Какви храни ядете докато кърмите при АБКМ?

  • 2 587
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 931
Здравейте на всички,

Може би вече има подобна тема, но не успях да я открия. Може ли някой да ми каже какви са разрешените храни докато кърмите бебе с АБКМ. Ние ходим при доцент Маринова и ми беше казала някои, които не мога да ям като мляко, млечни произведения, телешко, бобови, яйца ( за мен можеше от време на време, но не и за детето), и май забравих кои бяха другите. Някой ходил ли е скоро при нея и дали знае повече какво може да се яде. Аз минах само на ориз и картофи, но така не става, кърмата ми също намаля и май ще трябва да си разнообразя малко менюто, а ме е страх да не навредя на бебето нещо.
Много ще съм ви благодарна ако можете да ми помогнете. Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 1 546
Аз съм на такава диета по същата причина но само, че превантивно. Големия ми син е с АБКМ, малкия имаше много силни колики и той и ме посъветваха да мина на диета. Та горе-долу само това ям и аз. По-добре да ти кажа какво ям а не какво не ям, защото забранените са много повече от позволените. Simple Smile
Картофи, ориз (от тях вече ти е втръснало), пилешко, пуешко, свинско, зеленина всякаква почти, обикновени бисквити, солети, овесени ядки, компоти от череши и белени праскови, ябълки, маслини,  маргарин, пушено пуешко и свинско по малко, царевица, чай пия.Ами горе-долу това ям. Бедно но пък ефект върху коликите на бебето имаше поразителен. Peace

# 2
  • Мнения: 931
На мен ми забраниха маргарина (някои производители слагали вътре говежда лой), бисквити, солети и въобще всичко, което може да се купи от магазина. Надявам се, че ще има ефект. А баткото оправи ли се от алергията?

# 3
  • Мнения: 1 984
мдааа... доц. маринова... ако може да ми обясни дали има и 1 общ белтък между кравето мляко и бобовите.... /няма!/ ... ако детето е изключително кърмено нямате АБКМ. иначе - изключвате само и единствено прясно краве мляко! в сирената и киселото мляко белтъкът е преработен от кравешки в микробиален под действието на термофилус стрептококус и лактобацилус булгарикус.   chef маргаринът само се избива в обезмаслено мляко... нямате проблем с него в него няма белтък /Б - ро от диагнозата/.

# 4
  • Мнения: 3 926
Всъщност няма изследваия в световен план по какъв механизъм това, което яде майката влиза в кърмата. Защото, както е ясно храната отива в стомаха (нищо, че гърдите са по-близо Wink)
Връзката м/у храненето на майката и евентуални реакции от страна на бебето е строго индивидуална. Наистина има майки и бебета, при които се наблюдават реакции. Но аз лично (особено като човек, който го е и преживял) съм против подлагането на майката на режим заради алергия при детето.
По последни проучвания алергичните състояния се предават генетично, най-вече по майчина линия. Смята се, че алергиите се предават чрез кърмата след една определена възраст. Но не от храната, а като код, който влиза в организма на детето (дано става ясно от обясненията ми)
Така или иначе алергичното дете няма много други алтернативи за получаване на калций, освен майчината кърма.
Така че - храни си се спокойно и умерено. Смени кравите с овчи продукти. Не с лишавай и ти от калций, защото при кърмопроизводството се изисква доста Grinning

# 5
  • Мнения: 5 401
Аааааааа доц. Маринова, кърмене и захранване - много, много лоша комбинация!!!!! Защо, ще ти потърся темите да прочетеш!  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=146804.msg2814973;topicseen#msg2814973
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=256605.msg6133786;topicseen#msg6133786

П.П. Първата тема е моята, в която ще прочетеш невероятно адекватните съвети на Маринова!

# 6
  • София
  • Мнения: 20
На същата диета съм от началото на Ноември - бебето ми беше на месец, когато се усъмниха, заради обрив по тялото и главата, но повод за прегледа при доц.Ковачева беше продължителната жълтеница. Веднага след като започнах въпросната диета и ЕДНОВРЕМЕННО с това смених козметиката за къпане и мазане, се почувства разликата. Вече 5-ти месец я караме така и вече знам кои храни всъщност не водят до реакция при малката (като напр. маслото и меда). Не ходя повече при Ковачева, след като в средата на третия месец на бебето ме сряза, че вече било крайно време да яде по цяло плодово пюре на ден, как било безотговорно от моя страна и т.н. в този дух. Захранвам я едва от 2 седмици (на 6 мес е сега) с оризова каша и от вчера - с морков.

Ще ти напиша как се опитвам да се преборя с еднообразието, ако питането ти е за това. Може и да ти подхвърля някоя сламка-идея... Та ето какво правя за менюто си:

за закуска:
винаги чай +
мюсли или овесени ядки с плодов сок или с вода (това се оказа изключително силен стимулант за кърмата при мен)
обикновени бисквити със сладко
сладкиш с мармелад - рецептата я има в алергичния форум на дир.бг, но ако някой я иска - ще я пусна тук или на лични
от зърнените закуски за деца (аз си взимам от кутиите на сина ми)
филия намазана със сладко или с лютеница

за обяд/вечеря:
зеленчукова супа (варианти всякакви)
пилешка/заешка супа със зеленчуци (вариациите са безкрайно много)
пълнени чушки с ориз или с ориз и свинска кайма
зелеви/лозови сърми - постни или със свинска кайма
задушен ориз/елда със зеленчуци - постно или с позволено месо
макарони със зеленчуци
задушено пилешко/свинско/заешко с доматен сос
пилешки дробчета с моркови, лук и домати
картофи на фурна - постни или с месо
ориз със спанак на фурна
картофи със спанак
картофени кюфтета
капама с кисело зеле и позволени меса
готвено прясно зеле с моркови
задушени зеленчуци
пържени картофи
скара от свинска кайма
и т.н. в този дух ...

Това готвя за всички ни (вкл. и като имаме гости), защото няма как на всеки отделни неща да правя. Обикновено редувам картофи, ориз, макарони. Един-два пъти в месеца готвя и риба (задушена във фолио на фурна).

Всичко, което съм написала не дава реакция при моето дете. Случвало ми се е да хапвам инцидентно например сладкиш, в който има кисело мляко или яйце и реакция не е имало. Както и ми се е случвало да оближа лъжицата, с която съм слагала кисело мляко за сина ми и след буквално 30-ина минути на лицето на малката да излезе пъпка. Казвам това, защото съм сигурна, че всичко е строго индивидално и ти ще трябва да налучкаш кое става за вас с бебето и кое - не. Защото от опита ми с алергията на баткото си знам, че няма нищо "по принцип". И никой не може да ме убеди колко безобидни са например картофите, като виждах как той за нула време ставаше ЦЕЛИЯ в пъпки - от главата до петите, след като хапнеше от класическото бебешко картофено пюре (сварени смачкани картофи). Реагирал е с обрив и на детските мултивитамини с вкус/аромат на портокал, както и на определени марки замразен спанак... Слава Богу, при него нещата вече са ок, сега се надявам да преодолеем този проблем и с бебето.

Пожелавам ти успех и дано поне малко съм ти била полезна.
Да ти е вкусно!

# 7
  • София
  • Мнения: 1 546
Проблемът при баткото го открихме малко късно, когато започнахме да го захранваме. Аз докато го кърмих не съм пазила диета но детето имаше зверски колики и тогава просто нямаше кой да ми каже какво да правя. Понеже сега вече си знам действам навреме. Водихме го при Ковачева и тя каза, че нищо му няма но за всеки случай. Скрой правих кекс на баткото с домашни яйца и не можах да му устоя. Не забелязвам на детето да му има нещо. Rolling Eyes
Но пък тук чета противоречиви мнения за диетата на кърмачката и сега се чудя какво да правя. newsm78 Аз бях почнала да ям овче сирене но Ковачева отрече  Naughty Нищо! и сега нагъвам хляб ориз и картофи и направо вече Crazy

Общи условия

Активация на акаунт