Център vs. периферия

  • 6 202
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 447
Тази тема отдавна ми се върти в главата, но сега попаднах на един пост на ДеЩоВиди, който също е в тази посока. Става дума за втората му част:
Цитат
Наскоро писах в друга тема, раделих се с една моя "провинциална" черта. Да ходя до кварталния магазин с официалните си дрехи или поне хайде - с прилични дрехи за навън. Понеже в Плевен сме на центъра почти и като по-малка/млада ме беше срам да изляза от вкъщи по домашни дрехи. Така си продължих после и в студентски град и из другите места, където живях. Наскоро обаче заведох детето дори на градина по домашни дрехи. напредък а?   Или занемаряване? Кое от двете?
С две думи - струва ми се, че хората като манталитет се делят не толкова на "столичани" и "провинциалисти", колкото на такива, израсли и живеещи в центъра на едно населено място (независимо дали е столица, град или село), и такива от покрайнините. Центърът задължава, там си на показ, не можеш да излезеш като повлекана, не можеш да си метнеш боклука през прозореца, не можеш да си позволиш куп други простотии.
Интересно ми е има ли и според вас нещо такова, или са си мои измишльотини  Laughing

# 1
  • Мнения: 1 008
Израстнала съм в центъра на София. Позволявала съм си хиляди простотии.
Виж, майка ми без червило не слиза да изхвърли боклука.

# 2
  • Мнения: 212
До човека си е да ти кажа. В който и център да живеех не бих се облякъл официално за да отида за един хляб от кварталния магазин. До магазина винаги ходя по чехли и анцунг... А в събота и неделя т.е. в почивните дни и из целия град си ходя по анцунг и маратонки. Не обичам нещо да ме стяга и да ме души като костюм например... Ама той и без това нашия град си е малък и провинциален така че не е проблем да ходиш по раздърпан анцунг из центъра... Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5 940
Живея в периферията. Вкъщи не си позволявам да ходя развлечена, пък какво остава до магазина и т.н. Може да е провинциално, смешно, суетно, но просто съм такава.
Центърът и периферията не задължават с нищо, някакви твои вътрешни правила определят всичко.

# 4
  • Мнения: 984
Според мен е въпрос на възпитание и манталитет, а не на поризход или етнос поведението на хората в магазина, на балкона или на пътя.

Като духне силният източен вятър центъра на Варна става като гигантска коледна елха от торбички и боклуци. Манталитет - централитет. Но то и във Владиславово и в Калипетрово предполагам е същото.

80% си пазят чисти домовете, балконите и улиците, а 20% замърсяват, но изключително ефикасно и така създават оправдание на Общината да вдигне двойно данък смет, който всички плащат.

# 5
  • Мнения: 7 107
Израстнала съм в центъра на София. Позволявала съм си хиляди простотии.
Виж, майка ми без червило не слиза да изхвърли боклука.
Grinning Ти да си аз?  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 447
Според мен е въпрос на възпитание и манталитет, а не на поризход или етнос поведението на хората в магазина, на балкона или на пътя.

А възпитанието и манталитета нямат ли връзка с произхода, етноса, средата?

# 7
  • Мнения: 2 253
Мен по-скоро ме шашкат изрази като "домашни дрехи" и други.У дома, както си по дънки и тенис фланелка, е ок да отскочиш до магазина, па макар и в центъра на града, или?Нещо се губя в тези понятия.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Почти не съм живяла баш в център, вероятно и мирогледът ми е формиран в периферии, но ми се струва далеч по-нормално да ходя за хляб по анцуг, отколкото да не излизам от вкъщи без грим.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 271
Точно по темата си говорих миналата седмица  с една колежка, на която гаджето и живее на пъпа на София, както се казва. Тя това ми обясняваше, че какво като е в центъра - като се събуди сутрин и иска да си купи едно кисело мляко от хранителния магазин, обува един анцуг и отива - без грим и прическа, маникюр и високи токчета. Иначе на работа винаги е много нагласена.
Зависи кой как възприема нещата, защото за едни това е центъра, за нея обаче си е махалата...
Аз, въпреки че живея в "периферията" на София, не си обличам новите дрехи, за да отида до магазина. Даже, като се връщам от работа, предпочитам да мина през къщи, да метна домашните дънки, най-удобните маратонки на света и тогава да ходя до магазина. Имам, обаче съседи, които си имат официален анцуг и не си го хабят да ходят до магазина с него - само на гости, или в центъра...
Та, въпрос на разбиране е.

# 10
  • Мнения: 984
Дона, обобщено погледнато е така, например манго имаше годишен събор в Морската градина на първи май. Осраха градината до такава степен, че нямаше къде да стъпеш от боклуци. Аз всеки ден съм в Морската и такова чудо не бях виждала.

Обаче погледнато индивидуално всеки може да НЕ си хвърли боклука през терасата. Това, че живееш в центъра или в квартал в периферията няма никакво значение. Индивидуално погледнато всеки може да се държи нормално независимо от етноса или средата.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 306
. Имам, обаче съседи, които си имат официален анцуг ...

Точно щях да добавя, че много зависи каъв е анцугът!  Grinning

# 12
  • Мнения: 3 447
Не се хващайте за анцуга сега, не е той основното  Laughing
По-скоро това, че на главната улица няма начин да летят торби с боклук от балконите.

# 13
  • Мнения: 2 448
Ами при мен май е така, отраснала съм в краен квартал, после живях 14 години в центъра и сега съм пак на старото място. Тук може и по чехли(патъци  Simple Smile ) да ида до кварталния магазин, имам съседка, която даже по нощница си хвърля боклука (аз чак до там не бих се отпуснала). Но като живеех в центъра ме беше срам да сляза до магазина пред блока така.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Че се пази повече в центъра- пази се, така е.
Но пък в нашия краен квартал в Бургас около блока всички живущи  направиха страшни градинки, бабите метат листата, събират всеки паднал боклук.
В Разград, баш на центъра тунелчетата между блоковете смърдят от метри, понеже се ползват за тоалетни нощем. Има ги всякакви.

И преди да дойде Лиска да каже, че хавлиените анцузи са пижами, бързам да заявя, че тука са си анцузи пък!

Общи условия

Активация на акаунт