Коя е най-подходящатата възраст за даване на кърмаче на ясла?

  • 1 370
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 196
  Здравейте майки-кърмачки!  Heart Eyes
  Моето кърмаче е на 1г9м и вече наближава 2г. И аз като повечето майки след изтичане на майчинството трябва да почвам работа от финансова гледна точка  Laughing Обаче като се замисля няма да е никак лесно Марти да спи на новото място (известни са ви причините - свикнал е да спи с мен-цокайки  Laughing ). Но пък от друга гледна точка обича да си играе с деца и непознати хора сред непознати обстановки. За това не се притеснявам - бързо ще се приспособи. Но за приспиването на обед - незнам какво ще правят леличките, зор ще видят  Laughing
   Обръщам се към майките, които са дали децата си на ясла. Моля ви споделете опит. Как са се справили децата ви относно играта, спането и здравословното състояние, което е най-важно. Колко често боледуваха, през какви периоди? Благодаря Ви предварително

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 22:54 от Stela_Antova

# 1
  • Мнения: 196
Много съм притеснена относно боледуването. Тук майките във Видин постоянно ме плашат как щяло дами се разболява постоянно. и аз като кажа, че още го кърмя и това може да спомогне за по-добър имунитет, те направо падат, отварят си очите  Shocked

# 2
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Дъщеря ми тръгна на ясла на 1г и 9м. Дотогава никога не бяхме се разделяли за повече от 2-3 часа, само 2 дни беше заспивала без мен, а с баща си. Беше пристрастено кърмаче, сучеше по 10-15 пъти на ден, заспиваше само и единствено сучейки...познато ти е. Познати са ми и твоите притеснения. Бях чела доста тук, че децата се приспособяват, но докато не го изпитах на собствен гръб ми беше трудно да повярвам. Тук предпочитат бързата адаптация за следобеден сън. Още първия ден се разбрахме, че ще преценят дали да остане да спи там. Взех си я на обяд, но на втория ден остана да спи там. Беше заспала за 30 мин. На третия ден заспала една от първите за 2-3 минути. Аз не можех да повярвам, сучейки заспиваше поне за 30-40 мин. След една седмица и вкъщи започна да заспива без да търси гърдата.
Колкото до боледуването-индивидуално си е. Мартина боледуваше миналата зима често, без да ходи на ясла.
Не съм споменавала в яслата, че я кърмя. Пък те и сигуно нямаше да ми повярват. Такова животно бременна кърмачка на почти две годишно дете-е, няма такова чудо. Laughing

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Това дали е кърмаче или не не е най-важното. Важно е персоналът да е читав и да се отнася с респект към детето.
Мартин тръгна на ясла на навършени 10 седмици. Търчах между лекциите да го кърмя там и ако успееше да заспи, го слагах веднага в леглото. Иначе възпитателката се занимаваше с това да приспива. Те миличките са толкова изморени от цялата врява около тях че заспиват за 0 време.
Ако можеш разпитай възпитателките в яслата как приспиват и така можеш да правиш "сухи тренировки" у дома преди да тръгне на ясла. По-малко стресиращо е за детето.

# 4
  • Мнения: 9 481
Аз със яслата нямам опит-нашият ще е направо на градина, но понеже и аз започнах работа, през деня е при баба и дядо.
Със заспиването на обед няма проблем-те усещат че не са при мама и си заспиват къде с приказки, къде с гушкане или гледайки детски филмчета Wink
Все още кърмя, надявам се че и благодарение на това е боледувал до момента само 3 пъти-все вируси, но той лапа всичко което види ooooh!
Кърми си детето колкото искате и двамата, и да не ти пука кой какво мисли, не дължиш обяснения на никого Peace
Успех и бърза адаптация на Марти в яслата Hug

# 5
  • Мнения: 196
Тук във Видин ми предлагат да запиша детето направо за първа група с тригодишните деца, когато той стане на две, а това ще е на 4 август т.г. Мислите ли, че трябва да изчакам? Май ще е по-добре есента да го запиша за градина, щото все пак 3-год деца имат по-добре развита имунна система, нали? Вчера ходих до една ясла и там една преподавателка на по-големите ми каза, че тези деца, които са дадени по-рано на ясла и са боледували често, когато станат на 3 боледуват по-рядко в сравнение с тези, които тръгват направо на 3г. за първа група. На мен това ми се стори неправдоподобно. Вие как мислите?

# 6
  • Мнения: 5 401
... тези деца, които са дадени по-рано на ясла и са боледували често, когато станат на 3 боледуват по-рядко в сравнение с тези, които тръгват направо на 3г. за първа група. На мен това ми се стори неправдоподобно. Вие как мислите?

Склонна съм да повярвам на това, тъй като имунната система на детето се засилва когато не е в стерилната домашна обстановка. В яслата всички лапат едни и същи играчки, спят заедно, кой сополив, кой не и лека-полека организма привиква да се бори с бацилите.  Peace Друг е въпросът, ако детето наистина боледува толкова често, че да не позволя на имунна система да се възстанови и укрепне. Индивидуално е! Пробвай!  Simple Smile Винаги можеш да отпишеш детето, ако видиш, че нещата не вървят добре. Също така радвай се, че нямаш нашите проблеми с липсате на места.  Rolling Eyes

Другото положително влияние, което оказва яслата върху малките деца, е по-лесната адаптация към живота в градината - към режима, към общуването с другите дребчовци и с лелките. Много хора са ми казвали, че децата, които са посещавали ясла, в ДГ са като войничета, докато голяма част от другите са в потрес от случващото се.

Конкретно за спането - моят дребен през деня е с баба си и тя го преспива за отрицателно време в креватчето, докато през уикенда когато е с мен, заспива само на цица.  Wink Много лесно свиква с липсата ми и не й създава проблеми.

Надявам се скоро и Каби да тръгне на ясла, но засега е мисия невъзможна...  Confused

# 7
  • Мнения: 398
 И на мен това ми е болна тема.
 За жалост ще се наложи да дам Мики рано на ясла и ми става малко кофти.Яслата е много добра и племенникът тръгна на 1.4 месеца и от тогава до сега се развива много добре.Научил е песнички , много говори ,раздава си играчките ,сгъва си дрехите и изобщо много са доволни.Даже там поущряват децата  като отговарят и взимат участие.Един ден племенника пристига и целува сина ми и му казва "Аз те целувам ,защото си умен." Laughing
 Но в същото време ме притиснява , това че с дребния не сме се разделяли и дано лесно се адаптира.А за кърменето -аз лично няма да кажа , защото   често лелките се оправдават,че детето е неспокойно ,заради кърменето.

# 8
  • Мнения: 753
Около мене децата на ясла все боледуват и майките им все не могат да "почнат" работа. Притесняват се какво ядат децата им, дали са спали - никой не можел да им казва винаги...
За себе си съм решила моят малчуган да тръгне от 3г.
Казвали са ми, че дали ще тръгне от 2 или от 3г. все ще боледува, но аз мисля, че организмът на едно дете на 3г. е способен да се справи по-леко с дадена болест.
Хубавото, което са споделяли майки за яслата е придобиването на добри навици като този за гърнето.
Гадното е, че на много местоработи не дават шанс за израстване, развитие на жена с малко дете /като предполагат чести отсъствия по болест/.
Леко приспособяване на детенцето и на теб!

# 9
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Стела, не мисля че е добра идея да го запишеш на 2 год в градина с три годишни. В яслата има повече персонал за една група, грижат се повече за тях, в смисъл че ако не могат ги хранят и т.н., докато в градината са поставени в условия близки до училищните, имат занимания...Макар че, може би си е и до организация все пак на съответното заведение.
Пърли, ами дай го Каби насам, и на ясла ще ходи, ще се справим и с кърменето някак си Heart Eyes

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Това дали е кърмаче или не не е най-важното. Важно е персоналът да е читав и да се отнася с респект към детето.
Ако можеш разпитай възпитателките в яслата как приспиват и така можеш да правиш "сухи тренировки" у дома преди да тръгне на ясла. По-малко стресиращо е за детето.
точно така  Peace

# 11
  • Мнения: 2 614
Дъщеря ми тръгна на ясла миналия април - беше на 1г4м - много малка, но исках преди да тръгна на работа през юни да съм сигурна, че всичко ще е наред! Казах веднъж, че кърмя, когато трябваше да я оставим да спи там, но имам чуството, че не ми повярваха!  Mr. Green
Калина свикна сравнително бързо, но не и преди и аз да свикна. Постоянно усещаше моята нервност сутрин и плачеше, че трябва да се разделим! Но и това отмина. Не боледуваше много, и най-хубавото е, че дори и да се разболее,  не боледуваше сериозно и болестите минаваха бързо!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 057
Моето дете тръгна на ясла на 2г. и 1м. Поради познатите навици със сукането, аз си мислех, че ще имам страшни проблеми. Първият ден стоя един час, скъсал се да реве, обадиха ми се да го взема. На следващия ден отново - час и половина. Така за първата седмица стоеше максимум три часа. Втората седмица се разболя и си беше в къщи. На третата седмица беше забравил всичко и пак го взимах на обяд... Целия септември беше поредица от стоене до обяд в яслата и после боледуване. Октомври започнахме да го взимаме малко след като обядваха. Ноември и декември го оставяхме да спи там и да го взимаме веднага след като закусят. От началото на тази година, вече нямаме проблем. Ходи с удоволствие в яслата, научи се да говори и куп други неща. Паралелно с това го отбих на 2г. и почти 4м.
Преди яслата, никога не е имал режим на хранене и спане. Нищо не ти пречи да опиташ. Ако се получи - чудесно, ако не - здраве да е.

# 13
  • Мнения: 94
аз се очертава да го дам на 1год,3м, но ми се вижда много рано

# 14
  • Мнения: 1 586
Здравейте всички, и на мен ми предстои да дам Хриси на ясла,може би сега юни,той ще бъде на 1г.и почти 10месеца, но на мен ми е много притеснено,и той никога не се е отделял от мен,и си е "голям мамчо".Общително дете е,търси дечица и като се заиграе направо забравя за мен,надявам се да свикне.Притеснява ме много и отношението на лелките и госпожите в яслата,уж чувам добри отзиви но пак много ме е страх.
Ще ми е интересно да разбера,има ли подходяща възраст и коя е тя?

Общи условия

Активация на акаунт