какво представлява лапароскопия

  • 13 925
  • 43
  •   1
Отговори
здравейте момичета извинете че се повтарям но не сам много наясно какво представлява лапароскопията.Другата седмица ми предстои лапаро и сам много притеснена защото трябваше да е чак през април.Днес ходих при лекаря за второ фоликулоизмерване и се оказа че 23мм фуликул нито се е пукнал нито е нарастнал #2gunfireта доктора реши че явно има и друг проблем и е по добре да се избърза с лапарото. Tired....
ох не знам какво да пиша много сам объркана и не мога да си събера мислите.

# 1
здравейте отново вече с по бистър ум. Искам да ви питам:
1 болезнена ли е лапароскопията
2 как се чувствате след направена лапароскопия
3 какъв е приблизителния срок за възстановяване
4 по кое време на цикъла се прави-тъй като аз съм към края
5 какво представлява перфориране на яйчниците
6 какъв е риска

# 2
  • Мнения: 646
Никой не е отговорил..ми да напиша аз малко.
ПЪРВО съвет от мен пради да правиш каквото и да било потърси мнение на още 1 лекар.Имала съм фоликул по-голям от 23 мм. и не ми се е налагала лапароскопия.
На въпросите:
1. не е болезнена . ето ти малко повече информация да това, какво представлява:
 
http://www.invitro-bg.com/display.php?page=m5

2.аз се чувствах добре, първият ден не ми беше много комфортно, но след това вече си бях добре.

3.Индивидуално е при всеки, но в никакъв случай пълното възстановяване не е повече от 10 дни.


4. зависи от случая, в повечето случаи се прави преди овулация.Като има проблем - според проблема.


5. перфориране - предполагам ,че говориш за т.н. фенестрация на яйчниците :
фенестрация на яйчника, т.е. правят се "дупчици" по повърхността му и това благоприятства отделянето на яйцеклетката, т.е. нормална овулация и намалява вероятността за образуване на нови кисти.

6. риск от какво?




# 3
  • Мнения: 7 716
Някои лекари отричат фенестрацията, защото е възможно преждевременно вкарване в менопауза. Обсъди го с е още един лекар.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 423

1 болезнена ли е лапароскопията - Почти не е болезнена. Има три малки разреза  в пъпчето, от ляво на корема и в долу ниско в средата. Стягат малко конците след това, но не е страшно. Може малко да те наболяват яйчниците, акто при цикъл. все пак е "работено" по тях.
2 как се чувствате след направена лапароскопия- изписаха ме на следващия ден, чувствах  се замаяна от упойката и емоциите. Просто си отиваш у дома и си кротуваш. Може като излезеш от упийка да те болят рамената и корема.
3 какъв е приблизителния срок за възстановяване- дават болничен един месец. Всичко зависи от теб и начина ти на живот, може и след седмица да искаш да работиш отново. Но все пак трябва да го даваш малко по-кротко, макар че има дами,който и на фитнес и йога ходят след седмица.
4 по кое време на цикъла се прави-тъй като аз съм към края - Обикновено се прави след като ти е свършило, преди овулацията, но лекарят преценява все пак.
5 какво представлява перфориране на яйчниците- На епикризата са ми го нарисували като малки точици върху яйниците, представлява продупчване на обвивката на яйчниците ти.
6 какъв е риска- риск има винаги и за всичко в моя случай : Направих две огромни кисти -6-7 см на левия чйник, едната се спука и се наложи коремна операция. Виновник за това е фенестрацията, защото преди никога не съм правила такива големи кисти. Много от яйнчиците след фенестрация, не са много годни за някаква стимулация. Направих кистите след като пих Дуфастон.
Добрата страна е, че започнах да имам редовен цикъл на 28 дни. Бебе още нямам,а минаха 6 месеца от началото на бебеправенето. Стана дълго,но исках да ти отговоря на всички въпроси, защото знам как е да ти предстои нещо,което не звучи добре.

# 5
  • Мнения: 28
Няма нищо страшно, не се притеснявай.Приемат те първия ден в болницата, на следващия е лапароскопията и на следващия или най-късно на по-следващия те изписват.Болките са поносими първите 2-3 дена, след това е само опъване.Като махнат конците на 6-7 ден вече си наистина добре.Успех!

# 6
благодаря много момичета за успокоението надявам се всичко да мине добре извинете ме за многото въпроси но съм много стресирана от факта  newsm45
блогодаря и за подкрепата.
ходих и при друг лекар но диагнозите не съвпадат въобще. според 1 и епикризата от аборта сам с двурога матка и септум във влагалището а според втория имам 2 отделни матки без септум и не знам на кого да вярвам newsm78.

# 7
  • Мнения: 646
Консултация с трети, по възможност доказано добър доктор.

# 8
  • Мнения: 3 376
Консултация с трети, по възможност доказано добър доктор.

 Peace Подкрепям! И не се психирай, всичко ще бъде наред!

# 9
  • Мнения: 832
Аз също знам че вече много малко лекари прилагат това надупчване на яйчниците.
При моята лапароскопия не ме е боляло изобщо,нито дори като минаваше упойката.Прави се под пълна упойка.Същата вечер останах в болницата.На другия ден в 10часа си бях вече у нас, полежах малко,вечерта бях на разходка.
И аз подкрепям мнението да се консултираш с още един лекар и то специалист.
Успех! Hug Praynig

# 10
МНОГО Е ХУБАВО ЧЕ ВИ ИМА НАИСТИНА МИ ВДЪХНАХТЕ КУРАЖА КОЙТО ДОРИ СЪПРУГЪТ МИ НЕ УСПЯ И ДА ЩЕ ПОТЪРСЯ И ДРУГО МНЕНИЕ newsm51 newsm51  bouquet

# 11
  • Мнения: 7 716
Не си разказваш цялата история, но мисля, че трябва добре да помислиш и да се консултираш повече преди тази лапароскопия.

# 12
здравей Lali моята история е доста дълга но ще се опитам накратко да я напиша. На 13.03.2001г претърпях спонтанен аборт в 7г.с.и 4 д. по време на кюртажа се оказа че имам вродена аномалия(двурога матка или нещо подобно).Та тогава ни увериха че това не е проблем и че няма причина за притеснение.От тогава започна и нашия ад бебе не ставаше ходене на лекари самозванци като всеки казваше различна диагноза но без успех.Един казва че е двурога матка друг че са две отделни трети че няма нищо подобно и т.н..
През всичките тези години никой не се сети да ми пусне хормонални изследвания. Единственно се опитаха да ми правят цветна снимка но без успех докторката не успя да вкара истеропака и дой изтече.
Но най накрая си мисля че попаднах на доктор след толкова години.Оказа се че нямам овулация направиха ми хормонални ,спермограмана съпругът , а при нея всичко е на ред.
Проблема е в мен имам hyperprolactinemia и hyperanohogenemia или нещо подобно (не мога да го разчета добре).
prolaktin51.95ng\ml-\3.34-26.72\
estradiol327-\80-273\
testosterone1.56-\0.1-0.75\
DHEA-S17.55-\2.68-11.0\
Това са резултатите и техните референтни стоиности. Имам удебелена обвивка на яйчниците. Този месец правих стимулация с клостилбегит и на 14ден от ц. имах образуван фоликул 23мм на 17 ден той все още си стоеше така а между другото пия бромокриптин за хормоните. Доктора реши че фоликула може да не се е спукал от това че яйчниците са с удебелена обвивка  и е по добре да се избърза с лапарото за да може да се определи проходимоста на тръбите както и състоянието на яйчниците.
Епикризата ми от аборта е много противоречива и на последно място да се определи точно дали съм с двурога матка или с 2 отделни.
Не си разказваш цялата история, но мисля, че трябва добре да помислиш и да се консултираш повече преди тази лапароскопия.

# 13
Не си разказваш цялата история, но мисля, че трябва добре да помислиш и да се консултираш повече преди тази лапароскопия.

ЕТО И КАКВО ПИШЕ В ЕПИКРИЗАТА
ДИАГНОЗА ПРИ ПОСТЪПВАНЕТО-ГРАВ.МЛ2-3.АБ.ИНЦИПИЕНС.
ДАННИ ОТ СТАТУСА-ВЛАГАЛИЩЕ-ЗАДНИ 2/3СЕПТУМ В ЛЯВО И ДЯСНО ОТ КОЛУМА 2РВКЛ С РАВНОСТОЙНА ГОЛЕМИНА. МАТКА УГОЛЕМЕНА КОЛКОТО МЛ.2  ТОНИЗИРАНА В ДЯСНО ЛЕКО УГОЛЕМЕНА. ДВЕТЕ ТЕЛА СА СВЪРЗАНИ В ДОЛНАТА ТРЕТА. ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА -ГРАВ.МЛ2.МИСЕД АБОРТ АБРАЗИО РЕЗИДУОРУМ. УТЕРУС ДУПЛЕКС. НАЛИЧИЕ НА ДВОЙНА МАТКА И Т.Н.

# 14
  • Мнения: 989
babangida, не мога да коментирам хормоналния статус и евентуалните проблеми там, но по отношение на вида на матката смятам, че е много важно да се изясни положението. Говоря от личен опит. И аз бях точно като теб - един казваше: "две матки с две шийки, че и септум във влагалището" щото ми е малко другото. Друг казваше: Септум във влагалището, но една матка със септум вътре т.е. двурога и две шийки". И при мен не се получаваха цветните снимки. Така първо ми направиха лапароскопия, при която се установи, че матката е една и после при хистероскопия първо изрязоха септума във влагалището и така се визуализираха двете шийки, после през едната проникнаха в матката и се доказа вътрематочен септум от горе до долу - почти две матки, но не съвсем. Изрязоха го и сега, след всичко това съм "само" с две шийки  hahaha  Та, мисълта ми е, че вътрематочен септум е сериозна аномалия, която може и да не пречи толкова на забременяването, макар че в много случаи е сериозна пречка, но със сигурност износването после е проблемно при наличие на такъв септум.

Общи условия

Активация на акаунт