Желирана торта (РАЯ)

  • 6 902
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 410
Имаше една прекрасна рецепта на Рая за желатинова торта, но дори да не я знаете, двете ми питания са общи и смятам, че има достатъчно спецки тук, за да ми помогнат:

В каква формичка се приготвя тортата - мерила ли е някоя от вас диаметъра на блатовете, за да знам, дали да взема форма от 26 или 28см?

Как точно се излива желатинът отгоре върху плодовете отгоре, като след като е разтворен в сок от компот имаме течна консистенция и той се стича и не се задържа отгоре в-у плодовете, че и да образува пласт от 1см?! Това ми е голяма загадка, винаги се издънвам.


  bouquet

# 1
  • Мнения: 6 011
Желирана торта "Рая"

Съставки:

7 желатина
3 кофички кисело мляко
2,5 ч.чаши захар
3 ванилии
3 с.лъжици лимонов сок
5-6 банана
1 компот от кайсии/праскови/каквото харесвате
1 готов блат

Приготвяне:В 3 кафени чашки хладка вода се разтварят 5 желатина. Киселото мляко се разбърква със захарта, ванилията и лимоновият сок.
 Бананите се нарязват на кръгчета и се слагат в млякото.
 Добре набъбналият желатин се слага на слаб огън (може на водна баня) и се бърка докато стане на прозрачен сироп. НЕ ТРЯБВА ДА ЗАВИРА.
Когато желатина поизстине се изсипва в млечно-плодовата смес и хубаво се разбърква.
Блата се слага на дъното на форма за торта, отгоре се залива със сместа.
Поставя се във фризер за няколко минути, за да стегне или направо в хладилника. Когато желираната смес се стегне се разтварят останалите 2 желатина в сока на компота.
Изчаква се да набъбне желатина и пак се подгрява, за да се разтвори хубаво. Нареждат се плодовете от компота върху тортата.
Внимателно (най-добре с лъжица) се покриват със изстиналият сироп. Тората се слага отново на студено.
След около час-два тортата е готова за консумация. Бананите може да се заменят с ананас или друг плод по избор. Вместо плодове, може да се сложи какао и настърган шоколад. Може да се пасират плодовете, вместо да се режат и да се направи желирано плодово мляко. Отгоре, вместо компот може да се желира сок от червени плодове. Може да се наръсят кокосови или шоколадови стърготинки.

 източник- http://www.azgotvia.com/content/index.php?option=com_garyscookbo … detail&id=191

Дано съм ти помогнала!

# 2
  • Мнения: 1 175
Много обичаме такива плодово-желирани вкусотий и ще я пробвам обезателно тази торта.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
да си призная до сега не съм успявала да желирам плодове върху блат Blush
затова правя желето отделно и като се стегне го слагам между разрязания блат Party

ето така

знам, че се маже с крем, за да не попие желето в блата, но аз не винаги искам да има крем..... Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 410
Желирана торта "Рая"

Приготвяне:В 3 кафени чашки хладка вода се разтварят 5 желатина. Киселото мляко се разбърква със захарта, ванилията и лимоновият сок.
 Бананите се нарязват на кръгчета и се слагат в млякото.
 Добре набъбналият желатин се слага на слаб огън (може на водна баня) и се бърка докато стане на прозрачен сироп. НЕ ТРЯБВА ДА ЗАВИРА.
Когато желатина поизстине се изсипва в млечно-плодовата смес и хубаво се разбърква.
Блата се слага на дъното на форма за торта, отгоре се залива със сместа.
Поставя се във фризер за няколко минути, за да стегне или направо в хладилника. Когато желираната смес се стегне се разтварят останалите 2 желатина в сока на компота.
Изчаква се да набъбне желатина и пак се подгрява, за да се разтвори хубаво. Нареждат се плодовете от компота върху тортата.
Внимателно (най-добре с лъжица) се покриват със изстиналият сироп. Тората се слага отново на студено.
След около час-два тортата е готова за консумация. Бананите може да се заменят с ананас или друг плод по избор. Вместо плодове, може да се сложи какао и настърган шоколад. Може да се пасират плодовете, вместо да се режат и да се направи желирано плодово мляко. Отгоре, вместо компот може да се желира сок от червени плодове. Може да се наръсят кокосови или шоколадови стърготинки.

