Въпрос относно скарлатината?

  • 1 174
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 292
Може би въпросът ми да звучи глупаво, но искам да попитам дали са разрешени разходките на болни от скарлатина деца при условие, че не се водят на детски площадки. Въпросът ми е провокиран от поведението на една майка, която още на третият ден от раболяването на детето и, го изведе на разходка, но далече от детски площадки. Найният довод беше, че щом детето е на антибиотик то вече не е така заразно и може да се извежда навън при условие, че не е в пряк контакт с други хора. Интересувам се особено много, защото моите две деца изкараха варицела, без да ги извеждам и един ден от дома, значи цели девет дни са били само вкъщи, като не броим деня когато ходихме на лекар да потвърди диагнозата. А сега само три дни след като им мина карантината се разболяха от скарлатина, и трябва според думите на моята лекарка да седим удома още 10 дни. Притеснявам се. Те и двамата побледняха страшно много, обездвижват се, това че не ги извеждам да свеж въздух само отслабва още повече организмът им. Направо не знам какво да правя. Изкушението да ги изведа на разходка е много силно. Ако знам, че далече от деца няма опасност след като са на антибиотик и аз бих се поддала.
Моля посъветвайте ме!

# 1
  • Мнения: 5 760
Скарлатината е сравнително сериозна и тежка инфекция. Пречинява се от стрептококи е и изисква задължително антибиотично лечение с антибиотик от групата на Пеницилина. Може да се изрази само с ангина или с ангина и обрив. Не се изработва имунитет и може да повтори. Добре е след приключване на лечението и спиране на антибиотика след интервал от 15 дни отново да се вземе секрет от гърлото, за да се установи дали е ликвидирана инфекцията, да се направи ЕКГ на сърето да се изследва урината. Това се налага защото токсините на причинителя могат да увредят след 20 ден от началото на заболяването сърето или бъбреите. Това е причината и на ревматизма в детската възраст.
От казаното до тук се вижда, че за деата е по-добре да са във къщи до преминаване на ангината, за да се излекуват и да няма усложнения.
Естествено, че ся източник на инфекия и за други деца.

Общи условия

Активация на акаунт