автомобил втора употреба - писмо от агенция Митници! СПЕШНО!

  • 2 907
  • 17
  •   1
Отговори
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Милички, Имам нужда от помощ!
Януари с мъжът ми си купихме автомобил втора употреба, внос от Италия! Всичко уж беше наред, докато днес не получихме писмо от Агенция Митници!

Пише, че незабавно трябва да се отиде при тях с ред документи, от които последното гласи
 ..... документи, удостоверяващи заплащането на акциз за горепосочения автомобил ....
Ние нямаме такъв документ и това силно ни притесни!

 PraynigМоля ви, който е наясно или се сблъсквал с такъв проблем, да ни даде яснота за какво става въпрос и да ни успокои малко!
След като нямаме връзка с продавача, от къде можем да вземем този документ и изобщо ... от нас ли трябва да го търсят - това не трябва ли да се подаде при внасянето на автомобила? От нас ли ще си търсят въпросния акциз за този автомобил?  #Cussing out

Предварително благоаря на всички отзовали се!

# 1
  • Мнения: 5 710
На физическо лице ли е колата, или на фирма?

# 2
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
в момента е регистрирана на физическо лице, но сме я купили от фирма - имаме фактура

# 3
  • Мнения: 5 710
Продавачът в случая няма нищо общо, акцизът се заплаща от вас.
Виж тук намерих информация: http://www.dnes.bg/article.php?cat=12&id=15318
ето тук е обяснено какво е акциз: http://avto-borsa.com/akciz.php
на всеки киловат дължиш акциз в общи линии.

# 4
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
10¢'s cafè&lounge - благодаря!

нашият автомобил се води 66kw и не виждам, какъв акциз търсят, като за автомобилите до 120kw от това което намерих, не се плаща такъв ...  ooooh! #Cussing out

# 5
  • Мнения: 5 710
Сигурно ви изпращат някакъв стандартен пакет документи, не се шашкай.
А мога ли да използвам темата, за да попитам какви документи ти искаха при купуването на колата ( в Италия) и после прекарване до БГ,как става.. .. ще съм ти благодарна да ми обясниш процеса, може и на лични, ако имаш възможност.

# 6
  • Мнения: 3 770
Купили сте я от фирма , която е осъществила вноса от Италия , така ли? И сте я регистрирали в КАТ без проблем ?Кога е внесена колата от фирмата и ако може малко повече инфо от писмото , което сте получили? До ноември работех в митническа агенция , затова питам за повече подробности.

# 7
  • Мнения: 652
Щом колата е 66 киловата - акциз не се дължи.
Идете с писмото в някоя митническа агенция и там ще ви обяснят. Предполагам правят някакъв контрол в митниците и ви викат за проверка. Но това не е обичайна практика. Консултирайте се с митнически агент, за да ви е по-спокойно.
Работя в митн. аген., така че имам представа от нещата.

Последна редакция: пт, 09 май 2008, 23:12 от shedi

# 8
  • Мнения: 315
освен за платен акциз какви други документи ви искат?
отидете на място в митниците за да разберете за какво точно става дума.
така и така щом имате писмо - ще трябва да отидете.там не ядат хора Wink
пък и ще разберете от извора за какво става дума.
когато купихте колата от италия с какви документи тръгнахте оттам?
да не са ви пуснали италианците някой транзит?
иначе -колата е 66 кW и за нея не се дължи акциз, но не мога да разбера откъде митницата въобще е разбрала, че сте купили кола newsm78
в общия случай /кола от италия/нямате работа на митница Twisted Evil

# 9
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Много благодаря на всички за отговорите!
Днес говорих с отдел акцизи и утре съм при тях!
Ще видим какво ще си говорим, но надявам се наистина да е просто някаква проверка ...

# 10
  • Мнения: 2 631
Такъв документ могат безплатно да ви изготвят във фирма, представител на същата марка за България.
При нас идват хора с внесени Мицубишита от цял свят, да им даваме подпечатани писма колко коня са им колите според завода производител, за да знаят митници дали да го акцизират...  Peace

# 11
  • Мнения: 315
Такъв документ могат безплатно да ви изготвят във фирма, представител на същата марка за България.
При нас идват хора с внесени Мицубишита от цял свят, да им даваме подпечатани писма колко коня са им колите според завода производител, за да знаят митници дали да го акцизират...  Peace
това е много интересно...в митниците има т.нар."шваке", откъдето по №на двигател и №на шаси се вижда всичко за колата.
освен това, ако има проблеми с документите, митницата изпраща колата на технотест, а не при фирмата производител/такава е практиката /.
може би в кат са въвели такава практика? #Crazy newsm78 #Crazy

# 12
  • Мнения: 3 770
Такъв документ могат безплатно да ви изготвят във фирма, представител на същата марка за България.
При нас идват хора с внесени Мицубишита от цял свят, да им даваме подпечатани писма колко коня са им колите според завода производител, за да знаят митници дали да го акцизират...  Peace
това е много интересно...в митниците има т.нар."шваке", откъдето по №на двигател и №на шаси се вижда всичко за колата.
освен това, ако има проблеми с документите, митницата изпраща колата на технотест, а не при фирмата производител/такава е практиката /.
може би в кат са въвели такава практика? #Crazy newsm78 #Crazy

Не е в КАТ , аз лично съм изпращала коли за документ удостоверяващ киловатите при оторизиран вносител на марката.В някои случаи това се прави и когато никой - нито митничаря , нито в КАТ - могат да разчетат със сигурност номера на двигателя.

# 13
Може ли да обясните и на мен каква е процедурата по внос на кола от Италия, защото и ние сме решили да го правим, но не знаем може ли колата да се върне на самоход, има ли транзитни номера и прочие  Rolling Eyes. Всички детайли ще са от полза.  Praynig   Благодаря!

# 14
  • Мнения: 5 710
Може ли да обясните и на мен каква е процедурата по внос на кола от Италия, защото и ние сме решили да го правим, но не знаем може ли колата да се върне на самоход, има ли транзитни номера и прочие  Rolling Eyes. Всички детайли ще са от полза.  Praynig   Благодаря!

Има мн. схеми, но най-чистата е да си отделиш няколко дни в Италия, за да има време да излязат 'картонени' номера.
Аз в момента посреднича ( живея в Северна Италия) за една мн скъпа кола , която ще се върне на самоход, но е нова и на фирма, но за физически лица попитах и изглежда по-лесно:
- идваш, харесваш, купуваш.
- автокъщите имат агенции ( сам без италиански няма да се справиш), които придвижват документите, и сменят либретино ( книжката на колата), и получават картонени номера. Отнема към 5 дни.
- с договора, картонените номера и твоите документи си заминаваш.

Пиши ми на лични, ако имаш повече въпроси или колата ви ще е интестирана на фирма.



Последна редакция: вт, 13 май 2008, 18:27 от 10¢'s cafè&lounge

Общи условия

Активация на акаунт