Изравнените такси в частните детски градини

  • 12 940
  • 88
  •   1
Отговори
  • Мнения: 359
Днес не ми е ден.... Потресена съм от отношението на ръководителите на нашето "училище".... Мислех, че избирайки поскъпи частно училище ще имаме по-малко проблеми и подбра адаптация....но, но но всичко е много по български

Ужасена съм от лекотата с която се спекулира с невъзможността на държавата да осигури места в държавните заведения, и наглостта с която при вдигане на годишна такса от 2 700 лв на 2 700 Евро, се казва желаещи има, като не ви устройва...

За съжаление нито качеството на храна, обслужване или отношение ще се промени с новата такса нито нищо, а и повечето родители на реагират на такива неща.... Явно стремежът е частните градини да остана само за избраните....
 #Cussing out

# 1
  • Мнения: 1 172
Не са ли с 1-годишни договори за цялата учебна година и някакво предизвестие за увеличаване на таксите?

# 2
  • Мнения: 9 814
.... Явно стремежът е частните градини да остана само за избраните....
 #Cussing out

И аз научавам подобни неща от мой "простосмъртни" приятели, чийто деца посещават частни ДГ и училища. Всъщност и с пари явно нещата не могат да се оправят. Confused

# 3
  • Мнения: 359
Комуникацията е с бележки, управителите не смятат за необходимо да има нещо като среща с родителите.
А договора за тази година беше вдигнат с 50 лв. въпреки договора падписаните договори за учебна 2007/2008, ако не ти изнася довиждане.

Сега е "кампанията" за следващата година и след последната бележка с информация стана ясно, че таксата вече ще е в Евро.
А това, че детето има среда, приятели .... това няма значение явно.

Иначе мотото на всички, е че работят за благото на детето  Cry

Вече имат и Асоциация и именно там било взето решение да изравнят таксите за всички частни училища и градини. Чудя се обаче докога ще позволяваме да ни тъпчат така, и не е ли противозаконно подобно изравняване???

# 4
  • Мнения: 2 211
На какво отгоре? Нито базите им бази, нито храната им храна, нито възпитателите и преподавателите са на ниво! Все по нещо им куца и в организацията. Добре, че навреме се осъзнах и се отказах от частният сектор!

# 5
  • Мнения: 4 841
Нямам дете в частно ДЗ (моето си е в общинска), но имам доста приятелки, на които децата са в различни такива. Точно преди няколко дни обаче едната ми приятелка разказваше, че цените в тяхната градина ЩЕЛИ ДА ПАДНАТ, защото от септември 2008 държавата поема да субсидира издръжката на децата, независимо, че са в частни, и ако не ме лъже паметта, говореше нещо, че стойността на субсидията била 1150 лв на дете годишно (или нещо подобно, но не слушах внимателно  Embarassed ) Ако наистина ще има допълнителна субсидия, чак такова двойно покачване не е оправдано. Същото щяло да важи и за частните училища, като и те влизат в системата за безплатни учебници.
Не че го одобрявам, но това  е съвсем друга тема.
Всъщност, нямате ли някакъв договор, или някакъв там документ, в който да е подборно описано кой с какви права и задължения е? Така някак несериозно ми звучи.

# 6
  • Мнения: 359
Не, още не сме "подписали" договор за следващата година, то при тази цена, май няма и да подпише ме.
(Двойното увеличение е за следващата учебна година)

За мината имаше, но там правата не са в графата "Родители".

Може ли инфо, коя е тази ЧГ с падаща такса?

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Не че го одобрявам, но това  е съвсем друга тема.
Защо не одобряваш?

Смехурко, за коя градина говориш?

# 8
  • Мнения: 359
Ерих Кестнер в Люлин-6.
Имат плюсове, но при новата цена минусите някак не са за пренебрегване...

# 9
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Докато има недостиг на места в държавните градини от частните ще си "разиграват коня".С времето всичко ще се намести,но сега родителите и децата ще са потъревши. Sad

# 10
  • Мнения: 3 479
Смехурко, а по коя такса ще се изравняват, защото нашата детска градина е малко над средната по цена. Поне такава е моята лична преценка, не съм правила нарочно изследване.

Сега се сещам, че би могло да се сезира една комисия, която се занимава с монополите. Преди няколко месеца имаше един скандал във връзка с договарянето на цените на олиото.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
Не съм чувала таксите да се изравняват и при всички случаи такова споразумение между частните заведения е в нарушение на Закона.

Разбирам, че ти е криво, но частното /каквото и да е/ се създава преди всичко с цел печалба. Аз не бих работила за без пари... За  нашата градина цените също се вдигат всяка година - последната беше доста значителна промяната - тази очаквам също голямо завишаване на цените с оглед на популярността на градината и това, че има чакащи за нея...

# 12
  • Мнения: 2 211
Ето това намерих:

Поне с 30% ще бъдат вдигнати таксите в частните училища и детски градини, стана ясно на представянето на 11-то издание на специализираното изложение "Частно училище 2008", което се открива на 21 март в "Гранд Хотел София".

"Повишението не може да бъде избегнато по никакъв начин поради високата инфлация, наемите и разходите за консумативи", обясни Мария Славчева, председател на Асоциацията на частните училища.

Според Валентина Денчева, директор на частното немско училище "Веда", таксите в 68-те училища и 23-те детски градини в София варират много, тъй като те предлагат различни услуги - хранене 4 пъти на ден и прочие. Но средно са 2000 евро за училищата и 3000 евро - за детските градини.

"Преподавателите в тях също получават близо 1-1.5 пъти повече от колегите си в общинските и държавните училища", изтъкна Денчева.

До 5 години в столицата ще се появят първите 4 частни училища, които ще притежават собствена сграда. Те са получили терен от Столична община по проект за публично-частно партньорство.

В момента районните кметове по нареждане на кмета Бойко Борисов правят проверки на договорите на частните учебни заведения, настанени в общински сгради.

"Някои директори вече са получили съобщение, че трябва да ги напуснат в рамките на следващите 2-3 години, други се чувстват заплашени", сподели Мария Славчева.

Валентина Денчева, например, изтъкна, че е получила общински парцел, посочен от нея, но среща много бюрократични спънки за строежа на сградата.

Проблемът с материалната база е огромен, а през последно време се наблюдава наплив към частните училища и градини главно заради семействата от провинцията, които идват да работят в София.

"Строителството на едно училище продължава минимум 5 години", каза още председателката на асоциацията.

# 13
  • Мнения: 3 161
Запис.

# 14
  • Мнения: 3 271
Това изравняване би било абсурдно! Не са на едно ниво нито като база, нито като преподаватели. Нямат грам основание да го правят, защото така просто една част ще си останат без ученици.
Не ми се вярва това да е достоверно.
Засега не съм чула нищо от нашата, но от истерията с градините насам имам известни притеснения, че таксата ще се промени.

Общи условия

Активация на акаунт