"Топ 20" на неудачните "утешения"

  • 17 059
  • 122
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Хората не са ни виновни. Нормално е да не знаят какво да кажат или да използват обичайни клишета. Да се опитаме да създадем списък на "утешителните"думи, които въобще не ни действат утешително. Може пък да помогнем на някого да е по-адекватен в скръбна ситуация.

Започвам с тези, които ми идват наум:

1. Така ти/му/й било писано.
2. Още сте млади, ще си имате друго.
 
Явно ми се спи и не се сещам за друго, затова вие сте наред.

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 08:59 от Lilibon

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
сещам се нещо което много от жените тук ги кара да искат да викат
1. бъди силна/смела и т.н.    -   признавам често съм го писала преди да си дам сметка от прочетеното как звучи това
2. мисля си, че и суперлативите - колко си велика, смела, силна .....точно когато една жена се чувства всичок друго но не силан и смела, а най-малкото й се иска да е такава

но аз съм правила всичкото това...не от лошо а с най-искрена вяра, че това ще помогне...

само едно не разбирам - на кой би му хрумнало , че "ще си имате друго или вие си имате друго" звучи утешително...това все пак мисля голям тапир трябва да си да мислиш, че би могло да е утеха

# 2
  • Мнения: 7 109
Изпитанията са само за силните жени, защото те могат да го понесат.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 003
Никога няма да забравя бездушните и "утешителните" думи на лекаря след първата ми загуба: Има и по лошо, на долния етаж една жена роди мъртво бебе и после почина..........
Недопустимо е да утешаваш някой с чуждата трагедия. Случаят го даваха по телевизията, много плаках.......

# 4
  • Мнения: 3 621
Може би така е по-добре ...
другия път всичко ще е наред
за месец и половина тизи глупости ги чух няколко пъти и всеки път ми се иска да вия като вълк при пълнолуние...

# 5
  • Мнения: 384
На мен всички ми казват, че се справям много добре и че те ако са на моето място няма да спират да реват, но.......те на са при мен когато съм сама и не знаят какво е в сърцето ми. И това "млади сте, ще имате друго" или "нали ти си добре, това е най-важното" направо ме убиват. Това не е никакво успокоение. Или "Господ дава изпитания на най-силните"............а аз не мога да бъда силна или смела.......

# 6
  • Мнения: 1 369
 Когато ми издърпаха бебенцето от ръцете една акушерка каза: Не е най-страшното това, аз загубих близнаци! А ти си още толкова млада, ще имаш и други деца.  Идея си нямаше на колко съм години. И на 45 да бях, пак същото щеше да каже.

 Лекарката, която ми следеше бременността и която изобщо не видя изоставането в размерите и проблемите с палцентата: И пет дни по-рано да бяхме го извадили, пак нямаше да живее, а можеше и да е увредено. Понякога такива недоносени бебета /1900 грама/ развиват тежки пневмонии и не оцеляват. Може би така е по-добре.

 Много често ми казват" Не знам как си го преживяла, аз на твое място сигурно щях да умра".

# 7
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Хората наистина не са виновни,но понякога се иска съвсем мъничко съобразителност!

1.Може би така е по-добре/оттървал се е.
2.Всичко ще се оправи.
3.Нали имаш други деца.
4.Времето лекува.
5.Животът все пак продължава.
6.Възхищавам се на силата ти. Confused

# 8
  • Мнения: 3 166
Ще повторя някои от вас:

1. Мразя да ми казват: "Нали вече имаш едно дете" /все едно въпросът е в бройката; и десет да имам пак бих страдала/
2. Най-дразнещо обаче ми е: "Ей, толкова си млада, имаш време, ще си имаш друго!" /все едно едното може да замени друго - отново опираме до бройката/
3. "Може би е по-добре така, кой знае какво ти е спестено". /при условие, че направиха аутопсии на децата и двете нямаха увреждания/

4. А най-гадното го чух от акушерка, когато настоявах да си взема тялото на момиченцето, а се оказа, че съм подписала документ, с който се съгласявам тялото да бъде кремирано /за да ме приемат ме накараха първо да подпиша сума ти книжа, а на въпроса ми какво подписвам ми се сопнаха, че нямат време на мене да обясняват и че ако искам да ме приемат трябва да ги подпиша./ Та репликата е: "Е за какво ти е? Да си направиш гроб, та да ходиш да ревеш там?" Все едно няма да рева като няма гроб.

# 9
  • Мнения: 515
Знам ,че никой не го казва с лоши чувства,а даже напротив в стремежа си да ми помогнат хората неразбират колко глупаво звучат тези думи ,неразбират защото незнаят колко ти е тежко в този момент.

1.Вие сте млади ще си имате друго......./Това съм го чувала толкова много пъти ,явно ,че при всички е така./
2.Живота продължава не плачи ,знаеш ли колко по-лоши неща стават.
3.Така е било писано,може би е за хубаво Shocked

# 10
  • Мнения: 3 016
Може би ще повторя някого :можеше да бъде и по лошо т .е . хубаво  било ,че аз съм добре . Е  да,  ама донякъде  .Ще си имате друго  . Другият път ,некакви такива  имам чувство, че говорят колкото и да  кажат нещо  .По добре да  си замълчат в такъв случай  .Моите съболезнования е достатъчно . Другото са празни приказки .

# 11
  • Мнения: 651
Дежурните "Млади сте, ще си имате друго",  "Важното е, че ти си добре" и най-култовото "Не беше нормално толкова скоро след сватбата да имате бебе, така е по-добре"  Shocked - втрещих се.

# 12
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
милички, но ние всички дружно пишем, че се надяваме всичко което се е случило да е за добро за липсващите слънчица...
аз все си мисля, че ако поне това не казваме и не се надяваме че случилото се е за "по-добро" за децата....тогава не знам какво би ме крепило в една тражгедия
само чистата ми вяра, че така наистина е по-добре за детето ми дава малко покой при цялата тази болка.....
нищо друго...само това

# 13
  • Мнения: 1 008
Всичко написано ме дразнеше. Но сега осъзнавам, че хората наистина не разбират болката ни. И когато искат да ме утешат искрено и е човек, който знам, че наистина съжалява - не се сърдя че не е измислил нещо по оригинално  Confused Самата аз, когато съм била от другата страна съм  казвала може би някое от тези "утешения" в смущението и съжалението си...
В момента повече ме дразни това, че когато искам да споделя с близък или приятел ми отвръщат "Забрави, не мисли за това нали имаш друго дете?"
catnadeen, имаш право  Peace
Всъщност каквото и да ти кажат в такъв момент не може да те утеши  Sad

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Някой спомена ли:

"Животът продължава"
"Направихте всичко възможно"

Най-лошото е, че в повечето случаи хората са прави... и думите им са логични. Но моментът е толкова алогичен и емоционален, че просто не можеш да слушаш такива неща. И аз съм ги приказвала такива. И сега сигурно ги приказвам на някои от вас, за което моля да ме извините.  Embarassed   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт