новороденото-практики и традиции

  • 8 617
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 804
дайте да споделим как в разли4ните държави се отнасят към новородените-например в БГ не се ходи при бебе до 40тия ден,има и най разли4ни практики кои правилни кои не правилни-например да се къпе бебето във вода със сол и т.н,да не се простират бебешките дрешки навън нощем
за мен най големия куриоз тук в Сирия е 4е гостите запо4ват да пристигат още на следващия ден след като майката се е прибрала от болницата  и бебето се показва на абсолютно вси4ки гости-т.е се държи в същата стая с гостите,докато независимо какво е времето не се изнася навън докато не навърши 40 дни,когато запо4нат колките на бебето вместо вода се дават разли4ни билкови 4аьове,подаръщите които се носят не са задълително само за бебето,а могат да са за майката или неща домакинството
Но пък запо4не ли  да се изнася навън няма спиране,може да се видят 2 месе4ни бебета ве4ер по ресторантите или из моловете

# 1
  • Мнения: 3 880
Тук май няма нищо специфично newsm78
Бебетата още от изписването се смятат за нормални човечета, а не за рохки яйца Wink т.е. идват гости, ако родителите са се съгласили, излиза се навън без значение кой сезон е, пазарува се с бебето и т.н., абе животът продължава да си тече в общи линии както преди това.
Традиции.... След раждането на бебето се посажда ябълково/плодово дръвче. Ние не можахме да се организираме Sad щяхме да се местим скоро и не си струваше да садим там където бяхме. Мислехме при свекърите да посадим, защото те поне никога няма да се местят, но пак не го направихме, защото са далече и организацията ни куцаше....
Ако се сетя за друго ще допълня, че сега бързам Wink

# 2
  • Мнения: 3 521
Ако се сетя за друго ще допълня, че сега бързам Wink

Аз допълвам за нашата част Grinning - когато се роди бебето на много от вратите се закачват плюшени играчки - щъркел, биберон, малки колички. Виждала съм и огромна старовремска количка качена върху покрива на къщата(обезопасена с няколко въжета, за да не литне на някъде). При нас съседите бяха украсили входа с балони и ми връчиха "торта" от памперси.



 Гостите започват да идват от момента, в които се разчуе, че си се прибрал. Хубаво е, че посетителите като цяло не са досадни - минават за 20-30 мин., поздравяват те, оставят някое малко подаръче (дрешка, албумче, играчка) и си заминават. Бебето се изкарва според сезона от веднага до няколко дни след прибирането им у дома - в този случай определяща е майката. Ако тя се чувства добре и бебе на 3-4 дни може да видиш навън. Зимните бебоци са най-сладки>първо виждаш една количка, вътре натрупани разни сакове с дебелината на аляска екипировка и някъде между тя се белее един малък нос

# 3
  • Мнения: 27 524
Но пък запо4не ли  да се изнася навън няма спиране,може да се видят 2 месе4ни бебета ве4ер по ресторантите или из моловете

ТУк по ресторантите има бебета на 5-6 дни, горките  Confused
За нищо ги нямат новородените - още в болницата постоянно се изсипва куп народ с деца, без деца, гушкат бебето, целуват го сто човека  Crazy Като ги изпишат се юрват веднага навън. Иначе нямат нищо интересно като традиция или обичай, скука  Tired  Grinning

# 4
  • Мнения: 3 638
И тук бебето не го "пазят" 40 дни, още повече че повечето раждания са направо вкъщи. В болницата роднините идват още на следващия ден, но по принцип ако няма усложнения изписват веднага. Дори е негласен обичай да се ходи на гости при бебето първата седмица след раждането, защото тогава идва една жена да помага за домакинството и за бебето и така гостите не натоварват майката  Simple Smile Не виждам нищо лошо в това, в крайна сметка е толкова хубаво да видиш едно бебе точно, когато е новородено. Гостите се черпят с ето това:

сухарчета с масло и тези захарни точици, във всяка от която има семка анасон. Сини за момченце, розови за момиченце и оранжеви за кралското семейство  Flutter Според традицията носят благоденствие и мляко за мама  Wink Изпращат се и картички след раждането с името на бебето, колко е тежало и т.н.
Иначе слагат най-различни украси за раждането - ленти с надписи по прозорците, щъркели и най-различни фигури пред къщите, има и едни огромни надуваеми бебета по 2-3 метра  Grinning Аз останах много приятно изненадана, защото когато се върнахме от болницата съседите бяха украсили пред нас в градината с най-различни знаменца и надписи.

Иначе интересна традиция, за която съм чела е че в Мароко се режели косичките на момиченцата известно време след раждането, мери се колко тежат и се дава същото количество злато, но нако потвърди някоя по-запозната мама от онези краища Simple Smile



# 5
  • Мнения: 1 550
Фата Моргана Hug е разказала как е в Холандия, когато се роди бебе. Само да допълня, че холандците обичат да пращат картички с и без повод и в този случай всеки праща картичка да поздрави родителите. Беше ми много приятно. Пазя всички картички, които получихме.

# 6
  • NL
  • Мнения: 520
Хайде още една холандска мама да се включи.С тези цветни сухарчета ни черпиха още в болницата,току що се беше родила малката и докато преглеждаха детето на нас (аз още на родилното легло)ни донесоха кафе и такива бисквитки.Картички за новороденото изпратихме в Бг въпреки,че там такава традиция няма много им се бяха зарадвали,защото бяха със снимка на бебето и информациа колко се е родила,кога и други данни.
При нас имаше малко гости,някои дойдоха при изписването.Като цяло са съобразителни и не седят много след това в къщи.
Много интересен подарък ни направи сестрата на мъжа ми.Една голяма кошница в която беше сложила 7 подаръка за мен и детето и надписани отгоре в кой ден от седмицата да се отварят.В продължение на седмица всеки ден разопаковахме по един.
За съседите-много са мили при такова събитие и тъй като около нас има много магазини получихме безплатни подаръци от тях и цветя от съседите по жилище.

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 14:55 от Milika

# 7
  • Мнения: 3 804


това е традиционната по4ерпка за бебе,независимо от пола-сладко е на вкус прави се от сварена куркума  до срфавнително състо състояние после отгоре се посипва с кокосов орех и настърган шам фъстък и отделно се 4ерпи с бонбони

# 8
# 9
  • Мнения: 3 521
Хм, в Германия май най-специфичната "почерпка" след раждането на бебето е бирата - особено за кърмещите майки има "силно препоръчителни" сортове (безалкохолни и доста малцови). Под доста от леглата в болницата можеше да се видят заредени каси Embarassed.

# 10
  • Мнения: 780
Тук няма нещо кой знае какво особено. Хубаво ми беше, че на следващия ден получих много красиви букети цветя от роднини, приятели и от фирмата, където работеше съпруга ми. Бях заобиколена отвсякъде с красиви цветя, придружени естествено с поздравителни картички.  Веднага можеш да приемаш посетители, ако желаеш естествено и всеки може да види бебето - то е винаги с майката. Изписването при нормално раждане е след 3 дена, при положение, че и майка и бебе са добре, бебе суче и майката е уверена в това, което прави. При изписването няма пити, торти и чанти с бутилки  Mr. Green Просто се подписваш, връчват ти инструкциите и хайде по живо по здраво!  Grinning Задължително акушерка идва до колата, за да се увери, че бебето е в подходяща кошница/столче и е поставено правилно.
Хората обикновено се обаждат и питат кога и дали е удобно да дойдат да видят бебето. Носят цветя и подаръци. Аз бях по улиците на разходка с количката още на следващия ден след изписването. Както беше писал някой по-горе, животът си продължава: с пазаруване, разходки, хапване навън и т.н. с бебето естествено.

# 11
  • Мнения: 27 524
Под доста от леглата в болницата можеше да се видят заредени каси Embarassed.

Хм, да взема да дойда при вас...  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1 216
''Животът продължава'' е и тук Grinning. Изписването става на втория ден, ако всичко е наред, а за второ и т.н раждане, престоят е само ден.
В болницата идват близки, познати, носят се дребни подаръци за бебето, цветя.
Пуска се обява във вестника, а в двора се слага табела, която известява всички съседи за голямата радост, разпращат се картички - това за по-табиетлиите Simple Smile
http://www.babykrazee.com/images/index_storksign.jpg
Вкъщи се украсява и се събират близките да посрещнат бебето и майката от родилния дом.
Първата седмица обикновено има жена, която да помага, ако няма баби.
Посещенията са уговорени, съседите и близките могат да занесат и сготвено ястие и да предложат помощ на родилката в домакинството.

Бебето се извежда веднага при добро желание. Новородени могат да се видят по молове, ресторанти, но хората обикновено са тактични и не съм виждала някой да се завира в бебето, или количката, радваш се по-отстрани, само с думи, не се приема добре да се пипа бебето, дори по чорапчето. Бебето не се мокри всеки ден, а през ден -два. Не се вярва много, много в колики, макар, че от стара баба канадка знам, че едно време за това неразположение са давали кафява захар, разтворена във вода. Сега, естествено, това е отречено, продават например копърова водица в шишенца, но не знам някой много да я ползва.

# 13
  • Мнения: 256
Чудно описание на Г-жа Броненосец, май няма какво да добавя. Само това, че записват раждането на видео и скоро след като родилката се прибере, канят цялата рода да го гледат, защото не могат все пак всички да присъстват.

# 14
  • Мнения: 4 717
Г-жо Броненосец, зарадва ме с тази табела Laughing Laughing, като гледам дори и мерките на бебето се изписват, явно е с цел да се избегнат хилядите въпроси от съседите "Колко се роди?", дето са емблематични за периода от първите дни след раждането... много готино  Hug

тук също излизат с бебчетата, не мисля,че е толкова лошо
аз също съм излизала, въпреки,че беше октомври и бяхме под 3кг
Не виждам и друго решение, защото няма кой да ми свърши работата, нито как би я накърмила детегледачка докато аз обикалям институциите за оформяне на документи

в болницата те посещават приятели и роднини и носят малки подаръчета, после обаче не са досадни, оставят те на спокойствие у дома
за саденето на дръвче го имаме и в България като традиция

Общи условия

Активация на акаунт