Временно посещаване на детска градина в България.

  • 1 688
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 363
Някой от вас записвал ли е отрочето/тата си на българска детска градина, докато са в България за 10дена, 20 дена, месец?

Интересно ми е дали е възможно временно посещение - от рода на една, две седмица, за по няколко часа и какво е необходимо, какви документи, ако е възможно.

Изведнъж ми хрумна  идеята да запиша детето за една седмица, дори две разкъсани, само до обяд да посещава градината до нас, но се съмнявам малко да стане - медицински изследвания май трябвали ( според майка ми)?

# 1
  • Мнения: 3 804
в държавна няма да стане,виж в 4астна може и да се съгласят,но изследвания задължително ще трябват,а и вземи си превод на имунизационния паспорт,без доказани имунизации пак няма да стане.
ще следя темата защото мисля и аз да я пусна за малко това лято

# 2
  • Мнения: 1 072
Мира, вклУ4вам се с инфо за наШия град. МиШо миналата година посеЩаваШе дьржавна градина за времето от 5 седмици, пьлен ден , с храна и спане.Извадихме медицинско свидетелство (5.50лв) за един дообед.Друго не са ми искали. Ако имаШ пове4е вьпроси ела на ЛС: Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 363
Имам някакви смътни спомени, че някой тук си даваше детето на детска (където бабата работеше), но не си спомням кой.

Интересно ми е, понеже тук единственото което са ми искали е да попълня формуляр за медикал хистори  с общи въпроси, боледувало ли е детето, от какво, ваксинирано ли е и това е. Ако не се лъжа въпросите бяха в този дух. Никой не е искал да гледа медицинския картон и пр. Мислех си, че може би е така и при нас.
Нещата се усложняват прекалено много, ако трябва тепърва да търся да ми превеждат картона, легалиризрат (евентуално)... Май не си струва за толкова кратко време Tired

Не критикувам системата ни. Различна е от тукашната, явно.

ПС. Ири, минавам на лични Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 3 491
Мои познати бяха си записвали децата за около месец в държавна детска градина в София, и бяха доволни. Не знам точно какво са им искали. Споменаваха само като недостатък лятната ваканция на градините, май само до края на юни работели.
Като летен вариант за кратък период от време,  съм чувала добри отзиви от тукашни познати за този център:
http://www.oksinia-bg.com/kidcenter5.html .

# 5
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Миналото лято пуснах сина ми на ясла в БГ за по4ти два месеца. Бях си направила копие на сложените му ваксини, избрахме си ли4на педиатърка, направиха му изследвания на кръв, ако и урина и това е.
Мисля и това лято пак да го запиша.

в държавна няма да стане,виж в 4астна може и да се съгласят

В държавна беше, в нашият град няма 4астна.

# 6
  • Мнения: 46
 Wink Аз също съм водила синът ми в бг детска градина няколко пъти, дори и миналата есен го записах и на предучилищна и когато сме в бг си ходи там.
Хубавото е, че плащаш само за периода, в който е посещавал детското заведение, а на предучилищна ходи в едно училище и е безплатно.

Но...той е ходил в провинцията, където са баба му и дядо му. Свободни места се намират, а пък и познати, приятели като те препоръчат все се намира как да се вмести в програмата за известно време. Така не скучае пред телевизора или компютъра, когато се намираме в бг, а и също важно нещо е, че си намира приятели на неговата възраст и е "в час с модата" и в бг.

В София, обаче, положението е доста по-трудно с недостига на детски заведения  /държавните/ - поне така бяха представени нещата по медиите,но може би зависи от района, квартала. За частните не зная как стоят нещата.

Да, искат имунизационен паспорт /аз го преснимах без превод  - ами те съкращенията на имунизациите са интернационални и ми го приеха/ , медицинско - личният детски лекар дава списък с кои точно изследвания, + фекален секрет /за проверка от глисти/. Но тези документи се вадят бързо.

Аз съм си записала децата и в бг на детски личен лекар /до 18 г. е безплатно/, като преди това ги записах в отдел "Есграон", в общината, преведох актовете за раждане, изкараха им български егн - та, а после им направих и бг паспорти. Сега имат по два паспорта - бг и ат.

 Simple Smile Препоръчвам и на вас същото, защото е удобно и функционално и за майките и за децата,+ и да не се чувстват аутсайдери в майчината им родина /мое мнение/ Защото понякога се получава така - в чужбина си чужденец и в собствената си родина пак си чужденец  Confused


 

# 7
  • Мнения: 780
Преди почти 3 години си бяхме в БГ за 3 месеца. Успяхме да запишем голямата ми дъщеря на градина (държавна). Имахме 2 проблема:

1. Нямаше места в нито една градина и стари познати и приятели решиха да помагат, т.е. звъннаха телефони тук и там, за да и намерят място. Изненадаха ме след като аз се бях примирила, че няма да стане. По принцип съм против такова 'извиване на ръцете зад гърба', защото по-големите бройки деца ощетяват всички еднакво.

2. Личната лекарка ни каза как и кога да вземем секрет за глисти (аз си мислех, че се прави в болницата). Поиска да види имунизациите (няма нужда да се превежда имунизационния картон) и проблем се оказа, че нямаме имунизация против туберкулоза, която е задължителна в БГ. Наложи се да ходим при началник ХЕИ, та тя на своя глава разписа документите.

Така след около седмица детето тръгна на градина, но изкара само няколко дена. Започна да изпада в истеричен рев сутрин като споменавах градината, не искаше да слезе от колата като видеше сградата и никой не можа да я вкара там отново. По съвет на лекарката я спряхме - според нея имаше причина и детето беше видимо травмирано. Каза ми да изчакам и че един ден тя сама ще ми каже причината. Така и стана. Чак след около месец дъщеря ми ми каза, че друго дете я захапало по ръката и ми показа къде. И сега помни. Определено и остана травма дълго време, защото като се върнахме тук и трябваше да започне градина, изпадаше в страх и рев само като видеше повече деца на куп. Госпожите в градината в БГ не бяха видели нищо и не знаеха причината до последно.

Определено съм "ЗА" посещаването на градина в БГ когато има възможност, макар и за кратък период от време - има много предимства. Съжалявам много, че при нас така се получи.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз записах синът ми зимата в детска градина в БГ/бяхме си там за 2 месеца/-гоямо ходена....на изследвания,на консултации  ooooh! Имаше гоямо желание да ходи докато не видя какво е - посешава градината един ден и това беше  Crazy

# 9
И ние посещавахме частна детска градина във Варна, въпреки че синът ми е  с чуждо гражданство. Първо че не ни изискваха абсолютно никакви документи или каквато и да е информация. Плащах на седмица и го водех когато има желание, а то за мой късмет беше голямо. Останахме много доволни. Но за държавна детска градина ми отказаха категорично.
 

# 10
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Запис. И аз се замислям за нещо такова  Thinking.

Възможно ли е посещаване на половин ден и ако някои има опит за такова в София (Подуяне или център-около ЦУМ-а, дали още така се нарича Embarassed)?
Мира сори че ти използвам темата Embarassed

# 11
  • Мнения: 1 363
Gi, с най- голямо удоволствие.    bouquet
Благодаря на всички включили се  bouquet

чАстна детска градина би ме устроило най - добре, ако може без медицински прегледи - анални и  кръвни Sad   Sick

Ще се опитам да се срещна с директорката на градината и да и обясня положението, в същото време ще се опитам ч/з познати на познати, ако мога да прескоча стреса при изследванията Sad

# 12
  • Мнения: 1 783
Аз също бих пробвала в частна. Ако си във Варна мога да ти дам списък. По около 200 лв на месец искат за половин ден, поне в една, която проверявах. Изследванията не са голяма работа, вземаш и носиш и това е.

# 13
  • Мнения: 1 224
Преди 3 години (синът ми беше на 2,5) исках да запиша детето на градина в Бг - той сам изяви желание.Успях да намеря държавна в Младост ъдето да има места (не знам дали сега е възможно) но ми искаха куп документи и онова за глистите и се отказах - не бях сигурна дали ще му хареса изобщо.Групата ми се видя огромна, 30 фарфалета на по годинка-две с две лелки, които имат време само носове да забърсват и дупета, едва ли им остава такова за игри и забавления. Дворът беше доста занемарен.
В крайна сметка го пратих на частна, не помня името, в един блок в Младост 2.Нищо не ми искаха, взимах си го в един и половина, имаха лека предиобедна закуска, хапвахме в къщи и заспиваше.И аз и детето бяхме доволни.
Но миналата година си бяхме зимата пак в Бг и пак го записах в същата градина.Той вече имаше опит с тукашната, тръгна с голямо желание, но беше подчертано пренебрегван от възпитателките.Там учеха английски и имаха работни тетрадки, но него изобщо не го включваха в уроците "нямало смисъл" щото бил за малко.На въпроса му към учителка че не знае тази игра, на която децата играят в момента отговора е бил "ми аз какво да направя".Плащах по някаква си тройна тарифа без изобщо да му отделят каквото и да е внимание - просто го оставяха да се занимава - явно като е бил по-малък го е устройвало, но сега се чувстваше пренебрегнат. Хубавото беше само че имаха организирани ски в събота и неделя и с автобусче ги качваха на Витоша да покарат - това много го изкефи.
Като цяло бих препоръчала частната градина за кратък престой в голям град (в провинцията държавните не са нито толкова фрашкани, нито толкова се чака).Не ти искат кой знае какви документи (най-много преглед от личната), за по-кратко време са, има повече разнообразие и винаги може да се откажеш ако на детето не му хареса (има я и тази вероятност), има тарифи и за ден и за месец.
Чух и за нещо ново - детски клубове. Там си оставяш детето и плащаш на час, забавляват го и си играе с други деца. Нищо не ти искат (като документи) и можеш да си ходиш когато ти отърва.Това е също много добър вариант за кратко посещение - хем детето си общува с деца, хем си много гъвкав и ходиш когато ти се иска и колкото ти се иска.За съжаление знам само един в Павлово но е хубав и го препоръчвам.

# 14
  • usa
  • Мнения: 2 113
Имам някакви смътни спомени, че някой тук си даваше детето на детска (където бабата работеше), но не си спомням кой.

arrows беше този някой.

Общи условия

Активация на акаунт