НЕ извеждат децата на вън, поради липса на персонал!?

  • 4 796
  • 122
  •   1
Отговори
  • Мнения: 62
... това е обяснението на директорката в нашата ясла...

Никой не иска да работи за 250 лв., съответно в групата на сина ми няма помощен персонал- лелка.
Сестрите са 2 и са на смени. Оправят се сами с 17-20 деца - (1 сестра с 20 деца).
Поради тази причина не извеждат децата на двора. А все пак има родители, които взимат децата към 18.30  #Crazy Тези дечица седят цял ден затворени и гледат ТВ.
Това не е единствения проблем породен от липсата на персонал:
1. Гърнето почти отпада като вариант - само памперси?!  Sad
2. Заниманията с децата са : ГЛЕДАНЕ НА ФИЛМЧЕТА!?  Cry

 Thinking

# 1
  • Мнения: 8 999
Не разбирам срещу кого роптаеш - срещу тези, които не искат да работят там за 250 лева, или  срещу тези, които не успяват сами да облекат, нахранят, сложат на гърне, обършат дупе, нахранят и изведат на разходка само 20 деца.

# 2
  • Мнения: 700
Обясненията на Директорката са напълно логични.
На твое място бих сезирала инспектората към Общината, или към МЗ, като в жалбата си ще подчертая, че не персонала носи вина, а по-скоро липсата на такъв създава проблем за деца и родители.

# 3
  • Мнения: 4 841
А като ги изведат при така описаното съотношение (1 жена с 20 деца) и на двора станат куп сакатлъци - падания, бутвания, и т.н. и т.н., кой ще бъде виновен, че не ги е наблюдавал, пазил, контролирал, обгрижвал???

Моля, всеки, който счита едно такова обяснение за ненормално, нелогично и прочие, да се пробва да преоблече, преобуе и изведе на двора 20 броя деца под три години, да ги опази здрави в продължение на поне половин час, и после пак да коментира темата.

И това също:
Не разбирам срещу кого роптаеш - срещу тези, които не искат да работят там за 250 лева, или  срещу тези, които не успяват сами да облекат, нахранят, сложат на гърне, обършат дупе, нахранят и изведат на разходка само 20 деца.
Peace

# 4
  • Мнения: 1 761
А даваш ли си сметка ако нещо се случи само с едно от тези 20 деца какво и се пише на тази единствена сестра?Не можеш да се сърдиш на персонала,че не извежда децата.Една сестра не може да свърши работата на 20 майки.

През почивните дни родителите могат да си извеждат децата и да ги обгрижват както намерят за добре.

# 5
  • Мнения: 14 133
Обясненията на Директорката са напълно логични.
На твое място бих сезирала инспектората към Общината, или към МЗ, като в жалбата си ще подчертая, че не персонала носи вина, а по-скоро липсата на такъв създава проблем за деца и родители.
Абсолютно вярно.  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 498
Някой от горните мнения ме навежда на мисълта, че има родители които са съгласни децата им да стоят цял ден като затворници в градината и да не виждат пролетното слънце и небе..... Shocked(дано аз не съм разбрала).
Та по темата....наистина е абсурд 1 лелка да обслужва 20 деца, пълен абсурд е и тя да взима заплата от 250 лв., но още по-абсурдно е оставяйки децата си сутрин в градината те да не получават адекватни грижи - да не изброявам всички знаем какво е нормално за ежедневието на едно дете....Излизането на вън е едно от тези неща и когато е хубаво времето е задължително!
Проблемът според мен е по-сериозен отколкото изглежда на пръв поглед. Според мен държавата трябва да се намеси адекватно....дори аз лично съм съгласна да се увеличи леко таксата за градина....все пак тези пари са нереални в момента и всички ние много добре го знаем.....предпочитам да знам че детето ми ще бъде правилно гледано и аз ще мога спокоино да седя на ротното си място, а не да се чудя как да излезна от работа 15 мин по рано, за да мога евентуално да го разходя между блоковете.
Моето дете живот и здраве тръгва от септември на градина и затова тази тема ме интересува.
Забелязвам че деца на мои приятелки като се върнат от градина кипят от енергия (просто там нищо не им организират за да я изразходят), гладни са , не са пили цял ден вода и са с памперса от сутринта.....това е жалко.
Но пък за 250 лв. - толкоз!
Така, че се завъртаме в един порочен кръг ! Някакви идеи?

# 7
  • Мнения: 47 902
1 жена с 20 бебета трябва:
сутрин да приема деца, да оправи креватчетата за съня, да оправи масите за закуската, да приеме закуската, да нахрани 20 деца(преди закуска има сядане на гърна при нас, случая отпада), после да почисти (пак има сяданена гърне), после има занимания- в салона, музикални, после следва обяда- прием на три вида яденета, хранене на 20 деца, събличане ,смяна памперс, слагане по креватите, приспиване на ревливите, оправяне на масите, почистване занималня, попълване дневник, вдигане децата от сън, обличане, смяна памперс на нааканите...
между тези занимания има смяна памперс+миене на нааканите деца, наглеждане н азаспалите по- рано...
Ако тръгне да ги извежда сам, сестрата трябва да обуе 20 деца в малкия коридор, да облече 20 якета, да води сама децата по коридор, евентуално стълби, да ги пази сама на площадката, през това време няма леля, която да й оправи занималнята или да нареди масички за обяд и да оправи креватчета за сън...
Пак да напомня темата "Майки, успявате ли да разхождате двете си деца?"  Shocked и си представете 20 деца

идеята за яслите е да се даде възможност общината да дофинансира заплатите на персонала, както и МФ да вдигне парите им

# 8
  • Мнения: 1 172
И според мен са нужни поне 2ма, за да изведат толкова деца навън. Иначе какво да правят, ако едно хукне да излиза от двора? Да зареже 20 и да тръгне след него ли? А ако някое се нуждае от спешно преобличане? А ако някое от децата иска да иде до тоалетна? А ако се случи някакъв инцидент? Едно е децата да са прибрани на едно място близо до гардеробчетата си, мивки и тоалетни, друго е да щъкат из целия двор.
Отделен е въпроса с преобличането и преобуването на 20+ деца за излизане навън.

Не съм съгласна детето ми да стои цял ден в яслата затворено. Но пък ако нямам друга  алтернатива, бих предпочела това вместо да е безпризорно навън за неясно какъв пероид от време.

# 9
  • Мнения: 2 431
Уви, това е действителността.
Алтернативата е бавачка или частна ясла.

# 10
  • Мнения: 9 814
За мен нямаше по-страшна гледка от вида на 20 деца от яслата, които слизат по стълбите от втория етаж, за да излязат навън. Просто отпред вървеше една от сестрите и дори не се обръщаше да види кое как се справя със слизането.
Все пак говорим за деца на възраст между 10 месеца и 3 години, половината, от които все още не могат да ходят стабилно, нито да играят заедно, дърпат се, замерят се с пясък, катерят се по пързалките и т.н. И всички тези деца с две жени навън, за мен това си е живо приключение и за децата и за персонала.
На моя приятелка сина си счупи ръката, падайки от пързалката, беше на 1 г. и 6 м.
А пък и сега достатъчно късно се стъмва и е топло, може да вземеш детето си към 16 часа и до 19 да сте навън.

# 11
  • Мнения: 2 197
Не разбирам защо недоволството ти е към персонала на яслата? Би трябвало да е насочено към тези, от които зависят въпросните заплати. И ако бяхме държава като държава нямаше да има такива недомислици, защото е абсурдно една чиновничка в държавна администрация, която не си мърда г..а по цял ден да получава 500 лв, а сестрите и лелките, които теоретично работят от 7.00 до 19.00 да вземат 250 лв. Но това е държавна политика, а ние сме свикнали да ни тъпчат.
Така че това е положението - ако даваш 40 лева се задоволяваш с това, което ти предлагат. Ако можеш да дадеш 400-600 лева за детегледачка или частна ясла - ще получиш малко повече.
Всъщност в нашата ясла ги извеждат навън. Е, преобуват ги само по веднъж, но аз съм преценила, че това мога да си позволя.

# 12
  • Мнения: 62
Явно не съм се изразила ясно, за което се извинявам - мисълта ми беше следната:
Защо 20 дечица се гледат от 1 човек!? и КАК Е ВЪЗМОЖНО заплатата на този човек да е 250 лв.
 Логичното последствие от тази ниска заплата е липсата на персонал, което води до неадекватни грижи за децата!
В предишната ясла на сина ми децата постоянно бяха на вън и пак слизаха от втория етаж?!
Срещу персонала не съм споменала НИЩО - даже искам да ги похваля, защото отношението към децата е страхотно. Директорката също е изключително разбран човек!
Сина ми ходи с чуден кеф на ясла!  Heart Eyes

# 13
  • Oslo
  • Мнения: 659
Скоро ще стане и по-зле...колко време ще издържат тези сестри без лели, преди да си напишат молбите за напускане? Не дай Боже да им се припикае в работно време...

# 14
  • Мнения: 62
Не разбирам защо недоволството ти е към персонала на яслата? Би трябвало да е насочено към тези, от които зависят въпросните заплати. И ако бяхме държава като държава нямаше да има такива недомислици, защото е абсурдно една чиновничка в държавна администрация, която не си мърда г..а по цял ден да получава 500 лв, а сестрите и лелките, които теоретично работят от 7.00 до 19.00 да вземат 250 лв. Но това е държавна политика, а ние сме свикнали да ни тъпчат.
Така че това е положението - ако даваш 40 лева се задоволяваш с това, което ти предлагат. Ако можеш да дадеш 400-600 лева за детегледачка или частна ясла - ще получиш малко повече.
Всъщност в нашата ясла ги извеждат навън. Е, преобуват ги само по веднъж, но аз съм преценила, че това мога да си позволя.

Точно това е проблема ЧЕ СЕ ПРИМИРЯВАМЕ! А не трябва!
Това с частните ясли нека не се намесва в темата! До колкото разбирам, който може да си позволи частна ясла има по-добре обгрижвано дете, а децата, чиито родители не могат - не заслужават разходка на слънце!?
(Държа да подчертая, че можем да си позволим частна ясла, но тази ми е на много стратегическо място!  Wink)

Аз съм ЗА увеличаването на таксата и заплатите на персонала! Все пак нещо трябва да ги мотивира да се грижат за децата ни!

Общи условия

Активация на акаунт