Хватателен рефлекс!

  • 3 498
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 235
Здравейте!

Имам бебе на 7 дни, като още с раждането ни направи впечатление, че не захваща здраво с ръчички, когато му подадем пръст. Навсякъде пише, че бебето на 0 месеца трябва да има такъв рефлекс, но никъде не намерих дали е тревожно и колко ако няма такъв. Да добавя, че раждах със секцио и че на бебо е правена трансфонтанелна ехография ако това има значение. В епикризата пише също, че има нормални рефлекси...
Ясно е, че ще се консултираме с педиатър, но това ще стане след празниците. До тогава обаче ще се пръсна от притеснение. Моля, ако някой знае нещо по въпроса да пише!

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 04:36 от iskrica_nadejda

# 1
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
А нещо друго притеснително,освен слабия хватателен рефлекс забелязваш ли?
И колко слаб е рефлекса,защото явно той си е налице и не липсва.
Поне от дотук написаното не мисля,че трябва да се притесняваш.Но за да си напълно спокойна консултирай се с невролог.

# 2
  • София
  • Мнения: 235
Да, надявам се да се безпокоя напразно...
Хваща няколко пъти пръста ми, но не така инстинктивно, иначе сравнително здраво.
Всичко друго ми се струва добре - засуква много добре, опитва се да си повдига сам главичката...
Благодаря за съвета за консултацията!
 Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 779
Аз също смятам ,че за момента няма повод за особена тревога.Моята дъщеря и липсваше рефлекса на автоматичното ходене.Появи се чак на 1 месец.Така,че не се притеснявай,щом всичко друго  си прави.Но един преглед от невролог мисля,че няма да е излишен ,ако се безпокоиш.Поне ще спести притесненията ти. Peace

# 4
  • Мнения: 2 865
Моята дъщеря беше по същия начин. Като и докоснех дланта в повечето случаи се опитваше да си дръпне ръката и я отваряше, понякога хващаше, но слабо. Тоничния шиен рефлекс също по-слабо го проявяваше (в сравнение с по-голямото ми дете). Иначе автоматичното ходене си го имаше от самото начало. Бях се притеснила много, но както се оказа излишни притеснения.
Двигателно се разви много добре. Започна да седи без да се подпира с ръце преди да направи 6 месеца, на 7.5 месеца се изправяше в кошарата от седнало положение, а проходи на 11 месеца.
Казвам го това за да те успокоя, но нищо не пречи да я заведеш на преглед ако се притесняваш. Друго за което се сещам е че ако докосваш едновременно и външната част на ръката се проявява друг рефлекс, който може да подтисне този за хващането, така че пробвай само с дланта.

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 21:57 от Arizona

# 5
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
а защо на бебето е правена трансфонтанелна ехография?
някакви притеснения ли сте имали или?
аа когато е будно и спи - стиска ли юмручета?

# 6
  • София
  • Мнения: 235
Правени са изследвания в Токуда, защото са включени в пакета за бебето...
Иначе от време на време стиска юмручета и захваща пръст, но много рядко.
След вашите думи за сега преставам да се притеснявам и се надявам всичко наистина да е наред. Естествено ще се консултирам и с педиатрите при посещението на 1 месец.
Благодаря ви, момичета, за отговорите! Heart Eyes

# 7
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
а имало ли е нещо притеснително по време на бремеността?
принципно мисля, че би трябвало бебето да стиска ръка в юмруче при спане...но съм забравила
знам че стискането на ръцете в юмруче отшумява на по-късен етап...
ама питай и маме на др бебета че се забравя дали постоянно са свити ръчичките

# 8
  • Мнения: 686
Може да провериш и за още един рефлекс.Като бутнеш от долу ходилото на крачето от към страна на пръсчетата  те трябва да се свият,както при ръката .И обратно ,като потъркаш отгоре пръсчетата на крачета те се разтварят.

# 9
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Vqqra, ако не се лъжа е по-скоро обратно - ако се подразни стъпалото с остър предмет (ключ например), пръстчетата трябва да се повдигнат нагоре и разтворят.

# 10
  • Мнения: 686
Аз си спомням,че когато ги бутнех пръсчетата отдолу, се свиваха надолу,а когато ги подразнех пръсчетата отгоре, се разтваряха.
Но нека и някой друг да каже,може и да съм забравила.Моя спомен е ,че беше така. Wink

Общи условия

Активация на акаунт