Ужасни детски приказки

  • 26 059
  • 186
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Имам дъщеря в първи клас. Днес, майка й е на работа, и не знам какво ми стана, но реших да се направя на примерен татко и да видя как се справя с четенето. Викам й - "Прочети ми една приказка да видя как четеш и да се упражняваш малко". Взима тя една детска книжка и отваря на приказката за "Джак и бобеното зърно". Започва да чете и на мен постепенно започва да ми се изправя косата. До края на приказката бях вече ужасен. Който не я знае тази приказка да я разкажа с две думи.

Значи Джак посажда едно вълшебно бобено зърно което пораства до небето, той се катери по него и стига до горната земя. Там вижда една къща в която живеел един великан който ядял хора. Великанът имал патица която снасяла златни яйца. Джак му я открадва и хуква да бяга по бобеното стъбло обратно на Земята. Великанът върви след него. Джак първи стига до земята, взима една брадва, отсича бобеното стъбло, и великанът пада от високо, чупи си вратът и умира на място смазан на земята. И накрая Джак и майка му живеят щастливо и богато като продават златните яйца от патицата на великана.

И така - какви са изводите които може да си направи едно дете от тази "детска" приказка:
 
1. Най-нормалното нещо на света е да откраднеш от някого негово имущество
2. Още по-нормално е да го убиеш, като му счупиш врата, докато той се мъчи да си вземе от теб нещото което му принадлежи.
и
3. След като откраднеш нещо можеш безнаказано да си живееш богато и щастливо до края на дните си...

Абе тия хора които пишат тия "детски" приказки малоумни ли са бе.  #Cussing out  #2gunfire
Как може да учат децата на такива неща.
Аз съм просто възмутен. Няма да давам на дъщеря си да чете повече детски приказки Naughty

# 1
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Преди време в подобна тема  и аз изразих почти същото мнение- Няма приказка без насилие. Но си помислих , че съм прекалено мнителна, защото като бях дете не ми  е направило впечатление лошото а доброто. То винаги побеждава Mr. Green Но като се замислиш, тръпки те побиват.... а после защо децата били агресивни, неконтрулируеми и т.н.

# 2
  • Мнения: 767
Аз знам друг вариант.
Не помня точно, но имаше поучителен край за това, как не трябва да се краде!

# 3
  • Мнения: 212
, защото като бях дете не ми  е направило впечатление лошото а доброто. То винаги побеждава Mr. Green .
Е къде го видя тук доброто - някой краде нещо, после убива собственика на това нещо и накрая живее щастливо с откраднатото... баси и доброто  #2gunfire

# 4
  • Мнения: 5 370
Ми аз на Станислав приказки НЕ ЧЕТА. Той вече достатъчно разбира, а вчера в зоопарка даже ме попита "МАмиии, ама тая пепе'уда ум'яла ли е?" Shocked
Като започнеш от Хензел И Гретел, минеш прес Снежанка и 7-те джуджета и стигнеш до съвременните рейнджъри, мейнджъри и други подобни идиоти всичко е..... Sick

# 5
  • София
  • Мнения: 3 847
Ядосваш се на Джак, но това е само защото не си чел наскоро приказката за златната ябълка. Там, ако си спомняш, юнака намира къщата на ламята и с активната помощ на 3-те  и дъщери я убива. После с помощта на братята си изважда момите на горната земя, за да се ожени всеки брат за по дъщеря на ламята (и момите са навити !?!). Братята се скарват за булката на най-малкия и от благодарност се опитват да го убият. И т.н. и т.н.

После да се чудиш, какви са тези отношения зет-тъща.

# 6
  • Мнения: 9 990
Еми разлиствайте малко книжките, преди да ги купите.Има вариации колкото си щеш, оригиналът е друг.
Всъщност думата "умрял" не е лоша.Истинска е.Понякога е по-лесно да обясниш на едно дете Нещата От Живота с приказка в началото.После Живота ще го донаучи.
Обикновено има някаква поука, но тя е неуловима за 3-4-5-годишните.А на 7-годишните е редно да им се дообясни, за да научат.Имат скрит смисъл повечето.

