Спешна кампания за Богомил!

  • 6 822
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 908
Богомил      
Автор Деси Хурмузова     
03 април 2008
 

Богомил Иванов е роден на 30.01.2006 год., в края на шестия месец от бременността, с тегло 920 грама. Поради високата степен на недоносеност, мъничкият има проблеми с дишането и прекарва 3 месеца в кувьоз, борейки се ежечасно за живота си.
През третия месец от престоя му в отделението по неонатология в „Майчин дом” се установява, че има проблем с очичките. Веднага е извършена криотерапия. За съжаление, ефект от терапията няма. На 6 месеца Богомил вече е с частично отлепени ретини.
Лекарите дават съвет на родителите да заминат спешно за чужбина, където има шанс да се спаси зрението на детето. Те се насочват към Германия, Университетска клиника Грайсвалд и заминават незабавно на свои разноски.

На 8 август 2006 год. проф. Клеменс оперира дясното око и констатира, че лявото вече е с напълно отлепена ретина, което налага две последователни операции през около месец. На 13 септември 2006 год. е направена първата операция на лявото око, на 17 октомври - втората.

Междувременно, родителите вече не успяват да набавят необходимите средства и на 6 октомври 2006 год. подават молба за финансово подпомагане в МЗ. С вярата, че здравето на едно дете е от първостепенна важност за здравното министерство, майката специално подчертава в молбата си спешността на случая и моли за разбиране.
На 19 декември 2006 год. получава отговор от КЛЧ, от който става ясно, че 70 дни МЗ не е предприело нищо.
С писмото й нареждат сама да търси становище от националния консултант по очни болести и сама да организира съставянето на протокол от тричленна профилна комисия. Следващите три месеца родителите се занимават с организирането на тази комисия. През март 2007 г. офталмолозите от профилната комисия най-накрая обещават, че ще разгледат случая и ще отговорят писмено. Това така и не се случва. След половин година чакане на заветния отговор, през септември 2007 год., в телефонен разговор, чиновничката в МЗ, без дори да попита за името на детето, казва на родителите, че протоколи не са връщани при тях.
Оттогава до днес, вече 1 година 6 месеца, по молбата за спешна финансова помощ на Богомил няма отговор – нито положителен, нито отрицателен.
На 2 април 2008 год. - вчера, майката на Богомил подаде нова молба в МЗ, с надеждата поне този път да обърнат внимание на детето й
Естествено, през това време родителите не изоставят лечението на детето си. С цената на много усилия намират пари и третата операция (втора за по-увреденото око) е направена.
За лош късмет на Богомилчо, през декември 2006 год. ретините отново се отлепват. Майката се свързва с клиниката в Грайсвалд, откъдето й насрочват дата за преглед през месец март 2007 год. Немските лекари специално подчертават, че тъй като от 1.1.2007 год. България е страна – член на Европейския съюз, в клиниката трябва да бъде представен Формуляр Е112 и лечението на Богомил вече ще е безплатно за семейството му.
Майката подава молба в НЗОК на 23.02.3007 год. Оттам отговарят с искане за допълнителни документи, но срокът за прегледа в Германия вече е наближил и тя заминава с Богомил отново на свои разноски.
Проф. Клеменс установява, че в момента състоянието на очите не е подходящо за операция и насрочва дата за нов преглед на 29 септември 2007 год.
През септември професорът преценява, че детето се движи доста свободно за възрастта си и вероятно долавя силуети с периферното зрение, затова становището му е да се даде още един шанс за двете очи. Насрочва дата за операция на 17 декември 2007 год. и отново напомня на родителите, че са в правото си да ползват Формуляр за планирано лечение Е112.

На 31 октомври майката подава нова молба в НЗОК. Семейството вече е останало без никакви финансови възможности и разчита единствено на Здравната каса. На 15 декември 2007 год. НЗОК отказва да финансира операцията.
Майката се обажда в клиниката в Германия и отменя датата под претекст, че Богомилчо е болен и не може да пътува. Чувства се неудобно да признае истината – тя няма вече никакви пари, а държавата е решила съдбата му...
За да получи Богомил още един шанс да вижда света около себе си, са необходими 6500 евро - по 2802.50 евро за операцията на всяко око, 400 евро за преглед под упойка, престой в клиниката и транспорт).

Ето какво ни писа майката на Богомил: „Не съм се отказала - просто нямам повече пари. В момента чакам да ми насрочат нова дата за операция и, ако е рекъл Господ, и с Ваша помощ се надявам да дадем още един шанс на детето ми да гледа – дали ще е светлина, дали ще са силуети или големи предмети или малки предмети... не зная. За нас е от голямо значение всяка крачка напред, но за голяма част от чиновниците и лекарите в България, той е просто още едно сляпо дете и няма смисъл да се харчат пари за несигурни и незадоволителни резултати.
Нека всички добри и състрадателни хора, с финансови и без финансови възможности, заедно да покажем, че и тук човешкият живот все още има някакъв смисъл.
С Уважение и Благодарност, че има хора като Вас, които ни дават надежда, подкрепа и сили да продължим.
гр. София Даниела Велчева
Дата: 28.03.2008 г.”


Дарителска банкова сметка на Богомил Красимиров Иванов:

ПроКредит Банк - Клон Люлин
БАЕ: PRCB9230
BIC: PRCBBGSF
BG91PRCB92301023084819 - СМЕТКА В ЛЕВА
BG41PRCB92301423084813 - СМЕТКА В ЕВРО
BG33PRCB92301123084812 - СМЕТКА В ДОЛАРИ


Източник: www.save-darina.org

Снимки на Богомил можете да видите тук: http://www.save-darina.org/component/option,com_datsogallery/Ite … ategory/catid,31/

Последна редакция: нд, 08 юни 2008, 16:59 от kopche

# 1
  • София
  • Мнения: 843
 Това е абсурдна държава!!! Как е възможно да ти отказват шанса детето ти да вижда. Какви са тези закони които са в "услуга" на данъкоплатеца.  Как може да откажеш шанса на едно дете да види лицето на майка си колкото и минимален да е той. Ако  ставаше въпрос за тяхно дете едва ли резултатите щяха да са  "несигурни и незадоволителни"........

# 2
  • Мнения: 908
Това е абсурдна държава!!! Как е възможно да ти отказват шанса детето ти да вижда. Какви са тези закони които са в "услуга" на данъкоплатеца.  Как може да откажеш шанса на едно дете да види лицето на майка си колкото и минимален да е той. Ако  ставаше въпрос за тяхно дете едва ли резултатите щяха да са  "несигурни и незадоволителни"........

За съжаление случая на Богомил не е единствен. Това става редовно - лекарите не дават шанс на децата да прогледнат  Close Убиват всякакви надежди у родителите  #2gunfire А и проблемът с очичките при недоносените бебета е заради старите и скапани кувиози в болничните заведения, в които ги слагат  #Cussing out

# 3
  • София
  • Мнения: 843
Не мога да си обясня как таз институция като съзнава, че грешката е тяхна да отказват да  се опитат да я поправят.  #Cussing out

# 4
  • Мнения: 908
Всеки си прехвърля топката, нали знаеш. Никой не иска да поеме отговорността. Но поне да се взимат някакви мерки  Confused

# 5
  • Мнения: 32
Това е абсурдна държава!!!
Трудно е да повярваш обаче в 21 век в държава членка на ЕС се извършва истински геонцид над децата ни...
 Ако тези деца се лекуваха навреме, много от тях щяха да виждат. По-лесното обаче е да се правиш, че ги няма..., а те са мнооого... По цял свят се борят с това, ама тук няма нужда...

# 6
  • Мнения: 737
колко от нас плащат здравни осигуровки,а не ползват и лев от здравната каса.СРАМОТА!да няма пари за детето.а за подновяването на софтуера и компютрите им има.Знаете ли колко дни работят служителите на касата в месеца?точно 10 дни,докато се отчитат лекарите.Не ме разбирайте погрешно-нямам нищо против самите служители.имам много против срещу цялата система!!!

# 7
  • София
  • Мнения: 5 074
Това е абсурдна държава!!!
Трудно е да повярваш обаче в 21 век в държава членка на ЕС се извършва истински геонцид над децата ни...
 Ако тези деца се лекуваха навреме, много от тях щяха да виждат. По-лесното обаче е да се правиш, че ги няма..., а те са мнооого... По цял свят се борят с това, ама тук няма нужда...
По правилно е да се каже - Ако на тези деца се поставяха правилните диагнози и се лекуваха адекватно........
Вярно е, че живеем  В Абсурдикистан.
Срамувам се, че съм българка, на тези години на които съм !!!

# 8
  • Мнения: 393
Това е абсурдна държава!!!
Трудно е да повярваш обаче в 21 век в държава членка на ЕС се извършва истински геонцид над децата ни...
 Ако тези деца се лекуваха навреме, много от тях щяха да виждат. По-лесното обаче е да се правиш, че ги няма..., а те са мнооого... По цял свят се борят с това, ама тук няма нужда...
По правилно е да се каже - Ако на тези деца се поставяха правилните диагнози и се лекуваха адекватно........
Вярно е, че живеем  В Абсурдикистан.
Срамувам се, че съм българка, на тези години на които съм !!!
За съжеление и аз се срамувам, че сме българи Embarassed Една от причините, да теглим шута на всичко което имахме и което бяхме постигнали и да се преселим в "страната на мечтите" беше в името на децата ни.
Опитваме се помагаме с малко парички на нуждаещите се дечицата. А в същото време великата българска "здравна каса" в БГ ни гонеше да и плащаме, поради абсурдното положение че сме български граждани (не сме се прибирали ПЕТ ГОДИНИ в БГ и в необозримо бъдеще няма да посетим "родината"). 

# 9
  • Мнения: 247
Не е срамно да си българин, както не е срамно да си какъвто и да е по произход. Срамно е, че допускаме случващото се с Богомил и с още толкова много деца. Срамно е търпението ни към чиновници и някои т.н."лекари". Чест прави на хората от  www.save-darina.org
че работят толкова всеотдайно не само по конкретните случаи на деца, на които спешно трябва да се помогне, но и защитават активно най-справедливата кауза. Не се съмнявам, че пари за Богомил ще съберем. Но не е това начина за решаване на проблема.

# 10
  • Мнения: 32
... Но не е това начина за решаване на проблема.
...наистина не е това начина, защото стотици български семейства изпаднали в такова положение са принудени да "просят" пари за да дадат на децата си здраве.., а институциите от които зависи да получаваме качествено здравеопазване се крият зад закони, наредби и правилници, които само прикриват престъпната им безотговорност.
Трябва ли да се направи още един филм по ВВС за тези деца на България, та да почнат да кършат ръце и да се чудят що така е станало....,обаче и тогава ще извлекат колкото могат политически дивиденти и цялата работа ще се потули!

# 11
  • Мнения: 3 914
Здравейте,здравей и на Даниела Hug,както разбирам от информацията дадена по-горе ,вероятно в поканата ви от клиниката е все още старата цена на операцията и тъй като вчера се върнах от клиниката в Германия,където е оперирано и моето дете,моля да коригирате цената на операцията ,която вече е 3600 евро на око Sad
Дани,обади се за новия документ ,който удостоверява сумата Peace
Ще ти пиша на лични на кой да се обадиш там,за да може поне престоя ви да е безплатен Peace Hug
Успех  bouquet

# 12
  • Мнения: 32
..... моля да коригирате цената на операцията ,която вече е 3600 евро на око Sad
Дани,обади се за новия документ ,който удостоверява сумата

АУУУУ- направо ми се подкосиха краката.....
Аз съм се уговорила да изпратят нова оферта, защото старата е за насрочената операция през Декември 2007 година!!
Офертата ще бъде тук вероятно в началото на следващата седмица.... но щом има промяна в цената, тя ще важи и за мен!!!
Корекцията ще я направим след като приложа техния документ, ако е възможно разбира се.

# 13
  • Мнения: 908
Щом пристигне новата оферта ще сменя цифрите  Peace
Вики и мама  Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 3 914
..... моля да коригирате цената на операцията ,която вече е 3600 евро на око Sad
Дани,обади се за новия документ ,който удостоверява сумата

АУУУУ- направо ми се подкосиха краката.....
Аз съм се уговорила да изпратят нова оферта, защото старата е за насрочената операция през Декември 2007 година!!
Офертата ще бъде тук вероятно в началото на следващата седмица.... но щом има промяна в цената, тя ще важи и за мен!!!
Корекцията ще я направим след като приложа техния документ, ако е възможно разбира се.
Дани,не се притеснявай,просто сега офертите са цялата сума по престоя в болницата,а не разбито както преди,като цяло е същата като цената включва и евентуални усложнения ,а ако има остатък ти го връщат по банков път PeaceЕстествено тази цена си е в болницата ,а престоя извън нея???????И за това трябват пари TiredХора дайте да помогнем Praynig Praynig Praynig

Общи условия

Активация на акаунт