Поредното парфе - ягодово, без захар

  • 14 478
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 243
Това е тортата, която направих за проходилката на Ирина днес, стана сполучливо, а рецептата е нещо като авторска (с елементи на леки заемки по отношение на блата).   chef
Продукти:
за блата -
1 пакет бисквити "Захаринки"
50 г. масло

за крема
1 кофичка кисело мляко "На баба" 4,5 % масленост (400 г.)
300 мл. течна подсладена сладкарска сметана
1 1/2 пакетче желатин "Д-р Йоткер"
1 пакетче "Танг" - ягода

за украсата
разбита течна сметана
ягоди

Бисквитите се натрошават и смесват с разтопеното масло, а след това се изсипват във форма за торта. (аз я покрих с алуминиево фолио, по идея на Биби за Лунната торта, така се вади най-лесно). С помощта на купа с плоско дъно добре пресовам бисквитите, за да се получи стегнат блат.

В купичка от алпака или друг огнеупорен съд се поставя желатина с малко вода да набъбне. След това се загрява на слаб котлон или на водна баня до разтваряне на желатиновите гранули. След като се получи течност, веднага се отнема от огъня и се оставя за 3 - 4 мин. да се охлади.

В голяма купа се разбива с миксер киселото мляко, пакетчето "Танг" и течната сметана до получаването на пухкав крем. Добавя се вече поохладения желатни и добре се разбърква. Получената смес се изсипва върху блата и се захлажда със сладкарска шпатула или широк нож.

Добре е да престои 1 нощ в хладилника, след което се украсява, сервира и изяжда. Да ви е сладко!!!

Последна редакция: ср, 25 май 2005, 23:22 от sladka hapka

# 1
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
Аууу много красива торта, и не изглежда сложна за правене Simple Smile

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Страхотно изглежда, предполагам и чудесно вкусна ще да е тортата!
Чудесни бели фантофки си турнала отгоре, много джиджано! Heart Eyes
И честито прохождане, май не съм честитила! Blush

Жалко, че нямам стимул да правя подобни работи. Макар, че причина винаги може да си измисли.
Хапкей, много си сладка! Продължавай с кулинарните предизвикателства в същия дух! Flowers Bouquet

# 3
  • Мнения: 3 251
Супер е тортата и е много красива а и лесна,Сладка хапка!
Честито да ти е ходещото и пипащо навсякъде вече човече!
Аз нямам такъв повод ,но скоро ще я пробваме и без повод! Simple Smile
И едно въпросче:Млякото слагаш ли го да се изцеди или направо така го разбиваш с "Танг"-а?

# 4
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Честито прохождане и много щастие и късмет по пътя на малката Иринка! И все с хубави поводи да радва мама и тати   bouquet Много изкусителна тортичка, браво!

# 5
  • Мнения: 3 927
Първо честита ти малка пешеходка Simple Smile
Да е жива и здрава и да се научи бързо да не пада Simple Smile

А парфето ще си го запиша, че много обичам, а изглежда лесно. Моето е с бити белтъци, но през лятото си е май опасно да се ядат сурови Thinking

# 6
Потекоха ми лигите
МНого е красива и предполагам (четейки съставките) вкусна торта.
Честити ви ходещи крачета

# 7
  • Мнения: 6 243
Благодаря на всички за пожеланията! Малката пешеходка е твърде смела и вече има доста синини, та отдалеч й личи ...
И едно въпросче:Млякото слагаш ли го да се изцеди или направо така го разбиваш с "Танг"-а?
Не, не го изцеждам. Това кисело мляко, което сложих, е доста гъсто и няма суроватка. Освен това досега никога не ми е попадало такова с кисела жила, та парфето става много приятно на вкус. С друго кисело мляко може да се наложи изцеждане и подслаждане, но с Кафявата Баба си спестих тия манипулации.

Още нещо - другия път ще увелича дозата на крема, защото както се вижда от снимката, стана малко по-тънко, отколкото обикновено сме свикнали да са парфетата. Дано да ви хареса, на нашите гости много им допадна, взеха си допълнително дори и някои, дето не са любители на сладкишите.

# 8
  • Мнения: 1 517
Много красиво, sladka hapka! Ами пантофките от какво ги направи? Марципан ли?

П.П. алма, хич не можах да те позная с този нов ник отначало.  Simple Smile (макар да се досетих, че ще е някой добре познат от форума).

# 9
  • Мнения: 2 274
Да, ама в Танг-а има Аспартам  Thinking

# 10
  • Мнения: 191
Много красиво! БРАВО!
По- малко синини на малката пешеходка и много здраве  bouquet.

# 11
  • Мнения: 6 243
Ами пантофките от какво ги направи? Марципан ли?
от захарно тесто за фигурки, но не точно това, което беше тук във форума -в моята рецепта имаше и желатин... както и да е, не беше много сполучлива, ронеше се, тъй че повече няма да я правя.

Godzilla, знам за аспартама, но аз поначало не се притеснявам от него. Аспартама ми се вижда много по-малко страшен от Бойко Борисов за моето здраве, така че...
Може да се постигне същия ефект и с червена боя - евентуално, и намачкани ягоди, но имаше деца на партито и не бях сигурна за политиката на мамите по отношение на ягодите. А тези от украсата се махат лесно.

# 12
  • Мнения: 2 274

Godzilla, знам за аспартама, но аз поначало не се притеснявам от него. Аспартама ми се вижда много по-малко страшен от Бойко Борисов за моето здраве, така че...
Joy Ох, ох -права си!!!! Joy

# 13
  • Мнения: 1 289
Godzilla, знам за аспартама, но аз поначало не се притеснявам от него. Аспартама ми се вижда много по-малко страшен от Бойко Борисов за моето здраве, така че...
newsm10, подкрепям те. А тортата наистина изглежда и звучи невероятно. Понеже смятам тези дни да спретна и аз прощъпулник, ще взема да я пробвам. Мнооооого вкусно изглежда. потекоха ми лигите.

# 14
  • Мнения: 146
Това е тортата, която направих за проходилката на Ирина днес, стана сполучливо, а рецептата е нещо като авторска (с елементи на леки заемки по отношение на блата).   chef
Продукти:
за блата -
1 пакет бисквити "Захаринки"
50 г. масло

за крема
1 кофичка кисело мляко "На баба" 4,5 % масленост (400 г.)
300 мл. течна подсладена сладкарска сметана
1 1/2 пакетче желатин "Д-р Йоткер"
1 пакетче "Танг" - ягода

за украсата
разбита течна сметана
ягоди

Бисквитите се натрошават и смесват с разтопеното масло, а след това се изсипват във форма за торта. (аз я покрих с алуминиево фолио, по идея на Биби за Лунната торта, така се вади най-лесно). С помощта на купа с плоско дъно добре пресовам бисквитите, за да се получи стегнат блат.

В купичка от алпака или друг огнеупорен съд се поставя желатина с малко вода да набъбне. След това се загрява на слаб котлон или на водна баня до разтваряне на желатиновите гранули. След като се получи течност, веднага се отнема от огъня и се оставя за 3 - 4 мин. да се охлади.

В голяма купа се разбива с миксер киселото мляко, пакетчето "Танг" и течната сметана до получаването на пухкав крем. Добавя се вече поохладения желатни и добре се разбърква. Получената смес се изсипва върху блата и се захлажда със сладкарска шпатула или широк нож.

Добре е да престои 1 нощ в хладилника, след което се украсява, сервира и изяжда. Да ви е сладко!!!



Честито!
Аз си помислих, че тортата наистина е без захар, а пък то точно обратното - доста калоричничка!   chef

Общи условия

Активация на акаунт