджата на обяд или закуската сутрин.
Ще ми е от полза, ако ми дадете и примерно меню за един ден.  Simple Smile
Притеснявам се, че Борис не яде достатъчно.
Благодаря!

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Порциона не е като в млечната кухня. Значи ако се сещаш има едни такива метални купички приличащи на чаши в тях им сипват супата и второто, като тези купички са пълни до средата или друго яче казано по един черпак.
Закуските са или филия или суха паста, а следобедните кремче, мляко с ориз и ей такива неща.
За справка дъщеря ми не е от най-ящните, но на следобедна закуска изяжда по 3 порции, смятай сама колко много им сипват.
Свекърва ми е детска учителка и според нея това да следиш и да помниш кой колко е изял сутрин, обед и следобед е напълно невъзможно, все пак това са 20 и няколко деца.
Защо смяташ, че не се храни добре там?
Ако е че като го вземеш от ясла е освирепял от глад, да те успокоя това е нормално Wink

# 2
  • Варна
  • Мнения: 6 849
Мога да ти препиша утре менюто и да питам за грамажа, но в градина, не знам имат ли разлика.
Притесняваш ли се да попиташ във вашата? И защо мислиш, че не яде достатъчно? Следобяд закуската е доста скромна по принцип, поне според мен...така беше и преди 10тина години при Гого, така е и сега при Сиси - все са гладни след градина.
Но ако искаш утре ще ти напиша менюто за 3те дена от тази седмица.

# 3
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Valeria
Свекърва ми е детска учителка и според нея това да следиш и да помниш кой колко е изял сутрин, обед и следобед е напълно невъзможно, все пак това са 20 и няколко деца.

Мен ме интересува каква порция им се полага, а не колко изяжда. До колкото разбрах на обяд яденето е едно бурканче -190г. Струва ми се малко.
Цитат на: Valeria
Защо смяташ, че не се храни добре там?
Ако е че като го вземеш от ясла е освирепял от глад, да те успокоя това е нормално Wink

Да, яде като ламя след яслата въпреки, че ми казват, че си е изял всичко та се зачудих каква ли е порцията.

# 4
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Flash*
Мога да ти препиша утре менюто и да питам за грамажа, но в градина, не знам имат ли разлика.
Притесняваш ли се да попиташ във вашата? И защо мислиш, че не яде достатъчно? Следобяд закуската е доста скромна по принцип, поне според мен...така беше и преди 10тина години при Гого, така е и сега при Сиси - все са гладни след градина.
Но ако искаш утре ще ти напиша менюто за 3те дена от тази седмица.

Много ще съм ти благодарна!
Следобедната закуска днес му беше каша. Струва ми се, че е калорична храна и ако е в необходимото количество би трябвало да му държи сито по-дълго време, а той е изял едно бурканче плодово пюре + сок от череши, които му е дала свекърва ми след като го е взела от яслата в 16:30, а той преди това е закусвал там в 16:00 часа.

# 5
  • Мнения: 5 593
И Митака е така. Първите два дни го вземах след като обядват и омиташе една закуска или пакетче солети и сок по пътя към дома. Направо се чудя какъв е тоя апетит, след като вкъщи яде по малко и все иска ту едно, ту друго. Докато вземахме кухнята (която е същата и на яслата) пак по малко ядеше.
А си яде-една от лелите е близка на свеки и й имам доверие.
И аз се чудя каква е тая магия. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 792
При нас менюто е горе-долу така
 1. Закуска- кифла, филия с яйце и сирене/колбас/ лютеница/мед и масло/халва, макарони на фурна, мекици и разни такива+мляко/чай, като питие.
 2. Обяд
- първо, някакв вид супа(пилешка, с друго месо, супа-топчета, бобено, крем-супа и тн.)
 - второ, също всякакви варианти(боб,леща, фрикасе, грах, кюфтета с гарнитура, месни манджи, спанак и тн.)
 - трето, плод или компот
 3. Следобедна закуска-пак филия намазана с нещо или ремчета и кеселчета и пак напитките са мляко/чай.
 само да вметна млякото може да бъде прясно мляко или айрян.
 Ако някой иска, още винаги има допълнително, не знам точно грамажа, но определено в къщи, по някога, ядат по-малко.
 А това, че като го вземеш от детска яде като разпран, го има и при нас, аз имам чувство, че се опитват да наваксат всичко, което са изпуснали през деня Laughing

# 7
  • Мнения: 121
И аз за това ще говоря следобед с лелите, защото като се прибере изяжда някакво странно количество храна и пие вода сякаш цял ден не е пила капка вода. За водата ме убеждават, че пие. Аз мисля следобед да купя възможно най - голямата чаша като обем и да и я пълня сутрин. Сега и нося една която винаги ми я връщат празна Sad
Иначе закусват макарони, филия с нещо, чай и др. и плод.
обед супа, манджа и десерт, каквото и количество да е все пак са три яденета, в къщи обикновено яде само едно.
следобед - крем , бисквитена торта и нещо за пиене
В нашата ясла дават и вечеря за в къщи - едно бурканче с манджа обикновено поста и едно бурканче кисело мляко.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: Valeria
Защо смяташ, че не се храни добре там?
Ако е че като го вземеш от ясла е освирепял от глад, да те успокоя това е нормално Wink

Да, яде като ламя след яслата въпреки, че ми казват, че си е изял всичко та се зачудих каква ли е порцията.[/quote]
Адриан не яде като ламя, а направо се чудя мен как не ме е изял още. След ясла не мога да му смогна на ядене, изяжда повече от мен. нещо страшно е. Храни се сам и съм сигурна, че всичко си изяжда, но порциите наистина са малки...
Днес за закуска имат филия с крема сирена и чай, за обяд супа, риба и десерт крем, за следобедна закуска имат мляко с ориз.

# 9
  • sofia
  • Мнения: 127
Обаче не забравяйте, че в детската градина между храненията не ядат нищо друго, докато са вкъщи все нещо похапват между другото(визирам мойта дъщеря) Simple Smile . Може би затова са и гладни след като ги вземете от градина. При нас също е така.

# 10
  • Мнения: 2 792
Напротив, ядат м/у хапванията и в детската, непрестанно нагъват бисквити и солети, плодове също имат на разположение.

# 11
  • Мнения: 6 315
Чета, кажи им - ще му правят повече. А може би и много енергия хабят там, де да знам.

Йоан си изкарва спокойно до 4 часа следобед, въпреки че обядва към 12:30, но той е малък още.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 6 849
Уф, Чета...няма да мога щото не заведох Сиси на градина. Снощи почна да се окашля...гледах и гърлото и ми се видя зачервено. Та я оставих...

Маргарита е права - много енергия хабят в градината, и физическа и емоционална/ако мога така да я нарека/ Simple Smile
Хубаво, че децата ви обичат следобедните десерти...Сиси не яде нищо кремообразно - нито попара, нито нишестени кремове, нито грис...бе нищо! Като бебе не ги ядеше и досега си е така и често, често си остава без следобедна закуска та е традиция веднага след градина да изяде едно плодово мляко, иначе не остисква до вечеря.

Стискам палци на Бобо да му харесва в яслата и всичко да е наред! Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 320
Порциите не са малки  и със сигурност е повече от колкото се взима от детска кухня, но и моя / големия  Wink / и от яслата и от градината като го взимам  винаги нося нещо за ядене .
Лично аз съм ходила в яслата по -рано да го вземам с идеята да видя какво и колко яде ........... за деня имаше бисквитена торта с крем нишесте и чаша айрян .......... изяде всичко и като си тръгнахме пак пита какво му нося /  суха паста и пакетче солети бяха изадени за по малко от 10 минути Grinning /
За сравнение .......... Ники е мноооого слабичък / сега е 15 кг/.

# 14
  • sofia
  • Мнения: 1 184
Да изкажа и аз своето професионално мнение на детска учителка Wink
На закуска към 8-8,30 се дава попара и макарони (предимно в понеделник), филии с мед, с пастет(обикновен и яйчен), с родопска засуска(настъргано сирене и моркови с масло), баница, мекици, бухти, понички и тн  За пиене се дава прясно мляко(чисто или с какао) или чай Порциона е една филийка и един черпак течност
На обяд към 12 се дава супа- градинарска,зеленчукова, топчета, телешко варено, от грис и сирене,пилешка,картофена,доматена ,таратор(почти през ден през лятото), крем-супи и тн Обикновено се спазва правилото постна супа - месно второ и обратно  
 Второто е : боб,леща, зелен фасул, кюфтета с доматен сос, печени кюфтета с гарнитура от картофи или ориз и грах,пиле фрикасе, телешко тас-кебап, свинско със эеле ,риба с доматен сос, спагети със сос карбонара и тн (не мога да изброя всички ястия много са)
Десерта обикновено е компот(предимно през зимата- от круши,праскови,кайсии,дюли, сини сливи и тн) или плод- в зависимост от сезона  Порциона е по един черпак супа, второ и десерт и по половин филия хляб за ясла и 1 група (цяла филия за по-големите) На яслата и 1 група се дава и по половин плод, а не цял
За следобедна закуска се дава : филия  с масло или  сладко, с халва,с лютеница  ,нишестени кремчета, мляко с грис или ориз, макарони на фурна,грис-халва(почти всички деца я ненавиждат), мляко с бисквити, вафла, бисквитена торта, понякога се доставят готови закуски като кроасани, кифли с мармалад или локум и тн За пиене се дава предимно айрян и понякога нектар  Порциона е по 1 филия или готова закуска и черпак питие
Искам да оточня, че почти винаги има допълнително от всичко с изключение на нещата , които се дават под точна бройка като филии или готови закуски
На мен ми се е случвало много пъти след следобедна закуска( особено ако е била кремче) , децата, които ги вземат по-късно да ми казват , че са гладни Първият път като ми се случи едно момиченце вече към 18,30 часа ми каза: Госпожо, хайде да отидем до кафето до градината да ми купиш нещо, че съм гладна От тогава като съм втора смяна винаги купувам солети ,бисквити или вафли и ако има някой гладен си похапва пък и аз покрай него

Общи условия

Активация на акаунт