# 7
  • Мнения: X
"Тия хора, които пишат тези детски приказки" са отдавна вече покойници. Коренът им е в народното творчество още през средновековието. Приказките са си такива, малко различаващи се от това, което е прието да разбираме днес за морала. Акцентира се върху ценените качества по онова време - хитрост, ловкост, вярност, смелост и т.н.
Не е само Джак, прочети всички приказки на Братя Грим /преразказани от тях/ и можеш да се хванеш за главата. Когато бях дете ги приемах такива каквито са и ми харесваха. Сега и аз леко се шашкам. Wink

Ами те и българските народни приказки имат подобни бисери... колят се, крадат се, лъжат се ... да не говорим за Хиляда и една нощ. Mr. Green

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Приказките са събран колективен опит. Целта им е да подготвят децата за живота.
Разликата със сегашните филмчета е почти нищожна. Но кой знае защо отвсякъде се чуват ужасени гласове как днешните филмчета са пълни с насилие. И приказките са пълни с насилие, но е минало достатъчно много време, че да избледнее боичката на реализма.

Борисе,
По-добре преглътни хапа, защото иначе ще се побъркаш.

# 9
  • Мнения: 5 877
Нищо фрапиращо не виждам в тази приказка.

Побеждава слабият герой, непрокопсаникът, при това почти случайно.
Ненужното (бобените зърна) се оказва скрита ценност,
небето (традиционно недостъпно) се оказва лесно достижимо за Джак, а земята (дето всички я тъпчат) се оказва недостижима и смъртоносна за великана.

Интересното, разбира се, са бобените зърна, които се превръщат в стълба към небето. Аналогична история има в "Барон Мюнхаузен", само че там господин баронът стигаше до луната.

Традиционна компенсационна фантазия, нищо лошо няма.
Момчето впрочем не убива великана.
Хайде холан, когато човек фантазира "какво би било, ако" - ако бобените зърна пускаха филизи до небето, ако тиквите ставаха каляски, ако мечките ядяха каша и т.н., кусур му е някой да ходи и да следи за политическата му коректност.
През деветнайсети век са правени опити да се въведат единствено поучителни приказки за примерни дечица. Скукккка!

Последна редакция: нд, 30 мар 2008, 19:32 от Aнда

# 10
  • Мнения: 7 723
....Абе тия хора които пишат тия "детски" приказки малоумни ли са бе.  #Cussing out  #2gunfire
Как може да учат децата на такива неща.
 
Боре, по- поучителни приказки има....
Примерно приказката за Вълкът и седемте козлета....

# 11
  • Мнения: 768
 Приказките  са пълни със символика древни истории, вероятно голяма част са базирани на истински случки. В "Тримата братя и златната ябълка" например дървото сиволизира връзката с горния и долния свят като в основата има змия, а на върха орел...за съжаление не помня подробности, но всеки детайл има смисъл. Мисля, че понеже в наши дни звучат като фантасмагории, погрешно се смятат за детски, въпреки че децата ги харисват така или иначе....

# 12
  • Мнения: 4 406
знам я тази книжка- нескопосан опит да съкратят приказката е довел до издаването на този абсурд. писах на издателството, без резултат. яд ме е за двата лева.

# 13
  • Мнения: 14 906
Има много хубава екранизация на Hallmark, по приказката "Джак и бобеното зърно" там края е много различен и вероятно би ти харесал, а и на дъщеричката ти.

# 14
  • Мнения: 1 079
Не знам за приказките ,обаче тези безумни филмчета по Тв са ужасни .Особено поредицата за отвратителните мутанти -костенурките Нинджа ,детето започна да си държи пръстите на ръцете слепнати - два по два .

Общи условия

Активация на акаунт