Възможно ли е това?

  • 1 094
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 217
Скъпи мами,
Тъй като си имах един спор с една медицинска сестра, която ме убеждаваше, че няма смисъл да ходя на фетална морфология при добър лекар, защото ако има /пази Боже/ генетичен дефект, то той щял да се види след раждането... и такива ми ти неща... имам следното питане:

1. Възможно ли е бебето да стои повече от месец в майката, да е починало, а организма да не реагира и да не се разбере?

2. Облъчват ли ехографите майката и бебето?


Тези 2 твърдения бяха упорито защитавани по време на спора, с цел да се докаже как нямало смисъл от никакви "прегледи, които само да ти взимат парите" и да ме убедят, че доктора, който съм избрала за феталната морфология, е пълен боклук. В резултат на тези емоции, цяла нощ имах болки и се наложи на сутринта да ида преждевременно на ехограф да види дали всичко е наред с бебето... наред е...

Тъй като аз съм проста и неука, нямам медицинско образование и би трябвало да вярвам на специалисти... но нещо не вярвам... моля кажете си мнението...

П.П. Аз си мисля, че на бременна жена такива простотии не се говорят, не знам за вас...  newsm78

# 1
  • Мнения: X
Мога да отговоря само на втория ти въпрос, но поне съм 100% сигурна, тъй като имам понятие от ехографи.
Не, не облъчва нито майката, нито бебето.

И пак, понеже имам понятие от ехографи, мога да кажа: Ако специлистът е добър, ще види проблем и на обикновен двуизмерен ехограф, ако не е, няма да види проблема и на 4D. По тази причина не съм си давала парите за фетална морфология на 3D/4D с нито една от бременностите, просто се следях при добър лекар.

# 2
  • Мнения: 217
Именно, на 2D, добър специалист, това смятам да направя, но тази медицинска сестра ми наговори едни неща за него, които за първи път чувам... не знам защо така... злоба ли е, ревност ли е, че се обръщам към специалист, който тя не познава...
И този случай с бебето, което стояло повече от месец и т.н.... умът ми не го побира... не знам дали е възможно....

# 3
  • Мнения: 5 539
1. Чувала съм, че е възможно, но в много редки случаи, нещо като феномен е.
2. Не е напълно доказана безвредността на ехографите, но се приема, че са такива.
Ранното откриване на евентуални дефекти на плода е важно, за да могат да се вземат мерки веднага след раждането /операция/ или да се направи аборт, ако срокът на бременността позволява.
Пандора, ФМ се прави на 2Д Peace
FeelU, спестявай си негативните емоции в този период, няма полза, само можеш да си навредиш Hug

# 4
  • Мнения: 8 999
Ехографът не облъчва.
Това, което се вижда с 3д и 4д ехограф, не може да се забележи на обикновен.
Всяка грамотна жена трябва да си прави фетална морфология и да не разчита на случайности.
Мъртвият плод може да преседи и месец в утробата на майката, без видими признаци за това, че е мъртъв.
Не вярвай на медицински сестри, а на лекари.
Ако конкретният специалист, за когото е говорила твоята позната, не ти вдъхва доверие, то отиди на друг. По принцип са малко имената, за които се знае, че са корифеи в областта си /говоря за феталната морфология/.

# 5
  • Мнения: 1 763
Аз също нямам медицинско образование и за ползата и вредата от 3D/4D не бих си позволила да ти дам съвет. Аз ходих на фетална морфология, докато бях бременна. А относно думите на сестрата- откакто имам дете и се интересувам от всичкко, свързано със здравето му, попадам на куп упреци от лекари и сестри, които са взели дипломи преди 20 години и категорично отказват да приемат, че медицината е постоянно развиваща се наука и че трябва да непрекъснато да четат и да се образоват, за да са в час. Никога не бих си позволила да обидя директно някой, сигурна съм, че и ти, но те се засягат, когато някой без съответното образование очевидно знае повече от тях и започват да нападат и да стават груби.  Моят съвет е, каквото и да решиш относно ехографа, не се разстройвай от думите на когото и да било, колкото и на компетент да се прави.

# 6
  • Мнения: 217
reme, май наистина съм засегнала честолюбието й... Позната ми е, родила е преди 5 г и е на не повече от 30 г., т.е. завършила е скоро...

baibibi, това наистина е гадно... дано, както е казала Лилита да се случва много рядко...

А иначе, за компетентността на специалиста съм чела мнения на майки, които са ходили при него и определено за Варна се слави като най-добрият... Всъщност, мнението на тази жена е първото отрицателно, коетоп срещам...

Благодаря ви, че се включихте, ще гледам да не се ядосвам на такива неща...

# 7
  • Мнения: 953
По принцип не всички генетични дефекти могат да се открият с такъв преглед.
Сега като ти чета поста се сетих, че докато бях бременна четях само за патологично протичащите бременности и се чудех, и при най-малката болка си поставях някаква диагноза  Crazy
Бъди спокойна, ако четеш и слушаш всички можеш да полудееш. Мен една акушерка почти ме беше разплакала при описанието на това как ще се разкъсам, колко ще ме боли и какъв "ужас" ми предстои.
Е нищо подобно не се случи.

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Това е т.нар. "сестрински манталитет" - да наговори неща, които не й влизат в работа.
Ехографите не вредят.
Колкото до диагностицирането, има проблеми, които не могат да се видят - дефект в обмяната на веществата напр., но има други заболявания, които БЕЗ ехограф не могат да се хванат -  бъбречни и сърдечни аномалии напр.
Има смисъл от ходене на ехограф.

# 9
  • Мнения: 728
1. Не мисля че е възможно.
2. ехографа не е вреден нито за детето, нито за майката. Аз всеки месец ходих на ехограф. Според мен като ме качват на кантарчето и ме мерят с метъра не могат да разберат как е детето, затова трябва да си се види на ехограф. И на 3Д ходих и не съжелявам..

# 10
  • Мнения: 367
1.Възможно е.По-принцип има някакви симтоми,които могат да останат скрити за майката(да не им обърне внимание),но в днешно време,с напредването на медицината и здравната култура на хората,такива случаи са рядкост! Peace
2.Има доказателства,че УЗ причинява микротравми(най-често на плацентата),чрез трептенията си,но като цяло е прието,че е безвреден

Чрез фетална морфология(анатомия),могат да се открият анатомични аномалии ,дефекти и някои функционални(касаещи кръвотока,пикочните пътища,храносмилателен тракт,гълтателен рефлекс и т.н.)Естествено ,че не дава 100% сигурност,Аномалии-хромозомни дефекти  и др. остават скрити до раждането,та и до ранна детска,юношеска,че и зряла възраст Naughty Направена при добър специалист и добра апаратура(не е нужно да е в 3Д режим,но апаратите от това поколение3Д,3Д4,са с по-усъваршенстван 2Д режим ,това им е предимството).Ако си направиш ,ще видиш,че лекаря гледа само в 2Д,ако ти искаш ще бъде в 3Д
Не се притеснявай излишно и не влизай в глупави спорове!Няма смисъл,само се травмираш и можеш да си докараш куп неприятности,а сега не са ти необходими!!! Naughty
Лека бременност и малко ядове,само хубави мисли и приятни емоции ти желая.Успех  bouquet

# 11
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
1. #Crazy И аз съм от неразбирашите, но това ми звучи абсурдно....наистина феноменално..Е няма ли да започне разлагане на този плод и няма ли да има последствия от това... newsm78
feel_u  изследванията никога не са излишни...направи си ги, каквото и да ти казват "познавачи".Не се притеснявай и не мисли хорските глупости.Сега трябва да си спокойна и една щастлива бъдеща мама.Вярваща или не, всичко останало си е Божа работа.
А доколкото знам, ехографа е уред , който съставя образ по възвръщащите се звуци (грубо казано) и за мен звучи нелогично да е вреден....за мен евреден точно толкова, колкото и всеки друг звук който попада в матката.

# 12
  • Мнения: 5 539
feel_u,
този лекар от Варна трябва да е Балев или Давидков. При втория съм ходила 2 пъти и не съжалявам изобщо. За първия съм чувала само положителни отзиви, но казват, че за записване се чакало със седмици...

# 13
  • Мнения: 217
Да, Балев е  Peace

Аз съм далече от мисълта да не отида на фетална морфология и ще отида, не ме е страх от облъчване, дори и да не е 100 % доказано, че е безвреден, по-добре малко вреда, отколкото да допусна да не се забележи някой проблем.

За разлика от предния път, с тази бременност нямам никакви проблеми засега... няма болки, няма контракции, неразположения... все едно го няма.
Това е хубаво, но ако ти кажат, че може да е умряло, без да разбереш това... няма ли да се запиташ дали много хубаво не е на хубаво - т.е. това, че по нищо не усещам, че съм бременна, дали е добре все пак  Thinking

Благодаря ви за подкрепата, научих много нови неща!   bouquetМисля по-късно да отида и на 3D, но на този етап - на 2D, при добрия специалист  Hug

# 14
  • Мнения: 326
Това е т.нар. "сестрински манталитет" - да наговори неща, които не й влизат в работа.
Е, хайде пък сега "сестрински манталитет". Нима действително мислиш, че медицинските сестри са по-глупави от лекарите? Жената, /каквато и да е по професия/, си е била "многознайка", това е.

Общи условия

Активация на акаунт