КОЕ ОТОПЛЕНИЕ Е

  • 1 984
  • 25
  •   1
Отговори
  • Лондон
  • Мнения: 403
Икономически изгодно.Доста парички сме дали на енергото.Уж нови , и модерни отоплителни уреди.Сега ни предстои да планираме отоплението в ново жилище.Тук има знаещи и ги моля за съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 028
Ние лично сме доволни от Топлофикация - не си падам по климатици, газ, котлета и т.н. Не съм специалист и може да ми скокнат с контрадоводи, но аз просто споделям мнението си...

# 2
  • Мнения: 4 916
Икономически най-изгодно е на дърва и въглища, естествено. И най-мръсно.

# 3
  • Мнения: 2 270
Икономически най-изгодно е на дърва и въглища, естествено. И най-мръсно.


 Peace

# 4
  • Мнения: 3 036
Трябва да се притеглят и за и против всеки вид отопление.
Да се види кое ще отопля най - добре всички помещения.
Знам че все пак ТЕЦа си е топло,но и цените са им много горещи.
Вижте от тези печки,новите на дърва с лири и водна риза.
Ако през зимата има определен период,който не сте в къщи(да кажем сте на ски,почивка),не се пали печката.
А ТЕЦа там ли сте не сте ли си взимат дължимото и то порядъчно.
Казвам за печките,новите,защото естествено не се почистват сами,но поне по малко боклук и сажди правят.

# 5
  • Лондон
  • Мнения: 403
Ако към разхода за дърва и въглища ,прибавя и разхода за ремонт,дали няма да излезе по-скъп

# 6
  • Мнения: 3 036
За какъв ремонт говориш?
Нямаш ли глидери,радиатори.
Или в момента всичко е в замисъл?
Колкото до разхода за дърва и въглища,знаеш ли колко е тока.
Аз съм с климатик от половин година.
До преди това на ток с акумулираща печка и под 130 зимата не съм падала и то само една стая се отопля.
А сега най - високата сметка беше 120 .
И то през студа.

# 7
  • Мнения: 4 916
Ако към разхода за дърва и въглища ,прибавя и разхода за ремонт,дали няма да излезе по-скъп

 newsm78 Какво общо има ремонта?

# 8
  • Мнения: 1 197
Ами към разходите за ремонт като прибавиш и тока/ТЕЦ ,пак скъпо става.С печка е евино и топло-това е вярно,но вярно е,че и е голяма мизерия и мъкнене.Преценете си първо парите,а после решавайте.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 605
Локално парно на пелети. Самия котел е прилично скъп. Иначе инсталацията си е като за всяко друго локално парно. Самите пелети не са скъпи. Излиза маааалко по-скъпо от на дърва и въглища, ама няма хамалогия. Чисти се веднъж на седмица-две и се пълни бункера. Толкоз Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 770
Може да прочетеш тази статия , ако наистина те интересува!  Peace

ЕФЕКТИВНО ОТОПЛЕНИЕ ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС

http://www.ka6tata.com/blog_articles.php?blogarticle_id=5

# 11
  • Мнения: 3 376
Климатик.

# 12
  • София
  • Мнения: 302
Имаме камина с водна риза, но нямам наблюдения още. НО се топлим на климатици и най високата сметка беше 320лв. само 1 път ни се случи. Иначе около 100-150лв- през зимата с 2 климатика един 12ка ( не съм сигурна може и по голям) и 9тка Инверторни. В тези пари се включва бойлер 150литра и ток готвене и т.н. Но имаме хубава дограма и външна изолация.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
.Уж нови , и модерни отоплителни уреди...

какви например?

# 14
  • Мнения: 9
Цитираната от Диди 69 статия е много подробно и точна. Казвам ви го като иниженер - топлотехник с доста голям стаж. Може да се каже, че най-доброто (почти) отопление е централното - в топлофицирани райони. Не мога да кажа обаче, че у нас е най икономичното. Въпрос на политика на доходи. (Твърдението на desi minkova, че когато не си у дома пак ТЕЦ-ът пак те отоплява, не издържа обаче на критика, защото на отоплителните тела вече се монтират термостатични вентили, които ти позволяват да намаляваш топлоподаването към радиатора, дори да го затвориш. Разбира се остава топлината от тръбите, минаващи през помещенията, за която също се плаща(така наречените общи нужди). Но в топлотехниката, както и на много други места, стационарният режим, когато няма промени в режима на работа на съоръжението, винагие за предпочитане. Тогава загубите на топлина са най-малки. Като изстине помещението е необходима много повече енергия,  за да се загрее то до желаната температура.)
За мен лично, най-икономично е отоплението с климатик. НО ТАМ, където токът не спира час по час. Освен това самата стойност на съоръженията не е малка.
Разбира се, че най евтино е на твърдо гориво(разбирай печка или камина). НО ТАМ и хамалогията и замърсяването е най-голямо. Цапа се в къщи от дима, от въглищата и/или дървата. Освен това се замърсява и околната среда. Преди години, когато София беше много малко топлофицирана, сутрин не можехме да си намерим училището в мъглата. Сега, когато много хора минаха на отопление с твърдо гориво, мъглите отново се върнаха при нас. За това допринася, разбира се, и пушека на безбройните коли по улиците ни.

Общи условия

Активация на акаунт