Въпрос за боядисването на яйца с темперни бои...

  • 8 802
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 422
Могат ли след това да се консумират.
Или трябва яйцата, които се боядисват с темперни или акрилни бои да са кухи?

# 1
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
само издуханите
За истинските си караш традиционно с безвредни или естествени.

# 2
  • Мнения: 282
Не стават за ядене. Peace

# 3
  • Мнения: 5 001
Могат ли след това да се консумират.
Или трябва яйцата, които се боядисват с темперни или акрилни бои да са кухи?
Не се консумират такива боядисани яйца...Вредните съставки проникват през черупката...

# 4
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
добре, че ви прочетох, мислех да нашаря с темперни бои яйца, които после ще се консумират на празника

# 5
  • Мнения: 422
Тази година за пръв път ще се пробвам да порисувам върху яйца с темперни и акрилни бои.
Но за да не цапат, мисля 4е трябва да се лакират с нещо отгоре....
С какво ?

# 6
  • Мнения: 153
Акрилните са водоразтворими бои, които след изсъхване може и да не се лакират /веднъж изсъхнала, боята не се разтваря/.
Темперните имат нужда от лак, но вида му няма значение. Препоръчвам ти, да използваш бързо съхнещ и не много "ароматен".
Може да си купиш и специален от художествен магазин или пък съвсем обикновен от близката железария...
Дори може и с лак за нокти, но ще ти е малко количеството.

# 7
  • Мнения: 80
привет и от мен една наша позната украсяваше великденските си яйца със шарени дървени моливи .пробвай така става интересни яйцата .

# 8
  • Мнения: 161
Акрилните са водоразтворими бои, които след изсъхване може и да не се лакират /веднъж изсъхнала, боята не се разтваря/.
Темперните имат нужда от лак, но вида му няма значение. Препоръчвам ти, да използваш бързо съхнещ и не много "ароматен". Може да си купиш и специален от художествен магазин или пък съвсем обикновен от близката железария...
Дори може и с лак за нокти, но ще ти е малко количеството.

Има един начин на боядисване на великденски яйца с темперти бои и със желатин. Така боите не се разтичат, не се лакира с миризлив лак.А може и да беше с акварелни, сега като се замислих май не съм сигурна с какви бои точно се правеше....
Аз съм го виждала преди 7-8 години, тогава даже го пробвах.
Друг е въпроса за проникване на вредните съставки на боите, признавам си че тогава даже не се и замислих дали са вредни или не. Със сигурност не са безвредни, но пък колко и какво прониква през черупката не знам и не мога да коментирам.


Та, технологията беше нещо от сорта -  разтваряше се желатин във вода. Не помня концентрацията, но не беше много гъсто - нещо като захарен сироп го докарваше на консистенция.
Вече сварените яйца се топват в желатиновата вода, топиш си върховете на пръстите в различните цветове и мацаш яйцата. Боята се прелива и всяко яйце ставаше уникално и различно. Ако се прави на току-що намокрено яйце- преливането на боите е по-силно, ако се изчака 1-2 мин. леко да поизсъхне повърността и тогава се нашарят, стават по-очертани цветове.
Голямо обяснение му направих, но си признавам че съм забравила как точно беше.
Но хубавото на тоя метод беше че ми доставяше невероятно удоволствие самото мацотене и рисуване на яйцата с пръсти.
Ако някой си спомня нещо повече - нека да допълва.

Да се "лакира" отгоре с бецветен лак за нокти,  е добра идея - така хем ще излезе и по-евтино и по-малко миризливо и по-бързо съхнещо. Лаковете от желазериите - всичките са силно "ароматни", и според мен далеч по-отровни отколкото лака за нокти, пък и не на последно място - с такъв лак ще съхнат няколко часа поне. И една кутия лак от железариите струва около 8 лв. - безмислена инвестиция за боядисване на велигденски яйца само.

Последна редакция: ср, 23 апр 2008, 16:23 от Rommi

Общи условия

Активация на акаунт