 източник- http://www.azgotvia.com/content/index.php?option=com_garyscookbo … detail&id=191

Дано съм ти помогнала!

Да, точно за тази торта ми беше думата. Но как да разпределя желатинения компотен сок, той се стича?! Ако изчакам да постегне настрана, после тр. да го чупя, за да го пренеса в-у тортата => става грозно!

# 5
  • Мнения: 7
Може би се прави в тава с подвижно дъно.Няма как да се разтече и слагаш отгоре колкото си искаш желатинова смес.Друг вариант е да наредиш плодовете и да ги желираш,върху тях крема и отгоре да сложиш блата.Нещо като обратно наредена торта Rolling EyesОбръщаш я в чиния и готово.Лесно звучи,обаче не говоря от личен опит.Обичам такива торти,но не съм се пробвала.Дано да се похвалиш с чудесен резултат Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 2 210
В каква формичка се приготвя тортата - мерила ли е някоя от вас диаметъра на блатовете, за да знам, дали да взема форма от 26 или 28см?

Как точно се излива желатинът отгоре върху плодовете отгоре, като след като е разтворен в сок от компот имаме течна консистенция и той се стича и не се задържа отгоре в-у плодовете, че и да образува пласт от 1см?! Това ми е голяма загадка, винаги се издънвам. [/b] [/color]
  bouquet

Най-лесно става във форма за торта с отварящ се пръстен.

Аз имам и 18 и 20см диаметър. Става и в двете, просто в едната отгоре има повече място за желатиновата част.

Технологията е лесна-изчакваш хубаво да стегне крема с киселото мляко-така, че като го докоснеш-седи като желе. Нареждаш плодовете и изливаш смело течната желираща смес, като внимаваш да не и се разместят плодовете, важно е да си спазила пропорцията и желатинът да е достатъчно, ако се опасяваш, че няма да стегне, можеш да сложиш ще половин желатин за подсигуряване. Сместа трябва да не е гореща, за да не размекне млякото. После веднага слагаш в хладилника, може за малко и в камерата и поучаваш идеална торта с добре обисобен блат, крем и желе отгоре. Успех!

п.с. (ако нямаш опит с желатина имаше една хубава тема по въпроса, ще ти я намеря)

# 7
  • Мнения: 410
Ами аз имам формичка с подвижен пръстен, но при изливането на желатин-компотения сок той се стича отвсякъде и съжалявам, че съм се захванала, отгоре не остава нищо, всичко се стича.
Еми, форма 18см - не съм виждала толкова малки форми, нито блатове? По-скоро 28см? Ако е по-малък диаметърът, тогава се опасявам, че вс. желатинен сок ще изтече долу отстрани, защото няма какво да го ограничи?

# 8
  • Мнения: 22 867
дани-77, понеже много обичам желирани неща, тая торта и всякакви други нейни модификации съм правила хиляди пъти. Е, чак хиляди не,  Grinning но достатъчно често, дори и сега на Великден правих две, защото са леки и се харесват. Никога не съм имала тоя проблем с изтичането и не мога дори да схвана как
Цитат
при изливането на желатин-компотения сок той се стича отвсякъде
  newsm78 Откъде отвсякъде? Нали млечната смес е плътно до стените на формата и е стегнала. Като излееш желирания компот или сок не виждам откъде ще изтече. Освен ако не прелее отгоре. А можеш наистина да поизчакаш да започне да се стяга компота, но не чак да се чупи на парчета, а просто като бъркаш с лъжичка, то си личи, че е започнало стягането - по тежка и гъста става сместта. И тогава изсипваш. А относно големината на формите - винаги можеш да увеличиш или намалиш продуктите според твоята форма, това няма никакво отношение към изтичането. Или пък нещо аз не съм схванала...... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт