Трябва ли да я отбия?!?!?!

  • 630
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 423
Трябва ли да я отбия или не трябва? Това е дилемата, която колкото и да мисля не мога да реша сама, за това ако можете да ми помогнете...  Sad
Но как стигнахме до тук? Ще започна от начало. Росито в момента е на 11 месеца и 2 седмици (както се вижда и от лентичката по долу) и тежи едва 7,700 кг. Толкова беше и на 8 месеца и от тогава не наддава. Причината е че през тези почти 4 месеца боледуваше често. А докато е болна не яде и отслабва, после й се възвръща апетита, но едвам наваксала изгубените грамчета се разболява отново и историята се повтаря. Това не ме притесняваше много до вчера.
Вчера след поредния преглед, само че при друга педиатърка, не знам вече какво да мисля. Та, въпросната лекарка каза, че детенцето тежи малко за възрастта си, че е слабичко, че на годинка тлябвало да е около 10 кг и т.н, че има анемия (тъй като хемоглобина й е твърдо 108 от няколко месеца). До тук добре. Факт е, но какво да направя.  Sad После пита как се храни детенцето, има ли апетит и т.н. и аз споделих, че още я кърмя. Първоначалната й реакция беше: "Похвално е, че я кърмиш толкова време!" Но след това каза още, че на този етап кърмата вече не е хранителна, че не може да задоволи нуждата от хранителни вещества на детенцето (не че аз я храня само с кърма де, но пък и когато е болна отказва всичко друго), че по скоро вече играе ролята на лекарство, а не на храна (не знам в какъв смисъл го каза това), че трявало вече да го отбивам, защото детенцето само се залъгвало апетита с нея и за това после не искало твърдата храна. Но ако все пак съм продължавала да го кърмя, трябвало да е само веднъж на ден, максимум два пъти (сутрин и вечер). От думите й излезе едва ли не, че детенцето ми е слабичко и анемично, защото все още го кърмя   Cry
Да не говорим, че... Изписа ни Малтофер. Първо каза, че трябва да направим изследване на серумното желязо, за да разберем дали анемията е от желязонедоимъчните или от друг вид, при който даже е противопоказно да се пият желязосъдържащи препарати. А после "на сляпо" (както тя самата се изрази) го даде да го пие детенцето един месец, след което сме щели да направим изследване и ако се налагало ще го пие още един месец.  Shocked
И още... Изписа й и антибиотик. Ние с баща й вметнахме, не е ли хубаво първо да направим антибиограма. А тя каза, че е хубаво, но изисквало време (не че според мен е много спешен АБ), а и най-вероятно нямало да докаже наличието на нищо  Shocked, така че нямало смисъл да правим (Но да си пие детенцето антибиотика). Това беше малко в страни от темата, но още ме държеше...

Та за отбиването...Като се замисля, не със сигурна дали Росито не е готова за отбиване. В смисъл, че напр. като се преобличам пред нея не проявява никакъв интерес към гърдите ми, не ми вдига блузата когато е гладна да си търси "папуто"... И общо взето, ако не й дам да суче няма да се сети сама. А като й дам, и сукането й е толкова - маскимум 3, 4 минути, а може и по-малко (ако случайно нещо я е разсеяло после не захапва). А бе, честно да си призная, май стигнахме чак до тук единствено благодарение на моето упорство.
Друг е въпросът дали и аз съм психически готова (физически смятам, че няма да имам никакви проблеми) за евентуално отбиване.
Но все пак детенцето ми е най-важно. Не искам да я отбивам само защото така съм решила аз или защото лекарката ми е казала, а тя да не е готова за това.

Доста дълго стана, извинявам се за това!
Дано имате търпение... но само факта, че подредих мислите си на "белия лист" и съответно в главата си, сам по себе си ми помогна вече.

И все пак, как е най-добре да постъпя в цялата тази сложна ситуация? Ще съм ви много благодарна...!!!


# 1
  • София
  • Мнения: 1 845
Миличка, сигурно много страдаш, напълно те разбирам, защото и ние сме от дребничките и неядящи бебоци.
Първо-за железен препарат-щом смята, че трябва да го пие, задължително изпроси да изследват и желязо и жск в кръвта. Ако трябва измисли някакв лъжа, че мъжът ти например настоява, щот размислил  и ще се чувста по-спокоен преди да се започне това , да се изследват тези неща. Същото и за антибиограмата може. Освен това самата ти ще си по-уверена, ако стойностите на желязото са ниски. Но дори да не ги направите, мисля че 1 месеца няма да е проблем.
Тъй като нашият хемеглобин на 7 месеца е 102, проучих доста подробно въпросd с него и се останови, че анемия е поне под 100 поне и дори по-надолу и тогава е притеснително и евентуално се изисква допълнителен внос на желязо. Българската нормата за вас е над 118. П опринцип вие с таткото може да сет с понисък хемоглобин, а това май е наследствено.
Щом хемоглобинът не пада ,значи приема все пак някакво количесто желязо, в противен случай щеше да пада. Това ти го казвам от собствен опит-на нас от 112, 109 ни пана на 102 след като намалих кърменето и захраних с плодове и зеленчуци, демек без месо.
За анемчията има признаци-по-бледи лигавици, блед вид, отпадналост и умора и други подобни. Обаче при вас с тези боледувания, незнам...
А като цяло ми се струва, че щом е боледувала толкова дълго, едва ли кръвните изследвания ще са й толкова добри.
Второ-за самото кърмене-според мен с кърмата и даваш нещо безценно-здраве, и някакъв имунитет. Всички дребчовци го правят-само сучат, ако са неразположени нещо, или болнички. Иначе просто отказват храна. Може кърменето да не ви е основно, но според мен изобщо не е за пренебрегване. Какъв е смислът да се откажеш от естествената защита на кърмата и да почнеш да даваш адаптирано или обикновено мляко? Освен това желязото от кърмета се усвоява много по-добре. Наовсякъде в книгите съм чела ,че дете не се отбива, когато е болно, а сщо и през лятото.
Може би просто отново трябва да се опиташ да разнообразиш детското меню/казвам отново, защото най-вероятно си по правила месеци наред, ден по-ден/.За желязо можеш да си опиташ да предлагаш повечко-месца ,елда ,просо, коприва, червено цвекло, дроб/?/, авокадо,банан/?/,амарант.Някои препорчват и сушени сливи. Сега не се сещам друго, но сигурно има.Освен това е много важно да се приема и витамин С в достатъчно количесто, за да се усвоява желязото.
От една книга за соколечение ти предписвам подходящи комбинации за сок при анемия/ предполагам стават и за салати/. Морков има във всяка комбинация:морков+спанак, морков+копър, м+целина+магданоз+спанак, м+цвекло+целина, м+цвекло+краставица, м+цвекло, м+цвекло+кокосов орех, м+цвекло+маруля, м+глухарче+маруля, м+маруля, м+глухарче+ряпа,морков+ аспержи+маруля.Е, едва ли ще дадеш сега глухарче? Grinning Другаде пак четох, че желязото се усвоява най-добре от зеле, домат, морков, карфиол, грах, картофи, коприва. Само да доплня ,че не бива да прекалявате с цвеклото ,че разхлабва.
Много важно е да приема достатъчно количесто пресни плодове и зеленчуци, че в сварените и н пюретата едва ли бъка от тях. Ние напремер много харесахме сок от магданоз #Crazy в комбинации с морков, череша, цвекло и каквото мама намери.
Трето-килограмите да едва годинка сеа:минимум 7070, максимум-11,50, средно-9,300.
Четвърто- може да попиташ мамите от форума за добър хомеопат, които да ви препорча нещо за подсилване на имунната система.
пак от личен опет мога да кажа, че едно време черешите много помогнаха за прочистване и подсилване на брат ми като бебе.
МНОГО ДЪЛГО СТАНА, ИЗВИНЕТЕ! Embarassed
И на финала- една майка много добре усеща от какво има нужда детето. А пък моментът за всяко нещо, детето само си го избра и насила не можем да го накараме.
Стискам палци скоро -да ядете повечко, да не боледувате, да наддавате повечко и да се чувставате прекрасно!

Последна редакция: чт, 26 май 2005, 08:44 от marissha

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Нямам какво да допълня след Мариша, освен, че ти правиш най-доброто за детето си, а подхода на докторката е меко казано странен и даже псевдонаучен...
Кърменето помага на детенцето да се справи с болестите и е много добро за имунната му система, особено щом е предразположена към по-често разболяване...
Слушай сърцето си.

# 3
  • Мнения: 6 243
Звучи ми много познато, може и педиатрите ни да са едни и същи... (така или иначе, тука всички са от тая порода)

Виж, антибиограмите струват около 8 лв, а посявката е 2 -4 лв. Неправилния антибиотик може да ти причини много повече гглавоболия, затова ако това магаре не ви дава направление, плати  за тая антибиограма, но я направи. Съжалявам, че ти го казвам по този начин, не ми се сърди, но джи-питата по договор със ЗК в СтЗ претупвам ужасно много нещата. Щом Роси боледува често, насочи се към добър педиатър (а те са няколко, но без договори), изследвайте я както трябва и го оправете това малко коте. Минала съм по тоя път, непрекъснатото влизане от болест в болест съсипва имунитета на малките и няма оправия - вече е на 10 години живия пример, дето го имам вкъщи. Ако искаш да се насочиш към хомеопат - мога да ти дам координатите на лекарката, която ми препоръча Jade, поне няма да пиете антибиотици. А е добра.

За това, че не тетърси да суче - миличка, ти й предлагаш достатъчно често, тя просто няма защо да си иска. Освен това е мъничка. Като мине годинката, знаците за "искам цица" стават много отчетливи.

Друг е въпросът, ако кърменето ти тежи или ти амаш важна причина да я отбиеш - но това, което ти е наприказвала тая "лекарка", е меко казано нелепо.

# 4
  • Мнения: 3 161
И на мен ми се струва неразумно да отбиеш точно когато детето боледува и има нужда от кърмата за подсилване на имунитета. Ако искаш да я подсилиш - храната се дава преди кърменето, след дова си досуква. Но ако е болна, нормално е да иска повече да суче, защото както знаем, кърмата е много повече от просто храна. Впрочем, в аптеките съм виждала специално сухо мляко за болни деца - мисля, че е някакъв заместител на кърмата, когато децата са се отбили вече, а не искат да приемат друго, освен мляко. Но зорлем да отбиеш, а после да купуваш скъпи заместители - не е май добра идея.

Колкото до 'насилването' на детето - аз не знам как можеш насила да кърмиш едно дете, особено по-голямо. Когато е готова за отбиване, със сигурност ще забележиш! Липсата на интерес към гърдите ти едва ли е показател. А и помисли за идващите зъбки. От няколко месеца вече изкарваме кътници и има нощи, които суче многократно, малко е изморително за мен, но пък действа безотказно - успокоява я и не се налага да давам обезболяващи лекарства (само веднъж - два пъти болките бяха толкова остри, че давах панадол). Ако отбиеш сега, ще я лишиш от това естествено аналгетично и успокояващо средство в следващите няколко месеца!

Успех с лечението, антибиотика/хомеопатията и с намирането на подходящия педиатър, който да подходи с разбиране и да не ти мъти главата!  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 385
За да си отговориш на въпрос дали да я отбиеш,трябва да си сигурна, че детенце яде достатъчно друга храна.Мисля, че това е първото и основното. Както рабирам сте на приливи и отливи. Ако не яде достъчно друга храна, отбиването си е равносилно на глад.

Моят син на годинка беше с 96 хемоглобин. Не се притесних особено, защото не изглеждаше анемичен. Нашето решение беше да не даваме желязо. Оттогава не съм мерила хемоглобина. Но пък си наддаваме добре. Наддаваме си и независимо че до 1,5 г. сучеше поне по 5-6 пъти на ден и ядеше символични количества друга храна. Стигахме до около едно бебешко бурканче ядене, един плод и някоя друга бисквита на ден. Това ме кара да мисля, че кърмата си е доста хранителна. Вашата лекарка,както и повечето жени в България нямат опит с кърмене над годинката и е нормално да имат страх, че детето не се наяжда. Но питай нас дето кърмим да ти кажем. Кърмата е даже доста хранителна.

Поначало щом вече сте започнали и друга храна, сте започнали отбиването. Отбиването не става за няколко дни или седмици. Обикновено жени,които започват захранване на 6м. дават кърма, докато имат, и това може да е един много дълъг период. Зависи колко често кърмят. Моят съвет е да оставиш нещата на детето. Ти си му предлагай и друга храна и кърмене. Нали не искаш като не ти яде другата храна да няма какво да му предложиш? Но можеш да измислиш начини да проявява повече интерес към другата храна. Примерно, винаги я подреждай заедно с вас да яде, позволявай й да си взема с ръчичка храна на малки парченца. давай на друг член от семейството да я храни, храни я и навън. При нас различните неща работеха в различни периоди. Сега сме на етап, когато мама я няма, си ядем всичко, няма гладни да стоим, я, и когато сме навън, вече не се кърмим, но си ядем каквото там друго се предлага. Иначе все още си се приспиваме на гърда след обяд и вечер.

Така че кураж, кърменето си е добро за детето и на тази възраст. Просто малко майки кърмят и психологическия натиск върху кърмещите е голям и под всякаква форма.

# 6
  • Мнения: 1 771
Тази лекарка е за убиване. В никакъв случай не му давай антибиотик. Трябва да има причина, а не повод да му предписва антибиотик. Тя знае ли какво лекува, ако не знае тогава какво прави. Антибиотика допълнително отслабва имунната система. И ако този не подейства сменя с нов и после пак друг и така до кога? Твоето дете не й е опитно зайче да си изпробва различни лечения. Мамите по горе са ти дали добър съвет. 1.ДОБЪР ПЕДИАТР ДОРИ, АКО ТРЯБВА ИЗВЪН ЗДРАВНАТА КАСА, НО ДОБР ПРОФЕСИОНАЛИСТ И ДИАГНОСТИК и 
2.НАПРАВИ МУ  ИЗСЛЕДВАНИЯ. Не може да се лекува нещо и да не се знае какво се лекува. С онтибиотик се лекуват бакктериални инфекций иначе няма смисъл, защото той не действа.и
3. Засили имунната система на детето. Мамите по горе са ти писали как.
И това боледуване да не би да е последвало след имунизация? Трябва да се разбере причината и тогава да се назначи лечение.
 Желая ти на теб и твоето семейство успех и много здраве.       

# 7
  • Мнения: 1 041
И аз съм на същото мнение като майките по-горе!
Не го отбивай точно сега, когато боледува!
Не знам колко е правдоподобно, но една позната ми спомена, че нейното дете е с анемия, защото през бременността си тя е била с нисък хемоглобин.
Дано бързо да се справите с проблемите!

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
То не останало какво да добавя, горните мнения са много изчерпателни.
Бих те посъветвала само наистина да се обърнеш към хомеопат щом боледувате толкова често.

А...и не давай антибиотици. Те са нож с две остриета, особено когато се изписват за щяло и нещяло.

И вземи кажи коя е тази педиатърка (ако искаш може и на лични), че да се опазят повече хора от нея Twisted Evil

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Посетихме две от титулованите педиатърки в Стара Загора, според поне хиляда различни мнения (наистина питахме мнооого хора за тях)... И двете са такива, които не работят със здравната каса... Трети много добър педиатър от Раднево също ни преглежда... Паралелно сме поне при двама от тези тримата... Отделно е ДжиПи-то, в чиито съвети най-малко се вслушваме... Ние преимуществено приемаме тези препоръки и лечение, за които ни подсказва вътрешното усещане, най-често това на МАМА, че са правилни...
И все пак, все още има много въпросителни...

# 10
  • Мнения: 423
Благодаря на всички за съветите и подкрепата! Бях се разколебала за това кърмене, уж като се кърмим трябва да е по-здрава, а тя точно обратното. И на всичкото отгоре и думите на "прехвалената лекарка". Но благодарение на вас оново съм убедена, че кърмата е най-доброто, което мога да предложа на детенцето си, след като боледува толкова. Освен това кърменето не ми тежи и нямам друга причина да я отбивам. А отбиването го оставяме за в бъдеще неопределено  Wink и най-вече докато Росито не реши сама.

За другото... Платихме си и й направихме пълни изследвания на кръв и урина, а също и посявка на носен и гърлен секрет. Резултатите от посявката още ги чакаме. Лошото е, че започнах да й давам антибиотика преди да пусна темата, иначе щя да изчакам, а сега трябва да го довърша. Но още по-лошо е, че май няма никакъв ефект от него  Sad. А като знам и практиката ако този не подейства - нов и после пък друг и т.н. ... Само да посмее без изследване, направо ще я  #2gunfire. Кръвната картина както се очакваше не е много добра, повечето показатели са на долната граница или под нея. Само за най-важното няма написани референтни стойности... Та, някой да знае какви са нормалните граници за серумното желязо? На Росито е 13,2 umol/l, това ниско ли е? (лекарката ще види резултатите чак другата седмица)

Относно педиатрите... Наистина не се осланяме само на ДжиПи-то, но май все не случваме... освен този, който работи в болницата в Раднево, според мен е много добър. Но него  го търсим само в спешни случаи, неудобно ни е да го притесняваме много много. Така че, специално към sladka hapka "изкажи ги", моля те, тези добри педиатри в СтЗ, че имаме остра нужда от тях! Това беше сериозно, ако искаш прати ги на лични. На хомеопата също, ако може  Praynig


Още веднъж, благодаря на всички!

# 11
  • Мнения: 6 243
Много, много се радвам за вас. Най-вече, че си спокойна.
Изпращам ти телефоните на лекарите, които ползвам на лични.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 249
За серумното желязо, малко се различават референтните стойности:
В келимом дават 15 is minimum,(30 average) според Centers for Disease Control and Prevention.  Recommendations to Prevent and Control Iron Deficiency in the United States. MMWR 1998;47(No. RR-3). Но пък според изследване от 2003 при 9 месечни бебета приемат за анемия стойности на сер. желязо  < 5
Тук- http://www.chclibrary.org/micromed/00053450.html - За деца от 6 месеца до 15 год. нормални ст: 7-140 ng/mL
А тук http://www.ironpanel.org.au/AIS/AISdocs/labq1ab.htm  според публикация от 1980г се смятат стойности под 10 за показател за анемия.

С това изследване поне става ясно, че причината не е таласемия, при която нивата на сер. желязо са завишени. Лично аз  във вашия случай(108 хмгл и 13 сер. желязо) не бих давала железен препарат. При положение, че детето често боледува, най-вероятно това е и причината за тези не толкова "блестящи" за бълг. педиатри стойности. Даже тези стойности при тези обстоятелства са много добри. Гледай да закрепиш детето и в никакъв случай не спирай да го кърмиш в този момент, защото в моменти на болест пак няма да иска да се храни (всички деца, а и възрастни се държат така), но пък тогава какво - няма да има и защитата и хран. стойност, която би приемала чрез кърмата (която на пук на всички приказки е факт).

Общи условия

Активация на акаунт