Овесени кЮфтета?

  • 8 002
  • 16
  •   1
Отговори
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Известна ли е някому рецептата за кЮфтенца от овесени ядки?
Много са вкусни, даваха ми рецептата, но съм я загубила.
Благодаря

# 1
  • Мнения: 125
Сега нали е постно време една приятелка ги беше направила и ме почерпи.
1 кг -овесени ядки
2 глави -кромид лук
1връзка магданоз,кимион ,чер пипер,червен пипер,може и други подправки каквито обичате.
1 л и половина вода
по желание 1-2 яйца
1ч галета
Овесените ядки се сваряват във водата.Но тази вода е малко и те веднага я попиват ,затова непрекъснато се бърка и ври много малко.
Може даже и леко да се залепят на дъното.
След това се слагат останалите продукти ,омесват се на кюфтета и се пържат.
Трябва много да се внимава с водата ако поемат повече вода се разводняват и трудно става после кюфте.
Готовата смес може доста да издържи в хладилника и да се ползва дълго време.С тази смес стават много кюфтета цяла тенджара.
Дано да съм била полезна.

# 2
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
  bouquet

# 3
Аз правя кюфтета от различни такива ядки. Най-често от смесени 5 вида - овесени, пшеничени, ръжени, ечемичени, оризови или от просо. Но то е все същото. Ето аз как ги правя:

Накисвам 250 г ядки с хладка вода на око, да стане гъста каша. Като поомекнат ядките (става сравнително бързо) добавям 2 яйца (размер М), сол, черен пипер, кимион, червен пипер, 1 глава нарязан лук, 1-2 нарязани моркова, малко олио и разбърквам. Ако сместта е гъста, добавям още вода. Гъстотата трябва да е такава, че като се изсипе с лъжицата в тигана, да може лесно само с леко притискане да се оформи кюфте. След това ги изпържвам. Това е. Стават много бързо и общо взето може да се сложи всичко вътре.

# 4
  • Мнения: 125
Забравих да напиша ,че жълтъците се слагат в сместа ,а с белтъците се панира.

# 5
  • Мнения: 96
Правих овесени кюфтета, но нещо не станаха както трябва. Залях 250 гр. овесени ядки с вряла вода и прибавих 2 яйца, 1 глава кромид, сол, черен пипер и чубрица и брашно за да стане уж по-гъсто. Но сместа ми стана много рядка и като ги пържих станаха само коричка и бяха мнго мазни, при условие че ги оставях да се отцеждат върху хартия.
Къде според вас бъркам? Овесените ядки бяха финни, не можах да намерия цели ядки.

# 6
  • Мнения: 6 243
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,175.msg53300.html#msg53300

Тази ми се видя интересна, но още не съм ги пробвала. Може би ще ти свърши работа.

# 7
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Хммм, и аз се чудя дали тези дни да не спретна едни.........   Thinking

# 8
  • Мнения: 836
1 глава лук (накълцана)
2-3 скилидки чесън (накълцан)
2 с.л. олио
115 г (1 чаша) овесени ядки
55 г (1/2 чаша) соево брашно
2-3 с.л. фъстъчено масло
2 ч.л. семена кимион
4-6 с.л. вода

Лукът и чесънът се задушават с олиото. Овесените ядки, соевото брашно, фъстъченото масло и кимионът се смесват, добавя се задушения лук и се добавя толкова вода, че да се получат стегнати кюфтета.
Пържат се с малко олио на тиган (може и в тава) като се обръщат, като станат златисти.

# 9
  • Мнения: 8 952
Веската, сбъркла си, че овесените ядки са били фини.   Naughty
Кюфтетата от овесени ядки са ужасно вкусни. Вкъщи ги приготвяме като предварително накисваме овесените ядки с топла вода, за да набъбнат. Но не прекалено. След това се овкусятав като обикновените кюфтета - лук, черен, червен пипер, кимион, яйце. Сместта трябва да е достатъчно гъста за оформяне. Овалват се в брашно и се пържат.   chef

# 10
  • Мнения: 1 951
Аз съм правила ето тази рецепта от форума:

аз правя кюфтенца от овесени ядки по следния начин: Накисвам ги за 1час в прясно мляко и после добавям скълцан на ситно лук /повечко, защото така обичаме в къщи/, 2-3 скилидки пресован чесън, настърган кашкавал,  2-3 яйца, връзка магданоз, черен пипер и сол на вкус. Всичко се забърква и сместа изглежда като гъста каша. И с лъжица загребваш и пържиш в тиганче с олио.

Вкусни станаха  Peace

# 11
  • Мнения: 125
При тези кюфтета трябва много да се внимава с водата,ако поемат малко повече вода няма оправия.Така съм хвърляла много смеси.Не ги накисвам предварително ,а просто прибавям по много малко вода и гледам сместа да е гъста.Тогава стават страхотни и не поемат много мазнина.

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
А дали някой от вас ги е правил на фурна?
Не ми се виси на котлона да пържа......  ooooh!

# 13
  • Мнения: 836
А дали някой от вас ги е правил на фурна?
Не ми се виси на котлона да пържа...... 

t_ilieva , тези бургери, които съм ги дала, стават и в тава.
само трябва да ги обърнеш веднъж, като се запекат от едната страна.
и аз ги правя в тава, че масрафът е по-малък  Mr. Green

# 14
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
esme_bolger, благодаря! Ще се възползвам от инфото!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт