Какво направихте с българското си жилище?

  • 3 552
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 107
Може да Ви се строи малко странен въпросът ми, но се надявам да се разбере точно. Питането ми е относно това какво направихте с апартамента/къщата, в която живеехте преди да напуснете страната? Отдадохте ли го под наем или го запазихте, за да има къде да си "гостувате" като сте в България? А сигурно има някои които са го и продали...
Аз малко се притеснявам да го отдам под наем- може би от сантиментална или "егоистична" гледна точка Simple Smile Но в същото време ми се струва безсмислено да стои празно, а и има къде другаде да "гостуваме"...Ще ми е интересно да споделите гледната си точка по въпроса.

# 1
  • Мнения: 945
Ех, малко не по темата, но сигурно ако тогава имах собствено жилище, то тогава не бих напуснала България. Ама добре, че немах   Mr. Green

Аz лично не бих си дала жилището под наем. От една страна бих се zамислила да го продада, но при теzи повишаващи се цени това не си струва.
За даването под наем... в България е прието хаzяина да отремонтира жилището преди да го даде под наем. Когато наемателите напуснат квартирата, те просто си събират багажа и си тръгват. Ако случайно някоя врата се е строшила или паркета се е раzдул, то това си остава zа твоя сметка. Прието е също така сметките zа вода, телефон, електричество да са на името на хаzяина. Можеш да си представиш zа какви суми може да става въпрос.

Не каzвам, че всички наематели са лоши, но има такива, които не си плащат сметките и ти раzбиват апартамента. Много са малко, но ако на теб ти се падне такъв иzобщо няма да те интересува това, чЕ има и добри наематели.

Така че даването под наем си е риск, особено от хора, които не са в БГ и не могат да контролират нещата. Тама смятам аz, ама както каzах в началото, нямам такива проблеми  Wink

# 2
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ми седи си там.
първата година като се прибирахме отседнахме в празното ни жилище, ама се оказа, че само се радва на багажа ни.
детето абсурд да седи там, ние пък да не сме отишли да го крепим. общо взето го ползвахме само за гардеробна, баня и тоалетна (в центъра на града е, та е много удобно). една вечер в моите родители, друга в свековци, после братя, сестри, приятели и преспиваме, където ни завари нощта или където в момента са децата. още повече, че си ходим повечето лятото, а родителите ни живеят по къщи извън града. на мен ми е писнало от апартамент, жадна съм за двор, за щурчета да ми пеят късно вечер на ухото.
за нашия апартамен (ако трябва да съм честна, на мъжа ми) какво ли не сме мислили, под наем, продажба, замяна, ама така и не се решихме какво да го правим. не съм влизала в него вече 2 години Mr. Green
бих го дала, ама първо трябва да се постегне малко, 7 г са това...а и пари трябват и за там.

давайте го, какви сантименти. той пак си е ваш. ако имате и близки на които да разчитате да следят нещата, какъв е проблема. за наемателите- прави се договор и се спазва.

# 3
  • Мнения: 3 098
давайте го, какви сантименти. той пак си е ваш. ако имате и близки на които да разчитате да следят нещата, какъв е проблема. за наемателите- прави се договор и се спазва.

То4но така е.

При нас е следното положение_гаража и първият етаж са дадени под наем,много съм доволна от наемателя,а вторият етаж си е за нас,когато си отидем.

# 4
  • Мнения: 3 932
Даваме го под наем, без грам сантименталност  Mr. Green
Проблеми с телефона не се предвиждат, просто такъв няма, парното във входа е спряно, а тока като не го платят един месец, на втория ще им го спрат...това по въпроса за едностранното набутване.

# 5
  • Мнения: 98
сестра ми, която е неомъжена, го обитава Peace

# 6
  • Мнения: 1 107
Даваме го под наем, без грам сантименталност  Mr. Green
Проблеми с телефона не се предвиждат, просто такъв няма, парното във входа е спряно, а тока като не го платят един месец, на втория ще им го спрат...това по въпроса за едностранното набутване.

С тока не е точно така положението- даваме под наем друго жилище и предните обитатели (наематели е добра дума за тях) не бяха плащали тока 7 месеца и не бяха им го спряли. И ние така си мислехме, че ще стане след месец, но уви...после се изнесоха, заминали извън България, оставиха големите неплатени сметки...да ни е честито Shocked
Иначе мисля, че освен договора да се  вземе смислен депозит е добра идея.

# 7
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Брех,вие вси4ките сте били имотни булки бе. Twisted Evil
За протокола,преди да дойда тук живеех оЩе с родителите ми,така,4е подобни проблеми нямам.
Но мисля,4е ако имах собствено жилиЩе в България не бих го дала под наем.Не от сантиментална а от 4исто практи4на гледна то4ка. По скоро бих пуснала сестра ми или браф4едите ми да живеят там,колкото да го стопанисват. Баба ми има апартамент,който от доста години дава под наем.Ами така като се замисля,договори все прави,депозити взима и колко пъти я набутваха да плаЩа големи неплатени сметки за парно,за ток. Наемателя из4езва безследно и после ходи гони Михаля. В България няма закони,които да те заЩитават тъй ,4е по_добре празно отколкото под наем. Peace

# 8
  • Мнения: 3 461
В България няма закони,които да те заЩитават тъй ,4е по_добре празно отколкото под наем. Peace

Съгласна съм с това. Peace Би било добре ако има възможност да сключиш договор с някоя фирма и тя да е посредник между теб и наемателя и да следи за всички задължения, както и да реагира веднага при появата на проблем. Доколкото разбрах има такива, но не си гледали съвестно работата или поне приятелите ми не са доволни.
Апартаментът ми стои заключен със СОТ и на година се събира доста голяма  цифра за плащане , въпреки спряното парно, ток и телефон. Посъветваха ме също ако го продавам да не правя ремонт, защото това нямало да му вдигне цената, а и всеки след това правел ремонт по свое усмотрение. Пред голяма дилема съм какво да правя с него.Като се върнем ( веднъж на 3 години и то за 3 дни, както в последния случай), отсядаме в хотел, но и това не си е работа, особено ако сме всичките 6 човека.

# 9
  • Мнения: 179
   Ами не сме го дали под наем, защото за сега е доста удобно. Като пристигне някой от някъде - направо едно такси от аерогарата ( сега са оправили тоя проблем, на новия терминал) , ключовете и хайде в къщи, около нас има и доста денонощни капанчета за бързо хапване, и така - дори не ангажираш някой да те посреща  :)Ako e по неудобно време. Майка ми милата, ходи един-два пъти в месеца да понагледа, да поизчисти... Даже последния път като се прибирала сестра ми, че и тя е в чужбина, била с някаква нейна приятелка от Северна България,някъде. Хич и не пуснала момичето да търси късно вечерта автобуси, и да се скита към аерогарата, направо у нас - и на следващия ден, ве4е през деня приятелката и си тръгнала. Така, че дори и нещо като хотел, за няколко дни, сега за сега ,ни върши работа жилището,не мислим да го даваме под наем.

# 10
  • Мнения: 2 907
По цяла година стои празно.
Като тръгваме след ваканция спирам водата, вадя бушони, покривам меката мебел с чаршафи, заключвам всички възможни врати и почти се разплаквам. Наистина е тъжно. Освен това навремето оставихме чисто ново жилище, тъкмо си го бяхме построили.
Никога няма да го дам под наем. За наше ползване е предназначено. А може пък един ден да го ползваме за по-дълго от две седмици в годината, кой знае.

# 11
  • Мнения: 4 138
едното си седи празно, другите три давам под наем. едно продавам в момента, за да си купя тук.
мистификацийо, де ти е апартамента. аре се менкаме.

# 12
  • Мнения: 2 617
Едното го давам под наем  (но то беше с наематели и когато си живеех в България), другото е всъщност това,което чувствам "мой дом", човек никога не знае, но сега засега не бих го дала под наем.

# 13
  • Мнения: 707
Аз нямам собствено жилище, така че нямам и тези проблеми.

Сега по същество. Май решаващо е къде е жилището. Моя приятелка има студентка във Варна и като ми казва какви са наемите там - ми те конкурират тези тук  #Crazy!
Та ако могат да се изкарват такива добри пари от наем - супер! Остава да се намери и някой, който да контролира наемателите  Mr. Green.

# 14
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Майка ми го върти Simple Smile Дава го под наем, като хотел. Няколко седмици, преди да се приберем, наемателите го освобождават и тя го подготвя за нас.

Общи условия

Активация на акаунт