Безплатен преглед за флуороза във Варна

  • 1 468
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 282
На 15 април проф. Атанасов ще преглежда варненчета за флуороза*. Ето ги и подробностите:
в Днес+, в Черно море и пр.

Моля всички с реално съмнение за флуороза да се запишат за преглед!
Ако е възможно, ще се радваме и да снимаме зъбките на децата ви.
--------------------------------------------------------------------
Не знаете какво е флуороза? Вижте подписа ми и ето този кратък обзор!

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 11:20 от Доня Туфиня

# 1
  • Мнения: 8 769
Както разбирам, професорът, който ще извършва прегледите е "специалист по детска стоматология и ръководител на Колаборационния център на Световната здравна организация за България", което за мен лично означава, че подкрепя флуорната профилактика. Какъв е смисъла да си водя детето при него? Аз действително имам съмнения за дъщеря си, и съм почти 100% убедена, че проф.д-р Никола Атанасов ще ми каже, че зъбите на детето ми са перфектни. Естествено, не желая лошата диагноза и се моля да не е това, което си мисля, но пък искам непредубеден лекар да направи прегледа. Този безплатен преглед идва съвсем в подкрепа на отровителите на децата ни! #Cussing out

# 2
  • Варна
  • Мнения: 616
Ами след като прочетох статиите се чудя дали да заведа детето си - определено доктора си е на страната на флуора Rolling Eyes Има ли смисъл въобще да се главоболим - не е ли по-добре такива прегледи да се извършват от непредубедени лекари и не чак такива "светила"

# 3
  • Мнения: 2 282
Абсолютно съм съгласна с вас. Но все се надявам дотогава да успеем да се организираме и да може да има и наш човек, който да взема координатите, и да снима устите на децата с качествен апарат, за предпочитане - журналист. Тогава ще стане наистина "леко неудобно", ако Атанасов установи липса на флуороза, а 5-6 други зъболекари - наличие.

Представи си другия вариант - обяви професора пред 1-2 медии, че ще преглежда, никой не се появи, и после какво - няма флуороза в България. Аз също се издразних, защото прегледите започват в деня на пресконференцията, 1-2 часа преди това, и естествено, на самата пресконференция с чиста съвест ще могат да твърдят, че такива случаи не са известни. Още повече, че аз и другите родители с пострадали деца няма как да се разкъсаме на две. Всички ще идат при професора, и журналистите на пресконференцията няма да видят ни един флуорозен зъб. Освен ако не снимаме озъбки при професора. Всъщност, аз и нямам намерение да правя същеря си медийна звезда, надявам се да се съобразят с това. Достатъчно и е другия стрес.

# 4
  • Мнения: 8 769
Обадих се да запиша час за моята дъщеря.
Прехвърляха ме от човек на човек, докато най-накрая успяха да намерят "детска сестра". Тя първо ме попита на колко години е детето, и след като чу, че е на 5 г, каза авторитетно:"Оооо, ама моля ви се, няма нужда от преглед. Флуороза на млечни зъби няма". Казах, че има съмнителни бели петънца по зъбките, и че това ме притеснява, а тя каза, че това е начална форма на кариес-скоро щели да почернеят и да станат дупки. Попитах дебилно :"Ама и на предните горни зъби ли стават кариеси", и получих положителен отговор. Crazy
Та така, разминахме се с прегледа. Не ни искат. Tired

# 5
  • Мнения: 801
Какъв е проблема с флуора в БГ, аз лично ползвам флуорирана  готварска сол (друга на пазара ни няма). Оставам с впечатление, че в БГ има антифлуор кампания, може би съм пропуснала важна информация.
Таблетките ни за пеленачета витамин Д са с флуор и ги давах от 7 ден до 18 месец. Мия зъбите на детето от първия му зъб с флуорсъдържаща паста. Ходим на преглед за зъбите му на всеки 6 месеца. За щастие синът ми се е метнал на мен и не обича нищо сладко, а и аз винаги му подслаждам само с плод.

# 6
  • Мнения: 2 282
Какъв е проблема ли?
Много накратко - в 8 града в детските ясли и градини се дава флуорирано мляко от около 12 години. Обаче - без да се уведомят родителите по никакъв начин, освен единично подхвърлени рекламни брошурки не "в тази градина се дава флуорирано мляко, не давайте друго", а "пийте флуорирано мляко, много е полезно". Общо само в 3 градини са уведомили родителите, не знам точно за кои години става дума. И тук става наистина гнусно - няма контрол върху количеството флуор в млякото (нито една лаборатория в България), има 3 противоречиви официални становища колко и трябвало  да има в даваното мляко, учителите и родителите не знаят, а стоматолозите и педиатрите (явно и те толкова информирани) продължават да предписват флуор, без да се сетят за флуорната обща профилактика. Ето по-надълго. Има хиляди недомислици.

Апропо вчера звъняхме на телефон, който ни даде Златарова - прехвърляха ни 20тина минути, докато накрая не се завъртяха.... а в статията пише, че при нея се записва.

# 7
  • Мнения: 8 769
rila11 , попадам на втори твой пост, свързан с флуора. Очевидно не си в БГ, и очевидно добре си научила урока за флуорирането. Лошо няма-давай флуор на детето си, щом си убедена в предимствата, пий и ти, готви и каквото искаш прави с този химичен елемент и съединенията му. Само недей да ни обясняваш колко е полезно, защото благодарение на Интернет четем и размишляваме, а освен това имаме и живи примери за негативните последици от предозирането.

# 8
  • Мнения: 2 282
Вчера професора установи доста флуорози, или по-скоро, както той каза, "предозиране с флуор". Само дето ние като опитващи се да не се натрапваме, не взехме ничии координати, само наши давахме... Много моля, ако тук чете някой от миналите прегледа, нека се обади, да даде някакви координати за връзка на лични! Стига са ни изкарвали виновни, може би е време да потърсим точните без/отговорни!

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 10:17 от Сребърен облак

# 9
  • Мнения: 2 282
Прочетох статийка, която ме подсети, че за изчистване на организма от флуор се препоръчва калция. Това беше първото, което каза един токсиколог, като го питахме за предозирането.
Цитирам статийката:
Като най-добра профилактика при прекомерно количество флуор специалистите препоръчват морските и млечните храни, спанакът, бялото зеле, чаят, жълтъците, черния дроб. Тези продукти с богати на калций, който има свойството да изтласква излишъка от флуор.
А ето я цялата: Прекаленото количество флуор прави зъбите чупливи
Апропо, има още няколко случая с флуороза. Ако не се лъжа, наближиха 10...

Последна редакция: пт, 18 апр 2008, 10:55 от Сребърен облак

# 10
  • Мнения: 8 769
Дано да е вярно това за калция. Дъщеря ми се накъсва да яде кисело мляко (от вкъщи, че досега й забранявах да яде в дг), може би организъмчето й усеща, че има какво да чисти?  newsm78 Сина ми не обича никак кисело мляко.

# 11
  • Мнения: 163
Момичета, във Варна има независим стоматолог, който ще се ангажира да проследи децата ви в случай на флуороза. Може да се обърнете за помощ или диагностика, ако се съмнявате че детето ви има признаците на този д'ефект. За координати пишете на Лични или на roditeli.varna@gmail.com .
Вече се състояха прегледи на няколко деца минали през проф.Атанасов, и както се досещате има разминаване в мнението за състоянието на децата. Не се притеснвявайте да поискате съвет.

Общи условия

Активация на акаунт