социалните придобивки в държавата, където живея

  • 2 341
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Мили майки, споделете, какви са социалните придобивки за бъдещите и настоящи майки, там, където живеете
отпуск по майчинство
болнични
помощи
медицинско обслужване
 други улеснения

Ще е интересно да съпоставим.

Поздрави

# 1
  • Мнения: 214
Тук в Австрия до 2 години след раждането се па3и раб. ти място. Пре3 отпуска по май4инство полу4аваШ или 800? 3а 15 месеца, или 600? 3а 24 месеца или 400? 3а 30 месеца. Ако и таткото и3ле3е в май4инство месеците се увели4ажат с по 6 месеца.
Детските помоЩи се дават от раждането, 3апо4ваЩи с 150?/месец (нарастват с въ3растта на детето), и се прекъсват когато детето престане с обу4ението си (например следване).
Има и ра3ли4ни детски помоЩи (напр. детска градина) 3а социално слаби семейства 3ависяЩи от дохода на семейството.
Ако работиШ имаШ право на 1 седмица/година отпуска 3а болно дете или 4лен на семейството. Ако детето е под 12 год. имаШ право и на втора седмица.
Основното Мед. обслужване(+3ъболекар) е бе3платно.
3асега се сеЩам само 3атова, но може други Ще допълнят обясненията ми.

# 2
  • Мнения: 5 710
В държавата Итали няма социални придобивки за средната статистика.
Има нещичко за народонаселението под определен праг на доход  - по 1000 евро еднократна стимулация за първо ( ехее, колко ориз!), в обществените ясли таксата се определя от дохода. Има и родителски чекове, нещо като детски, но трябва да си много назад с доходите.

За останалите с пълна сила важи безсмъртната мисъл  на Шопа " И при леви, и при десни, както и да се въртим г..зо ми е все отзад", тоест - 5 месеца майчинство ( 2 преди и 3 след раждане или 1към4) - 80%, после факултативно още 6 ( 30 %), и ако продължаваш да се лигавиш можеш да го направиш максимум до 12 месеца, след което мястото ти не се пази. А бебока, ако обича да постъпи на ясла. В държавна - трудно,  но 'нема да се пуаШиш" - частни ясли бол. Все пак какво са 6-700 евро месечно, в крайна сметка важното е да си ларж с парите и много много да не питаш " Оти ги ручахме жабетата", пардон плащахме данъците.

# 3
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Испания
Отпуск преди раждане - няма. Работиш до последно, ако започне раждането - отиваш на бегом в болницата  Laughing Раждането е безплатно. Не е нужно да носиш нищо в болницата, освен четката си за зъби Laughing.
Майчинство - 4 месеца. След това малчо отива на детска градина, а ти се връщаш на работа. Повечето си пазят отпуската и я прибавят към четирите месеца майчинство, та стават 5. След това докато кърмиш, имаш право на намалено работно време с 1 час.
Държавните детски градини са малко.
За всяко дете, ако отговаряш на условията (да е родено на испанска земя и майката да е била поне 2 год. легално в страната), получаваш 2500 евро.

# 4
В държавата Итали няма социални придобивки за средната статистика.
Има нещичко за народонаселението под определен праг на доход  - по 1000 евро еднократна стимулация за първо ( ехее, колко ориз!), в обществените ясли таксата се определя от дохода. Има и родителски чекове, нещо като детски, но трябва да си много назад с доходите.

За останалите с пълна сила важи безсмъртната мисъл  на Шопа " И при леви, и при десни, както и да се въртим г..зо ми е все отзад", тоест - 5 месеца майчинство ( 2 преди и 3 след раждане или 1към4) - 80%, после факултативно още 6 ( 30 %), и ако продължаваш да се лигавиш можеш да го направиш максимум до 12 месеца, след което мястото ти не се пази. А бебока, ако обича да постъпи на ясла. В държавна - трудно,  но 'нема да се пуаШиш" - частни ясли бол. Все пак какво са 6-700 евро месечно, в крайна сметка важното е да си ларж с парите и много много да не питаш " Оти ги ручахме жабетата", пардон плащахме данъците.

въпрос на гледна то4ка ..... аз ли4но не желая да плаЩам данъци за да може някой да си стой 6 години май4инство като в бг например....  нито пък смятам 4е с разни бонуси (пак от данъците)  Ще се насър4и раждаемост.

съгласна съм, 4е би трябвало да се увели4ат местата в яслите и да се работи върху облек4ения от данъците  за хора с деца (като например да ти се приспада 4аст от разхода за бейби ситър и  4иста4ка)

# 5
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
В държавата Итали няма социални придобивки за средната статистика.
Има нещичко за народонаселението под определен праг на доход  - по 1000 евро еднократна стимулация за първо ( ехее, колко ориз!), в обществените ясли таксата се определя от дохода. Има и родителски чекове, нещо като детски, но трябва да си много назад с доходите.

За останалите с пълна сила важи безсмъртната мисъл  на Шопа " И при леви, и при десни, както и да се въртим г..зо ми е все отзад", тоест - 5 месеца майчинство ( 2 преди и 3 след раждане или 1към4) - 80%, после факултативно още 6 ( 30 %), и ако продължаваш да се лигавиш можеш да го направиш максимум до 12 месеца, след което мястото ти не се пази. А бебока, ако обича да постъпи на ясла. В държавна - трудно,  но 'нема да се пуаШиш" - частни ясли бол. Все пак какво са 6-700 евро месечно, в крайна сметка важното е да си ларж с парите и много много да не питаш " Оти ги ручахме жабетата", пардон плащахме данъците.

въпрос на гледна то4ка ..... аз ли4но не желая да плаЩам данъци за да може някой да си стой 6 години май4инство като в бг например....  нито пък смятам 4е с разни бонуси (пак от данъците)  Ще се насър4и раждаемост.

съгласна съм, 4е би трябвало да се увели4ат местата в яслите и да се работи върху облек4ения от данъците  за хора с деца (като например да ти се приспада 4аст от разхода за бейби ситър и  4иста4ка)


и яслата/градината да се приспада ефективно от данъците а не със сегаШния максимум  ooooh!

# 6
градината ми е безплатна (плаЩам само храната) ...

# 7
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
градината ми е безплатна (плаЩам само храната) ...

Щото е държавна. ако не ти влезе в държавната, трябва да използваШ 4астна такава, която не е възможно да приспаднеШ от данъците.
като се има предвид, 4е в Ломбардия ти плаЩат тот от годиШната такса за 4астно у4илиЩе, при положение, 4е това е действително въпрос на твой избор, за който не виждам заЩо някой да трябва да те подпомага, за градината може да си принуден...  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 5 710
feiam, тоест, си приспадаш от данъците частната ясла, би ли изяснила, може и на лични да не спамим тук хубавата тема все пак и други страни и народи да се изкажат?

пс; а, ти изясни, докато писах, благодаря!

# 9
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
каквато и да е ясла. това е разход.
от 2 години може да се приспада, но сумата е смеШна (20 % върху 600 и неЩо евро, практи4ески, 1 месец на 4астна, или 2 на държавна  Rolling Eyes)

# 10
feiam, тоест, си приспадаш от данъците частната ясла, би ли изяснила, може и на лични да не спамим тук хубавата тема все пак и други страни и народи да се изкажат?

пс; а, ти изясни, докато писах, благодаря!

ти си от скоро във форума, но по тази тема е писано страШно много (виж в библиотеката) 

# 11
  • Мнения: 842
Запис  Peace

И аз се интересувам от този тип информация, ще се радвам, ако от Франция се изкажат също   bouquet

# 12
  • Мнения: 2 093
В Канада, тези неща са определят спрямо провинцията, така че това което пиша е за Онтарио

отпуск по майчинство-  1 година, но трябва да си работил минимум от 600 часа за да ти платят майчинството. Компанията ти плаща до определен период от време и след това дьржавата плаща месечно. Майчинството се определя вьз осонва на заплатата и мисля че беше до максимум от $1,440 на месец или нещо подобно. Знам че в Кебек-френската провинция, човек трябва да е изкарал поне $2,000, за да му се плати майчинството. Там е пьлен социализьм по отношение на помощи

болнични- аз лично имам само 5 дин в годината+ допьлнително 1 седмица, ако имаш 1 година стаж. Не сьм сигорна по закон, колко болнични могат да се ползват. Вероятно се определя от работодателя. Сьс сигорност, хората работещи за правителството  имат доста повече отпуски и болнични

помощи- $100 на месец, на дете до 6 годишна вьзраст+допьлнителни детски, които се изчисляват вьз основа на дохода на семейството. $100 се облагат с даньк, а другите не.

медицинско обслужване-основното медицинско обслужване е безпалтно-прегледи, изследвания, лечение в болница. чувала сьм дори случеи, кьдето хората получават пари от дьржавата, за това че са се лекували извьн Канада, поради факта че имат животозастрашаваща болест и се налага да чакат за подобно лечение в Канада.
Плащат се зьболекарските услиги, лекарства. Повечето компании предлагат допьлнителна застраховка, която покрива цялото семейство, така че в зависимост от застрахователния план, определен % от разходите се покриват от работодателя. частната застраховка може да покрие неща като зьболекар, лекарста с рецепта, масаж ако е предписан от лекар, болничен престой( ако човек иска да е сам в стая). 

детските градини са частни, но са лизензирани от града. Цената на ден е от $50 на горе. На семейства с по ниски доходи се отпускат субсидий, които покриват определен % от дневната такса. Всеки може да си приспадне разходите за детска градина от даньците, като максимума на година е $7,000.

Ако се сетя още нещо ще пиша

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 01:18 от Chrisimommy

# 13
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 567
Копирам един от по-старите ми отговори по темата с малко допълнения: (а ето и малко архив, за любопитните)
За Франция нещата стоят горе-долу по следния начин :

- платено майчинство - 16 седмици (4 месеца) за първо и второ дете, 6 месеца за трето или близнаци;16-те седмици са разпределени така - 6 седмици преди термина и 10 след раждането, като от 6-те седмици преди термина можеш да "пренесеш" 4 след раждането (т.е. си задължена да излезеш по майчинство 2 седмици преди термина). Към тях могат да се добавят 2 седмици преди термина, по лекарска преценка, както и 4 седмици след (също по лекарска преценка).
След като се върнеш на работа, ако кърмиш, може да се договориш с работодателя за 1 час намалено работно време.

- по време на майчинството получаваш 80% от заплатата си, ако имаш определен брой (мисля че бяха 220) часове изработени през последните 6 месеца

- след като ти изтече майчинството, можеш да вземеш т.нар. "отпуск по родителство", до навършване 3 години на детето, през който получаваш 360 евро месечно (560, ако нямаш право на други помощи).

- яслите приемат деца от 2-3 месеца до 3 годинки, общинските ясли са сравнително евтини (в зависимост от доходите) но местата са кът, в някои работни места (например болници, големи компании, има ясли към местоработата, съобразени с работното време на служителите, но и там май няма много места). Цената на яслите е в зависимост от доходите и броя на членове в семейството. Предимство се дава на самотни родители и на такива с ниски доходи (поне в наше село). Ако не намериш място в яслите - даваш детето на бавачка. Има два вида - "лицензирани" (при които държавата ти поема социалните и осигуровки) или се комбинирате с друго семейство да наемете жена за гледане на детето (при което държавата поема половината социални осигуровки). Заплатата на бавачката (в парижкия регион) е 700-800 евро месечно. В зависимост от доходите, има помощи - от 160 до 380 евро на месец, които покриват част от заплатата на бавачката. Разходите за бавачка се приспадат от данъците в рамките на 6000 евро годишно.

- работното място ти се пази, по закон работодателят е задължен да те върне на позицията, на която си била преди майцинството, а ако позицията е трансформирана/съкратена, трябва да те назначи на място със същата заплата (което не пречи да има и злоупотреби)

- за татковците има 14-дневен (календарни) отпуск по бащинство, който трябва да се вземе през първите 4месеца след раждането

- помощи - в зависимост от доходите. До навършване на 3 години - по 172 евро/месец при условие, че доходите не надвишават определена сума (напр. 32 300 евро за родители с едно дете). При същите условия има и еднократна помощ преди раждането на детето (в 7ия месец от бременността) - 863 евро.

- медицинско обслужване - раждането в държавна болница се поема изцяло, в другите - в рамките на основната тарифа. Напимер, ако един преглед при специалист е 20 евро в държaвна болница (примерно), а на частно - 60, здравната каса, ще ти покрие разходите на базата на 20 евро, а останалите - от допълнителната здравна застраховка. Така и  за всичко останало.

- болнични - За гледане на болно дете - между 6 и 12 дни годишно в държавно предприятие, в частните - зависи от колективния трудов договор. Например, в моята фирма след 1 година стаж имам право на 3 дни неплатен отпуск годишно за болно дете. За общи болнични - първите 3 дни са за твоя сметка (или за допълнителната ти здравна осигуровка), останалите - здравната каса ти дава дневни обезщетения, но не се сещам колко бяха в момента...

# 14
  • Мнения: 3 804
СИРИЯ
в май4инство се излиза месец преди раждането и май4инството е 6 месеца
здравеопазването е безплатно,но и 4астния сектор е добре развит
градини и ясли има и държавни и 4астни-като цените на 4астните варират и все пак са предпо4итани пред държавните
държавата поддържа цените на основните хранителни стокои и нафтата
освен това ,на всеки 4лен семейство се полага 1,5 кг ориз и 1 кг захар на намалени цени-независимо от соц.положение
образованието е безплатно-до завършване не висшето-но както казах си има и 4астен сектор

Общи условия

Активация на акаунт