Нужен ли ни е психолог

  • 1 849
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Здравейте, напоследък имаме доста проблеми с малкия ни син, може и да не са чак такива проблеми за които да се притесняваме. Дали е в такъв период през който преминават много от децата не знам  ooooh!
Още от 6 месечен се будеше по няколко пъти на вечер и това почти постоянно, сега е вече на 2 години и 1 месец и това будене почти намаля докато преди 2 месеца не почна яслата, така и не успя да свикне за няколкото седмици през които ходеше (само до обяд) постоянно рев и после боледуваше (ларингити и незнам си какво още) а в къщи не искаше да става от леглото за да не го водим на ясли, вечер пък не искаше да влиза в банята да го къпем. Майка си я върти на малкия си пръст буквално реве за почти всичко каквото си науми и каквото иска. Горката вечер се връщах от работа и я заварвах да плаче  Tired
Майчинството (платеното) и свърши към края на март и поради финансови причини се наложи да се върне на работа (пък и малко да се разсее от грижите за детето) Не леката задача да помага през деня с отглеждането пое майка и, която че се пенсионира принудително за да ни помага.  Малкия палавник в първиде дни много я слушаше но вече и е хванал явно цаката и също започва да я върти на пръста си. Тук от няколко дни пък е някакъв ад, знае няколко думички и когато явно си науми нещо започва с викове и рев, вика мама, мама дори и когато тя е там, вика "еййй там еййй там" "няма" "не не" иска нещо даваш му го, а той реве че не го иска постоянно си противоречи. Следобяд спи малко, вечер се буди и вика "мама мааама" а тя стой до него, сутрин започва тоя ад още от 5-6 часа иска да става после пък иска да ляга и после пак така. Става рано и не знам как издържа бе достатъчния за децата като него сън  ooooh!
Когато аз го гледма през деня и няма никой друг, единствено ме слуша и не прави номера (естествено докто не се върне майка му)
чудил съм се дали да не напусна работа и да го гледам аз, но пък тогава обричам семейството си на мизерстване, понеже всички знаем че трудно се издържа с 400 лева на месец който щв взима съпругата ми.
Не знам какво да правим, от яслите е наплашен и трудно ще го върнем там (дали пък не в тях проблема), баба му не знам как ще издържи на тоя ад, направо ми е неудобно.
Дали това е някакъв период който ще отшуми, дали не трябва да идем на психолог за да се опитаме да разберем що върти тези инати и нерви (верно че и ние сме малко нервни ама то кой не е в днешното тежко битие). Как пък се води толкова малко дете на психолог което дори още не може да свърже 2-3 думи Tired
Дайте някакви идеи, как да постъпим та да се поуспоко малко, поне вечер да спи като хората.
Благодаря ви !

# 1
  • Мнения: 931
До психолог не мисля че чак ще се стигне, но е хубаво да се посъветвате с друг специалист, идете първо при педиатъра(или джипито) ви той да ви насочи към точното място.Така като чета ми се струва че проблема не е за пренебрегване и вземане на адекватно решение по скоро.
Пожелавам ти успех и бързо да се оправите  Peace

# 2
  • Мнения: 2 529
Ох, не ви е лесно  Rolling Eyes

По принцип наистина би могъл един добър детски психолог да ви помогне, но се опасявам, че трудно ще намерите такъв, който да не ви извика на поне 100 сеанса и не ви вземе доста пари. Има вариант към хомеопат да се обърнете, защото те се справят успешно с подобни проблеми (или поне съня на детето да се нормализира), но не мога да препоръчам конкретно име.
Много е вероятно и детето само да си преодолее този труден период, не случайно наричат тази възраст "ужасните две", "детски пубертет" и т.н.

Всичко добро ви желая!  Simple Smile

# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Според мен е намерил най-често срещания начин за манипулиране- плачът. Трябва ясно да му се покаже, че с рев няма да постигне нищо, това ще стане като го оставите да поплаче. Две години са достатъчни за да имате комуникация с детето, т.е да му говорите и обяснявате всичко, така че да разбере, че това държание не е начина за да постигне нещо. Спрете да му угаждате за излишни и безсмислени неща, ако иска да стане в 6ч и вие сте склонни да го направите, после няма да го върнете в леглото когато поиска. Все пак дете на тази възраст отдавана трябва да има ясен дневен режим, часове за игра, за ядене и за сън. Както описвате ситуацията ще ви е необходимо много търпение и най-вече постоянство за да вкарате нещата в ред Wink.
На психолог едва ли е необходимо да го водите, но ако искате отидете за ваше успокоение. Той ще ви каже същото, което вече написах Wink.

# 4
  • Мнения: 165
Предполагам, че проблема идва от яслите, защото моя колежка е споделяла подобно нещо с мен. Дори по-лошо - малкият си е удрял главата в кошарата. Този период ще отмине, просто трябва да сте търпеливи. Не го пращайте за известно време на ясли. После пробвайте отново. Успех!

# 5
  • София
  • Мнения: 1 529
Колкото и трудно да ви е проявете търпение и бъдете спокойни,защото неспокойствието на майката се предава на детето. Аз също гледам внука си и той е спокойно дете ,но и той има периоди когато капризничи. Важното е да се запази спокойствие. Ние тъщите щом сме поели отговорната задача да помагаме ще се справим. Не ни жалете.Да не чуе дявола Wink,но внука ми изкара зимата без болести...Бабата да чете във форума за да е в крак с времето,защото децата сега се гледат различно. Винаги обаче трябва търпение и доброта и най вече обич.

# 6
  • Мнения: 779
Когато детето играе,бързо ли му омръзва това,което прави?Занимава ли се по-дълго с нещо или непрекъснато сменя игрите?Активен ли е много?
Замисляли ли сте се да не е хиперактивен?Страда ли от дифицит на концентрация например?
Не ме разбирай погрешно(може би въобще не е така),но питам..
ПОнякога родителите незабелязваме,ако детенце има проблем и смятаме,че е просто по-буен.
Дано е период,който да отмине по-бързо.Но ако не е ,също не е страшно.

# 7
  • Мнения: 1 367
Да не би да е уплашен от нещо в яслата?Пробвахте ли да говорите с възпитателките там,все пак детето тудно би могло да ви обясни.Наистина според мен няма нужда от детски психолог.Най-добрият вариант е да опитате да обясните на детето,че не всичко става,както то поиска,дори това да значи малко повече рев.Той вече е достатъчно голям,за да разбере какво искате от него.Поне така мисля,още не сме стигнали до там,но това сигурно предстои.Искрено ви желая успех!

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето явно страда и има нужда от майка си. Може да пробватe с една по-дълга отпуска и да си с детето без да ходи на ясла. Ако то се успокои и започне да се държи нормално, значи изводът е ясен.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 10:54 от RadostinaHZ

# 9
  • София
  • Мнения: 17 591
Хм, много е вероятно психологът да не помогне. От друга страна, със сигурност няма да навреди. Не знам какво да ти препоръчам - аз не съм психолог - явно по някакъв начин са го травмирали и наплашили в ДГ, предполагам, че с теб се чувства сигурно детето, затова е спокойно... Може би можеш да вземеш отпуска - дори и неплатена - за известно време, да се успокои, или да му обясниш, че ако се държи зле с баба си ще трябва отново да тръгне на ясла. Но двете са противоположни в психологически аспект, а аз на знам кое би било по-удачно...

Освен това вероятно има нужда от някакъв "отвън зададен" - демек, от вас - режим. Примерно - през нощта не се става, до някакъв час, удобен за вас, не се става. Може да бъде успокоен с думи, погален, но не и изваден извън леглото. Ляга се в определен час, става се в определен час. Ако се изморява през деня и има нужда от сън (ако не се изморява достатъчно изобщо не се и опитвайте да го карате да спи през деня) - това също става в определен час, и то час, който за него е малко по-отдалечен, демек, малко по-късно от колкото му е (физиологически) необходимо, не по-рано. Също се яде в определени часове и се къпе по едно и също време. Някак повторението също носи сигурност, увереност, успокоение.
А, да и - играем си, обичаме те и искаме да сме с теб, опитваме се да разберем какво искаш, но ако крещиш и плачеш, отиваш си в стаята да се успокоиш.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 10:31 от katiABV

# 10
  • Мнения: 25
Когато детето играе,бързо ли му омръзва това,което прави?Занимава ли се по-дълго с нещо или непрекъснато сменя игрите?Активен ли е много?
Замисляли ли сте се да не е хиперактивен?Страда ли от дифицит на концентрация например?

Мислили сме по този въпрос, от една страна бързо му омръзват играчките и не застава на едно място, от друга има случаи когато сам се заиграва за по-дълго. Апък ако някой го занимава с нещо и му хареса може и доста дълго време да играе с това. Та така де, ту му омръзва ту се заиграва, та не може да се разбере. Според мен не е, щото пък с часове може да си събира камъчета или да бере тревички и цветя когато сме го завели в морската градина  newsm78

Да не би да е уплашен от нещо в яслата?Пробвахте ли да говорите с възпитателките там,все пак детето тудно би могло да ви обясни.

Абе че е уплашен уплашен е, в дните когато ходеше на яслите, в къщи беше същински ад. Едната сестра там е много лъчезарна с нея поговорихе и тя ни успокои, но е на смени и другата смяна е една темерутеста дърта лелка дето и супер строга и човек не може да говори с нея на нормален език (междупрочем и директорката е същата)

Интересното е че търси майка си само когато се е заинатил за нещо или когато се събуди вечер (по-рядко) или рано сутрин (по-често тогава я търси). През останалото време ако аз или баба му сме там и има занимавка хич не се сеща да я потърси  newsm78
А при мен е тих и спокоен сигурно защото по някога съм малко по-строг  Blush а едва ли че се чувства по-сигурен (пък може и така да е)
Дано да е период, че се изпокарваме със съпругата покрай тея нерви Sad  Аз се връщам от работа психически капнал защото по цялден мисля едни шантави програми пред компютъра, тя изнервена от детето и той като писне и става една идилия, превърнали сме се на съквартиранти в къщи. Явно трябва да се опитаме да сме малко по-спокойни  Thinking Не че не сме пробвали ама като се заинати пак и почне да реве и мрънка  и ни отива опита по дяволите, сигурно трябват повече усилия.

Благодаря ви за мненията  Hug

Освен това вероятно има нужда от някакъв "отвън зададен" - демек, от вас - режим. Примерно - през нощта не се става, до някакъв час, удобен за вас, не се става. Може да бъде успокоен с думи, погален, но не и изваден извън леглото. Ляга се в определен час, става се в определен час. Ако се изморява през деня и има нужда от сън (ако не се изморява достатъчно изобщо не се и опитвайте да го карате да спи през деня) - това също става в определен час, и то час, който за него е малко по-отдалечен, демек, малко по-късно от колкото му е (физиологически) необходимо, не по-рано. Също се яде в определени часове и се къпе по едно и също време. Някак повторението също носи сигурност, увереност, успокоение.
А, да и - играем си, обичаме те и искаме да сме с теб, опитваме се да разберем какво искаш, но ако крещиш и плачеш, отиваш си в стаята да се успокоиш.

Има го този режим, яде, ляга си и се къпе горе долу по едно време. След обяд се измаря но не му се ляга винаги, все пак кое дете би предпочело да спи пред играта Simple Smile но пък после като се примери заспива. Лошото е че в повечето лучаи не спи повече от час, тогава пък става по инатлив, явно не е наспан, но пък не иска да ляга.  Ината е голям, пробва ли сме го да го оставяме да се наплаче но той може да го прави доста дълго и ние се притесняваме да не му стане нещо.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 10:52 от MegatroniC

# 11
  • Мнения: 25
Снощи се разпра от рев, чак взе да не може да си поеме въздух, и то защото беше напълнил памперса и трябваше да го мием в банята - рев рев и само повтаря "ей там" "ей там"  демек да не го закачаме а да го оставим да си седи във всекидневната, Такъв рев до сега не беше правил, баси ината  #Cussing out

Някой има ли представа в Бургас за някой добър хомеопат и как горе долу върят цените, да си направя сметка дали ще имам възможност да го закараме та да го погледне и изпише нещо за успокояване на опърничеви  #Crazy

# 12
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Според мен трябва да потърсите съвета на педиатър или психоаналитик  за да ви даде напътствие/съвети как да се справите с "моментната" ситуация около детенце  Hug


Стискам палци този "период" да отмине  Peace и вс. да е Оки около вас и детенце   bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
MegatroniC на всяка цена заведете детето на детски психолог. Те си имат техники, не е нужно детето да говори. Моята кума е психолог и в момента даже е командировка в Бургас. Ще се обадя да я питам има ли познати детски психолози там и ще ти пиша ЛС.

# 14
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Ината е голям, пробва ли сме го да го оставяме да се наплаче но той може да го прави доста дълго и ние се притесняваме да не му стане нещо.

Това е най-често допусканата грешка при родителите. По-добре въобще не го оставяйте да плаче, ако след малко ще отстъпите вие. Така детето се учи, че с рев може да постигне всичко и на следващото "не" плаче два пъти по-силно и по-дълго.

Описаната от вас ситуация показва, че сте имали проблеми и преди да тръгне на ясла, така че не трябва да търсите причините там.
Съгласна съм, че децата са раждат с характери, но и ние допринасяме за тяхното изграждане. Вашият син е упорито дете, но напълно го оправдавам Wink, намерил е начин да постига всичко, което пожелае. Плаче на ясла, вие го спирате от там, плаче за мама, тя отива веднага при него, плаче че не иска да спи, вие го вадите от леглото. Казвате, че когато вие го гледате няма такова държание, значи детето няма проблем Wink. Потърсете причините и решенията със съпругата си.

Общи условия

Активация на акаунт