Наддава ли прекалено моето изключително кърмено бебе?

  • 23 537
  • 15
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Наддава ли прекалено моето изключително кърмено бебе?

от Кели Бонята, BS, IBCLC

Нормално е за кърмените бебета да наддават по-рязко от хранените с адаптирано мляко връстници през първите 2-3 месеца и по-късно да забавят (по-точно между 9 и 12 месеца). Нама абсолютно НИКАКВО доказателство че едро кърмено бебе ще стане едро дете или възрастен. Дори на практика сериозни изследвания показват, че е по-вероятно кърмените бебета да не затлъстеят като деца или възрастни, отколкото хранените им с адаптирано мляко връстници.

Бебета, които наддават бързо през бебешките месеци често започват да отслабват когато започнат да стават по-мобилни - чрез търкаляне, пълзене, изправяне, ходене, тичане и т.н. Често 1-2 годишните са придирчиви към яденето и/или изведнъж стават прекалено "заети" за да отделят време за ядене. Тлъстинките натрупани като бебе осигуряват скромни запаси, от които да се тегли през тези активни години.

Имайте предвид, и че кърмата е перфектната храна. В нея НЯМА празни калории или пълнеж. Количеството мазнини или калории в кърмата не се влияе от количеството мазнини или захари, съдържащи се в майчината диета. Майката обаче може да сменя типовете мазнини в нейното мляко чрез промени в типовете мазнини които консумира. (Can you affect the amount of fat or calories in your milk? What  … ow from research.)

Не се опитвайте да ограничавате сукането на вашето бебе чрeз разтягане на времето между храненията, ограничаване на времето на гърдата, използването на биберон-залъгалка за да се "залъже" бебето докато дойде определеното време за хранене или да предлагате вода, за да суче бебето по-малко. Може да е опасно да се ограничава растежа на бебето чрез ограничаване на кърменето, тъй като бебето се нуждае от хранителните вещества и мазнините за да расте нормално и за нормално мозъчно развитие. Само чрез хранене на поискване можете да сте убедени, че нуждите на бебето с адекватно задоволени и че количеството на вашето мляко се поддържа. 

Едно скорошно изследване  (Stettler N, Zemel BS, Kumanyika S, Stallings VA. Наддаване на тегло при бебето и връзката с детското затлъстяване, Cohort Study. Pediatrics 2002; 109: 194-199) беше широко отразено в пресата и притесни някои родители. Изследователите заключават,  "Откри се зависимост между рязкото наддаване на тегло през първите 4 месеца и повишения риск от затлъстяване на възраст 7 години, независимо от теглото при раждане и теглото, задържано на 1-годишна възраст." Изследването обаче не включва практически никакава информация за това как са хранени децата (включително продължителността или изключителността на кърменето и кога са въведени твърдите храни.) Изследването обхваща данни от над 19 000 деца родени между 1959 и 1965 в 12 града в САЩ. Тези деца са родени около "пика" на храненето с формула във САЩ, по времето, когато се препоръчваше и много ранно въвеждане на твърдите храни. Доказано е че и формулата и ранното захранване увеличават вероятността за детско затлъстяване. За Ла Лече Лигата, Др. Николас Стеттер, оглавяващ изследването каза, че " има един много лесен начин да се избегне детското затлъстяване и той е просто да се следват Указанията на Американската Асоциация на Педиатрите - бебето да се кърми изключително 6 месеца, следвано от бавно въвеждане на твърди храни и продължаване на кърменето до 1 година и по-дълго."


Какво може да предизвика по-бързо наддаване отколкото е нормата при изключително кърмено бебе?

- Генетични предпоставки. По-големите ви деца наддаваха ли бързо като деца? Ами мама и татко - вие едри ли сте, били ли сте едри бебета? А други членове на семейството?
- Прекалено голямо количество мляко може да доведе до по-бързо наддаване от нормалното (над 30г. на ден). Това обаче не е повод за загриженост, освен ако създава проблем за бебето или за майката.
- Рядко, прекалено рязко наддаване може да бъде свързано със здравословни проблеми, като порок на сърцето, бъбречни аномалии, и/или ендокринни увреждания. Ако бебето има здравословни проблеми, продължителното кърмене е от дори по-голямо значение.


Как да помогна на детето си за да не затлъстее?

- Най-доброто, което може да се направи, за да се намали вероятността от затлъстяване като дете или като възрастен е да се кърми колкото е възможно по-продължително.
- Избягвайте твърдите храни поне до 6-тия месец (това е особено от полза за деца които има фамилна история със затлъстяване или алергии).
- След като вече сте започнали с твърдите храни, прибавяйте ги бавно една по една към диетата на бебето. Кърмете преди да предложите други храни, старайте се до края на първата година повечето от калориите си бебето да приема от кърмата. Позволете на детето си да яде докато има апетит, не го  насилвайте да продължи с яденето ако не е гладно.
- Когато детето стане по-активно, отделете достатъчно време да играе и да се движи наоколо.
- Колкото повече расте, давайте добър пример със здравословни хранителни навици и движение.


Преведе eli_c от www.kellymom.com

# 1
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Наддава ли прекалено моето изключително кърмено бебе?

от Кели Бонята, BS, IBCLC

Не се опитвайте да ограничавате сукането на вашето бебе чрeз разтягане на времето между храненията, ограничаване на времето на гърдата, използването на биберон-залъгалка за да се "залъже" бебето докато дойде определеното време за хранене или да предлагате вода, за да суче бебето по-малко. Може да е опасно да се ограничава растежа на бебето чрез ограничаване на кърменето, тъй като бебето се нуждае от хранителните вещества и мазнините за да расте нормално и за нормално мозъчно развитие. Само чрез хранене на поискване можете да сте убедени, че нуждите на бебето с адекватно задоволени и че количеството на вашето мляко се поддържа. 


Пак ме хвана, Бу!  Embarassed Laughing Тъкмо това пробвам тези дни от страх, че сме много затлъстели... Естествено, това предизвика редица проблеми, така че се отказах. Благодаря за статията от мое име и от името на Ема!  Grinning Heart Eyes

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Хаха,  hahahaЗъхи, не съм те дебнала, ша знайш! Случайност чиста...добре, че си съвестна и си признаваш без бой!

# 3
  • Мнения: 8 450
Ами ние пък май вече наддаваме прекалено малко.Вчера я теглихме-досега има-няма 200 грама/след 10 дни прави 5 месеца/За сравнение-от първи до 4 месец-средно по 700-750 гр на месец.А сега изведнъж срив.Не знам на какво се дължи.Не изглежда гладна,памперсите са мокри,спокойна е.Само не ми казвайте да будя през нощта и да храня.Пробвах вече-тя суче толкова вяло,че едва ли издържа и 5 минути и заспива.С топ не можеш да я събудиш през нощта.Имате ли идеи?

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Много хубава и полезна статия.Аз самата имах сериозни притеснения по отношение теглото на сина ми - наддаваше по над килограм и половина 3 месеца поред, после по килограм #CrazyВ резултат - на 6 месеца беше с тегло на едногодишно дете според стандартните таблици.Когато въведох твърдите храни, пак ядеше с голям апетит, стараех се да не давам повече от 200 гр., но понякога просто не беше възножно да го огранича, защото се караше, докато не получи още една порция.Въпреки това, за последните три месеца качи само килограм и нещо, а порасна с 8 см.Сега започна да се движи активно и храната тотално изгуби значение за него.Много суче, защото не пие нищо течно, а жегите са страшни, но за сметка на увеличеното количество кърма, пюре или каша яде не повече от стотина грама, и то с кандърми WinkПоследния месец мисля, че нищо не е наддал, но доста дръпна на височина.Е, пак си имаме доста гривнички, но положението се подобрява Laughing

# 5
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Много хубава и полезна статия.Аз самата имах сериозни притеснения по отношение теглото на сина ми - наддаваше по над килограм и половина 3 месеца поред, после по килограм #CrazyВ резултат - на 6 месеца беше с тегло на едногодишно дете според стандартните таблици.Когато въведох твърдите храни, пак ядеше с голям апетит, стараех се да не давам повече от 200 гр., но понякога просто не беше възножно да го огранича, защото се караше, докато не получи още една порция.Въпреки това, за последните три месеца качи само килограм и нещо, а порасна с 8 см.Сега започна да се движи активно и храната тотално изгуби значение за него.Много суче, защото не пие нищо течно, а жегите са страшни, но за сметка на увеличеното количество кърма, пюре или каша яде не повече от стотина грама, и то с кандърми WinkПоследния месец мисля, че нищо не е наддал, но доста дръпна на височина.Е, пак си имаме доста гривнички, но положението се подобрява Laughing

Браво, браво!  Grinning Дано и при нас така се получи, че дебелите моми вече хич не са на мода!  Laughing

# 6
  • Мнения: 1 502
Ами ние пък май вече наддаваме прекалено малко.Вчера я теглихме-досега има-няма 200 грама/след 10 дни прави 5 месеца/За сравнение-от първи до 4 месец-средно по 700-750 гр на месец.А сега изведнъж срив.Не знам на какво се дължи.Не изглежда гладна,памперсите са мокри,спокойна е.Само не ми казвайте да будя през нощта и да храня.Пробвах вече-тя суче толкова вяло,че едва ли издържа и 5 минути и заспива.С топ не можеш да я събудиш през нощта.Имате ли идеи?

И ние сме така. Обмислех да пускам тема във форума за 2 седмици 150грама, възможно ли е това? Мокри памперсите, спокоен е, е не винаги, като един маратонец е с краката, спи по цяла нощ, само дето акаме веднъж на 4 дена. Акушерката ми иска да му давам добавка. Направо вече ще се гръмна. Първо много кърма, запушени канали, а сега не наддаваме. Изчетох доста неща по този въпрос във форума и пак не достигнах до отговора. Четох статията за средното наддаване и коментарите по нея ( ето тук) и една мама се оплаква, че в 3-я месец нищо не са наддали, точно като нас, че малко се успокоих, че не сме само ние. Но пък нормално ли е това?Наистина роди се 4кг/52см, сега сме 6.500кг/62см и мисля, че сме в нормите, ама толкова малко да наддава...?

# 7
  • София
  • Мнения: 2 249
Ами ние пък май вече наддаваме прекалено малко.Вчера я теглихме-досега има-няма 200 грама/след 10 дни прави 5 месеца/За сравнение-от първи до 4 месец-средно по 700-750 гр на месец.А сега изведнъж срив.Не знам на какво се дължи.Не изглежда гладна,памперсите са мокри,спокойна е.Само не ми казвайте да будя през нощта и да храня.Пробвах вече-тя суче толкова вяло,че едва ли издържа и 5 минути и заспива.С топ не можеш да я събудиш през нощта.Имате ли идеи?

Емиа, не се притеснявай, защото няма за какво;). Първо на тая възраст не е хубаво да мерите бебето по-често от 1 на месец, защото вече не наддава с предишната скорост и защото понякога наддаването е на скокове (т.е. сега е наддала 200 гр, но пък за 10 дни може да си навакса). Още нещо, да си забелязъла някакъв напредък по отношение на двиг. активност - да е започнала да се обръща и движи повече - ей такива неща имат също отражение (детето започва да изразходва повече енергия). Та, не се кахъри, щом е весела, спокойна и най-вече мокри памперсите, няма защо да се притесняваш. Колкото до нощното кърмене - може да суче вяло 5 мин, но ако въпросното сучене задейства потичането на млякото, със същотото това "вяло" сучене може да поеме немалко количество кърма. Но засега според мен, може да не я будиш и да изчакаш.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249

И ние сме така. Обмислех да пускам тема във форума за 2 седмици 150грама, възможно ли е това? Мокри памперсите, спокоен е, е не винаги, като един маратонец е с краката, спи по цяла нощ, само дето акаме веднъж на 4 дена. Акушерката ми иска да му давам добавка. Направо вече ще се гръмна. Първо много кърма, запушени канали, а сега не наддаваме. Изчетох доста неща по този въпрос във форума и пак не достигнах до отговора. Четох статията за средното наддаване и коментарите по нея ( ето тук) и една мама се оплаква, че в 3-я месец нищо не са наддали, точно като нас, че малко се успокоих, че не сме само ние. Но пък нормално ли е това?Наистина роди се 4кг/52см, сега сме 6.500кг/62см и мисля, че сме в нормите, ама толкова малко да наддава...?
Веси, хубаво е, че си прочела статията. Като ви гледам мерките, сте повече от добре по отношение на наддаването и както на емиа споменах, бебетата понякога наддават скокообразно и 2 седмици са много непоказателни, защото в следващите 2 може да си навакса. Освен това досега сте наддали за 2 месеца 2,5 кг, коетокато помислиш реално много бебета наддават за 3. Така че, никакво дохранване Wink! А за акането, знаеш, че е нормално при кърмените бебета. Между другото колко често се кърмите и колко дълга му е нощната пауза?

# 9
  • Мнения: 1 502

Веси, хубаво е, че си прочела статията. Като ви гледам мерките, сте повече от добре по отношение на наддаването и както на емиа споменах, бебетата понякога наддават скокообразно и 2 седмици са много непоказателни, защото в следващите 2 може да си навакса. Освен това досега сте наддали за 2 месеца 2,5 кг, коетокато помислиш реално много бебета наддават за 3. Така че, никакво дохранване Wink! А за акането, знаеш, че е нормално при кърмените бебета. Между другото колко често се кърмите и колко дълга му е нощната пауза?

Ох, като мед ми капеха думите ти, докато четях. МЕРСИ за успокоението, а з вече не смея да кажа на таткото за грамажите, защото все ме обвинява, че съм го държала гладен. Аз се самоуспокоявах, че много се движи и може би изразходва енергия, затова не наддава, а пък видимо изглежда добре.
За акането също много изчетох, но единствено ме притеснява, че когато пръцка мирише много лошо и си мисля, че коремчето му е натоварено и го мъчи. Кърмим се на 2 или 3 часа, по принцип той го определя, иначе вечер последното ни хранене е в 22ч. и след това се събужда към 4-5ч. сутринта.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 249

За акането също много изчетох, но единствено ме притеснява, че когато пръцка мирише много лошо и си мисля, че коремчето му е натоварено и го мъчи. Кърмим се на 2 или 3 часа, по принцип той го определя, иначе вечер последното ни хранене е в 22ч. и след това се събужда към 4-5ч. сутринта.

То е ясно, че в един момент коремчето малко се натоварва, може да опиташ да му помагаш като присвиваш крачетата му към гърдичките и му правиш масаж на коремчето в посока на часовниковата стрелка.
А за "режима" - супер ви е, няма за какво да се притесняваш. Поздрави Simple Smile!

# 11
  • Мнения: 1 502
Дано не греша някъде. Мерси за подкрепата!

# 12
  • Мнения: 8 450
Мила Ива,благодаря ти за подкрепата. Simple SmileМай наистина трябва да спра да я тегля всеки ден.Ще изчакам още 10 дни и тогава.А бебка наистина вече много рита и може би затова наддава по-малко-все пак му трябва енергия на детето.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
....че когато пръцка мирише много лошо....
hahaha Да ти кажа, мама отдаааавна вече не ме кърми, сама си избирам какво и колко да ям, и стомахът ми е редовен, ама като като пръцкам, пак си мирише много лошо...

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
hahaha Да ти кажа, мама отдаааавна вече не ме кърми, сама си избирам какво и колко да ям, и стомахът ми е редовен, ама като като пръцкам, пак си мирише много лошо...
Такааа ли??? Thinking ...при мен мирише на рози Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт