Има ли бъдещи мами над 35

  • 1 431
  • 20
  •   1
Отговори
Здравейте всички бъдещи мами!Аз съм на 37 г. от Пловдив и очаквам първото си бебче.Все още съм в петата седмица-колкото се радвам,толкова и се притеснявам-всичко ли ще бъде наред,не съм ли прекалено стара.На 7 май ще ходя на генетични изследвания,но въобще не съм наясно-какво точно представляват,поемат ли се от здравната каса.Знам само,че ако всичко е наред,ще родя със секцио.Много бих се радвала,ако има някой,когото го вълнуват същите въпроси и би искал да сподели своя опит или своите притеснения с мен.Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 17 591
На 33 бях с бебето си, но, дай Боже, искам още - тогава със сигурност ще съм над 35.
БХС (биохимичен скрининг) за сега все още не се поема от ЗК (макар да има надежди това да стане... някога), но е необходимо да се направи.
Правят ти ехографски измервания на ... ръчичка и бедро, май, не помня, на бебето и до 24 часа след това ти вземат кръв за изследване.
Но май е рано за тези изследвания, не бяха ли 11 седмица?..  newsm78

# 2
  • Мнения: 27 524
Не се притеснявай, три мои дружки са с бебе - едната роди на 41, другата на 40, а сега всеки момент и третата на 39. Всичко ще е наред  Hug
Аз искам второ, но няма да е много скоро, така че със сигурност, живот и здраве, ще съм над 35  Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 39 741
Аз ще родя на 35,9г. Правила съм си задължителните изследвания. БХС (биохимичен скрининг) не съм правила. Ходих на 1 фетална морфология и фетална ехокардиография. Веднъж месечно ходя на частен преглед при гинеколог.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Не се притеснявай.Когато раждах преди около 2 месеца имаше една майка която беше на 42г.Беше си правила БХС и си роди жива и здрава хубавица.

# 5
Благодаря много за отговорите.Ще се опитам да запазя спокойствие и положителните емоции да бъдат преобладаващи.Това бебче го чакаме осем години с моя съпруг.А за изследванията питам,за да знам какво ме очаква.Все още не съм казала на близките ми от суеверие и затова единственият източник на информация сте ми вие,мили мами.

# 6
  • Мнения: 159
първо честито и леко бременеене!
37 не са никак много,дори и за първо бебче! с трепет очакваме с две мои приятелки първите им бебчета.
едната е на 38,а другата на 37.и двете са с ин-витро след мнооого дълго чакане. на първата термина й е след около 2м. а на втората за декември.не знам какви изследвания са си правили,но ако се запишеш на консултация те ще направят всичко,което е  необходимо.
щастлива и спокойна бременност!   bouquet

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ts-mamy - честито!
Съветвам те да се подложиш на всички изследвания и да започнеш да четеш повечко, кое за какво се прави.
Ей така - за по-голяма сигурност.
И задължително се тествай за тризомии. Ако ти предложат амниоцентеза, не е лошо да се съгласиш. Дори би трябвало след 35-тата година на бъдещата мама, ТЯ да е задължителна.

Късмет  Peace

# 8
  • Мнения: 11 307
На 38 г. Карам трета бременност и си направих всички необходими изследвания, вкл. и амниоцинтеза.
Няма от какво да се притесняваш, радвай се на бременността си и нека всичко протече, както трябва докрая! Peace

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Поздравления за ts_mamy! Лека и безпроблемна бременност ти желая и на финала едно здраво и красиво бебче!

Аз наскоро родих на 36г. Изкарах една изключително лека бременност, а пък раждането ми беше направо песен. Вярно, че при мен бе трета бременност, но въпреки възрастта си се чувствах перфектно.
Разбира се и аз  се притеснявах, затова ходех доста често на прегледи. Това, което аз направих през тази бременност беше:
-3 фетални морфологии - в 12-та, 20-та и 32-ра г.с. при специалист
-БХС (биохимичен скрининг) в 16-та г.с. (Резултатът излезе нисък и ФМ беше ОК, затова не ми препоръчаха амниоцентеза, но ако имах и най-малки съмнение, не бих се поколебала).
-всеки месец преглед на ехограф
-разбира се и всички останали изследвания на кръв и урина

Не се притеснявай, оказва се, че при т.нар. възрастни майки бременностите протичат по-леко, защото майките са изключително добре информирани и вземат всички възможни предпазни мерки.  Hug

# 10
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Не се притеснявай, три мои дружки са с бебе - едната роди на 41, другата на 40, а сега всеки момент и третата на 39. Всичко ще е наред  Hug
Аз искам второ, но няма да е много скоро, така че със сигурност, живот и здраве, ще съм над 35  Grinning
Абсолютно ме кефи първата част на поста ти! Трябва да има деца!  Peace
Късмет за второто бебче!  Hug

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Лека бременност ти желая  Hug
Аз родих първото си дете на почти 32 г.
Живот и здраве другото ще е след 35 най-вероятно  Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 320
Привет ts-mamy !
Аз съм на 38 години и живот и здраве , ако дочакам термина юни месц ще си имам бебче. Вярно , че ще ми е второ , но вълненията ми са като твоите . На мен лекарите ми казаха, че пред вид възрастта ми по всякан вероятност ще родя с операция. Не съм много ентусиазирана (първото ми раждане на 31 г. беше естествено ,много бързо и лесно) , но щом се налага ...
Има специлана темичка за генетичните изследвания(БХС), там има инфо и за тези , които се правят в 11-13 седмица и са с 90% сигурност, както и за тези ,които се правят в 18-22 седмица и са със 75% сигурност. Трябва да си наясно , че и в двата случая става въпрос за вероятност от генетични увреждания на плода . Те не поставят диагноза.
Желая ти лека и безпроблемна бременност, която определено не зависи от годините!

# 13
  • Мнения: 452
и аз съм на 34 ,но след два месеца ще стана на 35 - и съм бременна и ми е много гот - не се чувствам дърта - напротив даже лекарите ме смятат за много млада ,което ме учудва .......нали уж на тази възраст се води рискова бременост??Ама май нещата са се променили така ми се струва ......

# 14
На 37 забременях и на 38 родих.БХС не можах да направя, защото лабораторията в Майчин дом не работеше.Амнеоцентеза отказах-0,5 % риск за плода по световна статистика.Родих  един здрав мъж.Лека бременност и раждане.

Общи условия

Активация на акаунт