Подлежа ли на съкращение,ако децата ми не са навършили 2 год?

  • 1 142
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 125
Момичета,в тези бурни времена ни заявяват,че ще бъда съкратена,а децата ми са 1,8г.Започнах работа през втората година,сещате се защо?Знае ли някой какво е законовото положение?

# 1
  • Мнения: 1 895

Някой може ли да отговори на този въпрос?

Момичета,в тези бурни времена ни заявяват,че ще бъда съкратена,а децата ми са 1,8г.Започнах работа през втората година,сещате се защо?Знае ли някой какво е законовото положение?
Ако е на безсрочен трудов договор в КТ има предвидена закрила при уволнение на работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Има обаче значение значение на какво основание искат да я освободят от работа. При съкращаване на щата, намаляване обема на работа, липса на качества, промяна на изискванията за длъжноста и дисциплинарно уолнение се изисква предварително разрешение от Инспекцията по труда. При закриване на предприятието, при отказ да последва предприятието в друго населено място, когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник, за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник, при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор не се търси съгласие от Инспекцията по труда.
Ако трудовият договор е със срок за изпитване или срочен, той може да бъде прекратен до изтичане на срока му без предизвестие от страната, в чиято полза е уговорен.


Дано това ти свърши работа!

# 2
  • Мнения: 125
Благодаря за бързия отговор.Нас учителите ни съкращават,обикновено,поради липса на достатъчно часове,но аз май нямам защита от факта,че съм с две деца под 3год.възраст.Това разбрах?

# 3
  • Мнения: 355
Варя, на какъв договор си - срочен/безсрочен? Заместваш ли някоя колежка..? Напиши повече, ако искаш на ЛС, ще се опитам да проверя. Какви са основанията за прекратяване на договора ти, имаш ли предизвестие и т.н.

# 4
  • Мнения: 125
На постоянно място съм,но министерството на образованието иска 30%съкращение-математика.Директорът трябва да избира,между няколко колежки с еднакъв статут,,за това си мисля,дали имам някаква защита от децата?Все още нямам разговор с директора,но трябва да съм подготвена,ако се спре на мен.

# 5
  • Мнения: 3 336
Варя, пиши в подфорума на сдружението като в заглавието на темата можеш да пишеш - до юристите на СНБМ, сигурна съм, че ще ти отговорят Peace

Общи условия

Активация на акаунт